پنتاگون قبل از دیدار میان روسای جمهور آمریکا و روسیه ۱۵۰ میلیون دلار کمک نظامی به اوکراین ارائه کرده است.
کد خبر: ۱۳۲۰۳۴۸
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس، پنتاگون روز جمعه، در شرایطی که چند روز به دیدار «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا و «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه باقی مانده ۱۵۰ میلیون دلار کمک نظامی به اوکراین ارائه کرده است.

گزارش‌ها حاکی است آمریکا وعده داده در قالب این بسته کمک نظامی، به اوکراین رادار‌های شناسایی توپخانه، سامانه‌های کشف پهپاد و تجهیزات مخابراتی ارسال کند.

طبق آنچه پنتاگون اعلام کرده بخش دیگری از این بسته را ارائه آموزش‌های نظامی و مشاوره به نیرو‌های اوکراین و ایجاد امنیت در مرز‌های این کشور تشکیل می‌دهد.

وزارت دفاع آمریکا گفته این بسته ۱۵۰ میلیون دلاری، باقی مانده وجوهی است که کنگره آمریکا عرضه آن به اوکراین را تأیید کرده است.

پیشتر یک مقام ارشد دولت «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا گفت که ایالات متحده به دنبال بهبود روابط با روسیه همزمان با برگزاری اولین نشست بین سران دو کشور نیست.

این مقام ارشد دولت بایدن که به نام وی اشاره نشده به نشریه «پالیتیکو» گفت که آمریکا با هدف بهبود روابط با روسیه در نشست بین جو بایدن و «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه حضور پیدا نمی‌کند و انتظار می‌رود روابط دوجانبه دو طرف کماکان با مشکلات پایدار مواجه باشد.

به گفته این مقام آمریکایی، در حالیکه سران دو کشور به احتمال زیاد درباره اختلافات کنونی و زمینه‌های همکاری ممکن گفتگو می‌کنند، در این نشست نباید انتظار توافق اساسی داشت.

این مقام ارشد آمریکا تاکید کرد که بایدن برای تنظیم مجدد روابط با مسکو نیز تلاش نمی‌کند، زیرا این امر مرتبط به سال ۲۰۰۹ و دوره «باراک اوباما» رئیس جمهور اسبق آمریکا بود.

این مقام آمریکایی گفت: «اینک دیگر سال ۲۰۰۹ نیست. ما هیچ توهمی در مورد گسترش همکاری بین دو کشور نداریم و ما این [نشست]را به عنوان ابزاری مهم برای مدیریت روابط دشوار پایدار می‌دانیم.»

یک مقام دیگر آمریکایی گفت: «در این نشست تلاش برای ایده دادن در تعیین پارامتر‌های مربوط به روابط قابل پیش‌بینی بین دو کشور و جلوگیری از افزایش تنش‌ها در روابط ایالات متحده و روسیه در ۱۵ یا ۲۰ سال گذشته است.»

این در حالی است که «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین اواخر ماه مه به خبرنگاران گفت که مسکو انتظار ندارد همه اختلافات به طور کامل حل شود یا در روابط بین روسیه و ایالات متحده پس از اولین دیدار بین دو رئیس جمهور گشایشی حاصل شود.

روسای جمهور ایالات متحده و روسیه قرار است ۱۶ ژوئن (چهارشنبه ۲۶ خرداد) اولین نشست بین خود را در یک ویلا در سوئیس و مشرف به دریاچه ژنو در حالی برگزار کنند.

خبرگزاری «رویترز» نیز در این باره نوشت، اختلافات بر سر مداخله در انتخابات، حملات سایبری، حقوق بشر و مسئله اوکراین از جمله موارد مورد بحث مهم بین بایدن و پوتین است. این در حالی است که ثبات راهبردی هسته‌ای و درگیری‌های منطقه‌ای نیز از دیگر مسائل مورد بحث بین طرفین است.

بایدن که قرار بود روز چهارشنبه در آغاز اولین سفر خود به خارج از کشور به انگلیس برود، گفته است که برای احترام به حقوق بشر به پوتین فشار خواهد آورد. پوتین جمعه گذشته گفت که انتظار دارد مذاکرات در جو مثبتی برگزار شود، هرچند پیش بینی کرد این مذاکرات هیچ پیشرفتی نداشته باشد.

پیش از این نیز «ولادیمیر شیزوف» نماینده دائم روسیه در اتحادیه اروپا در واکنش به اخباری در خصوص دیدار رؤسای جمهور روسیه و آمریکا گفته بود که نباید انتظار معجزه از دیدار پوتین و بایدن داشت.
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها