jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۲۰۴۸۰   ۲۳ خرداد ۱۴۰۰  |  ۰۸:۱۳

محققانی در انگلستان و اتریش رده جدیدی از آنتی بادی ها را شناسایی کرده اند که در خنثی سازی سویه اصلی سندرم حاد تنفسی حاد (SARS-CoV-2) و حفظ فعالیت انسداد در برابر ویروس های خاصی که ظاهر شده اند ، بسیار موثر است.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از news-medical، ویروس سارس-کوو-2 ( SARS-CoV-2 ) عامل مسئول بیماری همه گیر ویروس کرونا است که اکنون جان بیش از سه میلیون و 800 هزار نفر را در دنیا گرفته است.

یک تیم تحقیقاتی متشکل از دانشمندان اتریشی و انگلیسی 10 قطعه گیرنده آنتی ژن جدید متغیر را در کوسه ها یافتند که در اصطلاح علمی «وی ان آ آر» (VNAR)  نام دارند. این گیرنده ها در جلوگیری از اتصال پروتئین سنبله سطح کووید19 به آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین 2 یعنی گیرنده سلول میزبان انسانی بسیار موثر بود.

آنتی بادی های VNAR تعامل بین حوزه اتصال گیرنده (RBD) پروتئین سنبله اصلی و گیرنده را مسدود کردند. آنتی بادی های کوسه همچنین پروتئین های سنبله آزمایش شده شامل جهش های موجود در نوع B.1.351 (واریانت آفریقای جنوبی) و P.1 (واریانت برزیل) را مسدود کردند.

این تیم تحقیقاتی که از شرکت پزشکی «اوسیانیکس اینک» در فرتفوردشایر و دانشگاه کارل- فرانسنز در گراتس اترش هستند می گویند که به آنتی بادی های تک دامنه کوسه ها به دلیل پیچیدگی کم و اندازه کوچک و همچنین انعطاف پذیری قالب می توانند برای درمان بیماری کرونا در انسان مورد استفاده قرار بگیرند.

تحقیقات در رابطه با موثر بودن آنتی بادی های حاصل از کوسه برای درمان بیماری کرونا در انسان همچنان در حال انجام است و با توجه به نتایجی که تا امروز به دست آمده ، دانشمندان امید زیادی دارند که آنتی بادی تک دامنه کوسه ها به کار بشر برای مقابله با بیماری خطرناک کرونا بیاید.

 

 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شکل‌گیری موج ششم کرونا بعید نیست

شکل‌گیری موج ششم کرونا بعید نیست

درباره این که چه زمانی به قله پیک پنجم کرونا در کشورمان می‌رسیم و از چه زمانی به بعد سیر نزولی در ابتلاها و مرگ را تجربه می‌کنیم، افراد زیادی کنجکاوی می‌کنند ولی واقعیت این است برای این سؤال پاسخ روشنی وجود ندارد چون این موضوع قابل پیش‌بینی نیست و تا اتفاقات روی ندهد و وضعیت روز به روز را با گذشته مقایسه نکنیم، نمی‌توانیم بگوییم آیا به قله موج پنجم رسیده‌ایم یا نه.

پیک پنجم با واریانت هندی

پیک پنجم با واریانت هندی

در پیک پنجم که نشانه‌های بروز آن آشکار شده، ما با واریانتی به نام دلتا یا واریانت هندی روبه‌رو هستیم.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش