jamejamonline
نشان ایرانی عمومی کد خبر: ۱۳۲۰۰۲۲   ۱۹ خرداد ۱۴۰۰  |  ۱۴:۴۹

شرکت دانش‌بنیان «مهندسی فرآیند‌وانرژی فران» در تولید انواع سامانه‌های پیش‌ساخته تأسیسات جانبی در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و نیروگاهی تجربه 15 ساله دارد

مهندسی فَران، پیشرو در ساخت تجهیزات جانبی نفت و گاز

تأسیسات جانبی، از بخش‌های جدایی‌ناپذیر مجتمع‌های پالایشگاهی، پتروشیمی،نیروگاهی و صنایع گوناگون دیگر است.

تأمین آب باکیفیت، تأمین بخار، گازهای فرآیندی از قبیل اکسیژن و نیتروژن، تصفیه پساب و آلاینده‌های صنعتی همه در قالب سامانه‌های تأسیساتی در صنعت نفت و گاز تولید می‌شود.

همچنین مواردی مانند هوای مورد نیاز ابزاردقیق، تأمین آب گرم، سامانه‌های تزریق مواد شیمیایی، ایستگاه‌های اندازه‌گیری، سامانه‌های آب شیرین‌کن، فیلترها و ... از واحدهای جانبی هستند که می‌توانند یکپارچه یا مجزا در واحدهای فرآیندی مورد استفاده قرار بگیرند.

شرکت دانش‌بنیان «مهندسی فرآیند و انرژی فَران» (که برای رعایت اختصار، در ادامه با نام شرکت «مهندسی فَران» به آن اشاره می‌کنیم) از بزرگ‌ترین و باسابقه‌ترین مجموعه‌های فعال در حوزه طراحی و ساخت تجهیزات جانبی در صنایع نفت و گاز و همچنین تصفیه‌خانه‌های آب و پساب صنعتی است.

علیرضا بلوری افشار، بنیانگذار و مدیرعامل شرکت مهندسی فران، درخصوص ویژگی‌های این شرکت به جام‌جم می‌گوید: «شرکت ما در سال 85 به‌طور رسمی ثبت شد ولی فعالیت‌های ما از حدود یک‌سال پیش‌از آن آغاز شده بود. حوزه فعالیت مجموعه ما، طراحی و ساخت تجهیزات جانبی صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، نیروگاهی و همچنین صنایع غذایی است که این تجهیزات جانبی را می‌توان لازمه فرآیند اصلی دانست.»

حوزه‌های فعالیت شرکت «مهندسی فران» در یک نگاه

به گفته مدیرعامل شرکت مهندسی فران، فعالیت‌های این مجموعه را می‌توان به چهار دسته عمده تقسیم کرد؛ این دسته‌ها عبارتند از:

سیستم‌های تصفیه‌کننده
آب و پساب صنعتی

در زمینه ساخت تصفیه‌خانه‌های آب و پساب صنعتی، شرکت‌های داخلی و خارجی متعددی حضور دارند؛ اما به‌دلیل پویا بودن دانش‌فنی در این حوزه، هر روز نسبت‌به روز قبل روش‌های نوینی ابداع شده و پیشرفت‌های جدیدی به دست می‌آید.

به این ترتیب شرط بقا در زمینه سیستم‌های تصفیه‌کننده آب و پساب صنعتی، به‌روز نگه‌داشتن اطلاعات و اهمیت دادن به بخش تحقیق‌وتوسعه (R&D) شرکت است.

مجموعه مهندسی فران نیز علاوه‌بر استفاده از روش‌های مرسوم در این حوزه، یک بخش تحقیق‌وتوسعه فعال هم دارد که در حال حاضر تمرکزش را بر به‌کارگیری روش‌های نوین تصفیه آب و پساب، مانند استفاده از اُکسیداسیون پیشرفته، الکترولیز، سنتز و به‌کارگیری مواد شیمیایی خاص و ... قرار داده است. بهره‌گیری از این روش‌های نوین در آینده منجربه کاهش هزینه‌ها، صرفه‌جویی در مصرف انرژی، اشغال فضایی کوچک‌تر و همچنین افزایش کارایی خواهد شد.

برنامه توسعه شرکت مهندسی فران در این بخش، تحقیق درخصوص پساب‌های پیچیده و با آلودگی بالا، مانند پساب‌های صنایع نساجی، چرم، صنایع غذایی، چوب، کاغذ و پساب‌های بسیار آلوده روغنی در صنایع پتروشیمی است تا با استفاده از روش‌هایی از جنس الکترواکسیداسیون و اکسیداسیون پیشرفته، راندمان تصفیه این نوع از پساب‌ها را افزایش دهد.

هدف دیگری که شرکت مهندسی فران از این فعالیت دنبال می‌کند، صرفه‌جویی گسترده در مصرف آب از طریق تصفیه پساب تولید شده برای تأمین آب مصرفی آن صنعت خواهد بود.

سیستم‌های آب شیرین‌ کن و فیلتراسیون

روش‌هایی که شرکت مهندسی فران در زمینه تولید سیستم‌های آب شیرین‌کن استفاده می‌کند، کاملا همگام با شرکت‌های پیشرو اروپایی اما با قیمتی به‌مراتب پایین‌تر و در حدود 30 تا 35 درصد ارزان‌تر از محصولات خارجی مشابه است البته غشاهای آب شرین‌کن هنوز در کشورمان بومی‌سازی نشده‌اند اما مجموعه مهندسی فران ضمن استفاده از غشاهای وارداتی، چنان تبحری در زمینه طراحی به‌روز و کارآمد این سیستم‌ها دارد که آب شیرین‌کن تولیدی این شرکت، از نظر طول‌عمر، بازدهی، مقدار انرژی مصرفی و میزان تولید پساب، یک سر و گردن بالاتر از سایر شرکت‌های داخلی فعال در این حوزه است.

سامانه‌های تزریق مواد شیمیایی

شرکت مهندسی فران تاکنون سامانه‌های تزریق مواد شیمیایی را به‌منظور کاربردهای متنوع در بسیاری از صنایع، مانند صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، نیروگاهی و ... طراحی و تولید کرده است.

این سامانه‌ها تشکیل شده‌اند از پمپ‌ها، تجهیزات ابزاردقیق و کنترلی، لوله‌کشی‌ها و متعلقاتی که این قطعات را بر روی شاسی نصب می‌کنند؛ بنابراین، ماهیت سامانه‌های تزریق مواد شیمیایی به‌گونه‌ای است که خیلی نمی‌توان بر به‌روز بودن و ارتقای دانش‌فنی آنها متمرکز شد.

درنتیجه تفاوت مجموعه مهندسی فران با سایر شرکت‌های مشابه در این حوزه، کیفیت ساخت بالا و رعایت استانداردهای بین‌المللی است که در محصولات این شرکت نمود پیدا می‌کنند.

در زمینه ساخت سامانه‌های تزریق مواد شیمیایی، با توجه به این که تجهیزات آنها در داخل تولید شده و در کشور خودمان مونتاژ می‌شود، قیمت تمام شده آنها تقریبا 20 تا 25 درصد کمتر از قیمت محصولات خارجی هستند.

دستگاه‌های تولید و توزیع گازهای صنعتی

در حوزه تولید گازهای صنعتی، شرکت مهندسی فران به‌طور خاص بر تولید گازهای نیتروژن و اکسیژن تمرکز دارد و این گازها را با خلوص بسیار بالایی (بیش از 93 درصد)، از مخلوط گازی خالص‌سازی می‌کند. این مجموعه برای خالص‌سازی نیتروژن و اکسیژن، از فرآیند جذب‌سطحی استفاده می‌کند.

متأسفانه در سال‌های گذشته تنها از روش مهندسی معکوس و کپی‌سازی محصولات خارجی برای ساخت این دستگاه‌ها استفاده می‌شده و دانش‌فنی به‌روزی در این زمینه به‌کار گرفته نشده است؛ اما مجموعه مهندسی فران از اولین شرکت‌هایی است که با تکیه‌بر واحد تحقیق‌وتوسعه با دانش و پویایی که دارد، تبیین دانش فنی بنیادی و همچنین ارائه خدمات مشاوره مهندسی به‌منظور بهینه‌سازی و عیب‌یابی دستگاه‌های در حال کار را نیز انجام می‌دهد.

درد دل مشترک شرکت‌های دانش‌بنیان باسابقه

بلوری‌افشار در بخش پایانی صحبت‌هایش، ضمن ابراز نقدی دوستانه نسبت به روند دانش‌بنیان شدن شرکت‌ها و همچنین حمایت‌هایی که باید از آنها صورت بگیرد، خاطرنشان می‌کند: «مجموعه ما با 15 سال سابقه کار اجرایی، فقط دو سال است که موفق به اخذ گواهی دانش‌بنیان از معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری شده است؛ این در حالی است که بسیاری از شرکت‌های تازه‌تأسیس و نوپا، در ابتدای فعالیت‌هایشان می‌توانند به‌راحتی دانش‌بنیان شوند تا از تسهیلاتی که دراختیار این دسته از کسب‌وکارها قرار می‌گیرد استفاده کنند. به‌همین دلیل به‌نظر می‌رسد فرآیند اعطای گواهی دانش‌بنیانی، نیازمند توجهی دقیق‌تر است تا مجموعه‌هایی مانند ما که از تجربه فنی و اجرایی بالایی برخوردارند و نیازهای صنعت را به‌خوبی درک کرده‌اند، بتوانند سهم بیشتری از تسهیلات و حمایت‌ها داشته باشند.»

جامعه هدف شرکت «مهندسی فران»

بنیان‌گذار شرکت مهندسی فران درباره اشخاص، کسب‌وکارها یا صنایعی که مشتری محصولات این مجموعه هستند، می‌گوید: «با توجه به ماهیت کسب‌وکار ما که درواقع یک شرکت مهندسی پیمانکار طرح و ساخت هستیم، مخاطبانی از تمام صنایع داریم که شامل صنایع بزرگی مانند صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و نیروگاهی و همچنین صنایع کوچکی مانند کارخانجات مواد غذایی، نساجی، چوب و کاغذ، دارویی و غیره می‌شود. گروه دیگری از جامعه هدف ما را شهروندان عادی تشکیل می‌دهد که مخاطب نهایی تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب شهری و آب شیرین‌کن‌ها هستند.»

بلوری افشار ادامه می‌دهد: «طی سال‌های گذشته در تعدادی از مناقصات بین‌المللی نیز شرکت کرده‌ایم اما متأسفانه آن زمان دسترسی ما به جامعه هدف خارجی بسیار محدود بود و مخاطب جالب‌توجهی در خارج از کشور نداشتیم. به‌همین دلیل اکنون در تلاشیم تا از طریق شرکت در نمایشگاه‌هایی که معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری برای نمایش توانمندی‌های شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی به کشورهای خارجی برگزار می‌کند، بتوانیم جلب حمایت کرده و خدماتمان را به کشورهای همسایه معرفی کنیم.»

راه‌های ارتباط با شرکت «مهندسی فرآیند و انرژی فران»

وبسایت: faran-company.com
ایمیل: afshar@faran-water.ir
اینستاگرام: faran.company
تلفن: 021۸۸۸۸۸۹۳۸ و ۰۹۱۲۱۴۵۵۷۴۴

فراز سهیلی‌ آزاد - نشان ایرانی 2 / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

نیازمندی ها