jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۳۱۹۸۰۲   ۱۸ خرداد ۱۴۰۰  |  ۱۵:۳۷

قدم به قدم با مناظرات انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰؛

اظهارات نامزدهای ریاست جمهوری پیش از برگزاری مناظره دوم

نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم پیش از آغاز دومین مناظره در جمع خبرنگاران صحبت کردند.

به گزارش جام جم آنلاین، نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم امروز سه‌شنبه از ساعت ۱۵ وارد سازمان صدا و سیما شدند.

موضوع مناظره دوم که از ساعت ۱۷ آغاز می‌شود، فرهنگی سیاسی و اجتماعی است.

در مناظره اول فکر می کردیم باید درباره برنامه ها حرف بزنیم، اما این گونه نبود

علیرضا زاکانی نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری نخستین فردی بود که وارد صدا و سیما شد.

وی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در مناظره اول فکر می کردیم باید درباره برنامه ها حرف بزنیم؛ اما متوجه شدیم دوستان ما می خواهند از ابتدا با حرف های نادرست اصل مناظره را به بیراهه سوق دهند؛ امیدوارم امروز شاهد این وضعیت نباشیم.

وی افزود: موضوع مناظره امروز فرهنگی، اجتماعی و سیاسی است به مردم عزیز قول می دهم در سال اول ریشه فقر مطلق را بکنم و در دو سال اول و بعد از آن کسی در کشور غیر از درد بیماری درد بی پولی نکشد؛ قول می دهم در این ایام مسیری را دنبال کنم یک میلیون و دویست هزار مسکن برای محرومان و زوج های جوان بسازم و مسکن از زندگی افراد از کالای سرمایه ای خارج شود.

زاکانی گفت: به کاراولی‌ها آموزش دهیم و تا کار پیدا کنند، به آن‌ها ماهی یک میلیون و ۲۰۰ بدهیم؛ همچنین شرایطی را فراهم می کنم که اصل ۸ و ۲۸ قانون اساسی اجرا شود.

روش من در مناظره دوم همان روش مناظره قبل است

محسن مهرعلیزاده نامزد سیزدهمین دوره ریاست جهوری پیش از ورود به سالن مناظرات درباره روش خود در مناظره دوم گفت: روش من همان روش دوره قبل است که با رعایت همه شئون موارد را بررسی کنیم و نسبت به روشن شدن اذهان عموم اقدام کنیم.

او ادامه داد: البته براساس شایعاتی که شنیدم قرار است یک دوپینگ پنج دقیقه ای به یک نامزد خاص بدهند که امیدوارم چنین اتفاقی رخ ندهد.

سال ۱۴۰۰؛ سال گشایش برای ملت ایران است

محسن رضایی دیگر داوطلب انتخابات ریاست جمهوری در بدو ورود به سازمان صداوسیما در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره روش مناظره در این دوره گفت: سال ۱۴۰۰؛ سال گشایش برای ملت ایران است. انشالله این ناراحتی‌ها کنار می رود و لبخند و برکت باز خواهد گشت، آغاز جدیدی برای مردم ایران خواهد بود.

وی افزود: مناظره دوم مهم است؛ امیدوارم بحث‌های اصلی را باز کنیم و راهکار بدهیم و از بحث‌های حاشیه‌ای پرهیز کنیم. من آمادگی دارم از آینده خوب ملت ایران صحبت کنم و امیدواری حقیقی بدهم. انشالله دولتمان امید را به مردم هدیه خواهد داد.

به دنبال دولت شفافیت ملی هستم

عبدالناصر همتی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری پیش از ورود به سالن مناظرات انتخابات ریاست جمهوری گفت: من در مناظره اول بد اخلاقی را شروع نکردم و دوستان دیگر شروع کردند و من مجبور شدم پاسخ بدهم. من می‌خواهم به برنامه بپردازم. در مناظره اول ۲۹ بار نام مرا بردند و به من تهمت زدند.

وی بیان کرد: در نهایت هم به رقیب اصلی من به عنوان جایزه ۵ دقیقه صحبت بیشتر در مناظره را دادند. من حتما سعی می‌کنم امروز برنامه ام را ارائه بدهم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: انتخابات امروز، انتخاباتی بین انتخاب بد و بدتر و خوب و خوب‌تر نیست. انتخاب امروز انتخابی است که در‌ها برای کنشگری شهروندان و برای نفس کشیدن جامعه باز بماند. من آمده ام که اجازه ندهم این در‌ها بسته شود.

همتی افزود: من آمده ام که گروه‌هایی که روی اقتصاد، فرهنگ و رسانه چنبره انداخته اند را دور کنم و مشتشان را باز کنم. این افراد با مشت بسته اعتماد اجتماعی و سرمایه اجتماعی را از بین بردند. صحبت‌هایی که با مردم خواهم کرد نشان می‌دهم به دنبال دولت شفافیت ملی هستم. اقداماتی باید انجام دهیم که روستاییان ما را به خودمان واگذار نکنند. این کشور مال مردم است و بی قدرتان آسیب پذیرترین هستند و قدرت آن‌ها خواهم بود.

مناظره‌ها مبتنی بر اخلاق باشد

سعید جلیلی، نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران، گفت: ان شالله همه باید تلاش کنیم مناظره‌ها مبتنی بر اخلاق باشد و کاملا محل تلاقی موضوعات مختلف باشد امیدوارم در این مناظره به برخی از موضوعات که پرداخته نشده پرداخته شود مثل جمعیت روستا، در برنامه‌های صدا و سیما یک سوال هم در این خصوص نشد یا مثلا در خصوص جمعیت زنان در ایران و برنامه‌هایمان در این زمینه مثل جوانان و ورزش.

وی افزود: امیدوارم موضوعات، مسئله‌ها و پاسخ‌های معتبر و محقق شدن آن در محیط دوستانه اخلاقی باشد و دیدگاه‌های مختلف را بیان کنیم و از نظر‌های خود دفاع کنیم و مردم هم قضاوت کنند.

رسانه ملی به من ۵ دقیقه فرصت دفاع داد تا به تهمت‌ها پاسخ دهم، اما استفاده نخواهم کرد

سید ابراهیم رئیسی، نامزد سیزدهمین دوره ریاست جمهوری هم پیش از ورود به سالن مناظرات درباره روش خود در این مناظره، گفت: من در سوالی که در مناظره اول مطرح شد که شما رقیب خود را چه کسی و یا چه چیزی می دانید؟ گفتم که رقیبم فساد و ناکارامدی است، اما الان می گویم که هم فساد و ناکارامدی و هم وضع موجود و بداخلاقی است.

وی ادامه داد: وضعیت اجرایی آینده باید به نفع مردم تغییر کند؛ من می خواهم به شما بگویم که انشاالله با اقدام شما مردم و اقدام این خدمتگزار امید این است که انشالله وضع مردم تغییر کند. در جلسه قبل بداخلاقی‌ها و تهمت‌هایی به من زده شد؛ من گفتم که اگر با تهمت به من وضع مردم حل می شود، تهمت بزنید. این سالنی که سالن مناظره بود در ادوار گذشته هم شاهد بداخلاقی و تهمت بوده است، به من ۵ دقیقه فرصت دفاع دادند تا فرصت داشته باشم تا به تهمت‌ها پاسخ دهم، اما استفاده نخواهم کرد و این پاسخ را به مردم خواهم سپرد.

کسی که هدف اصلاح داشته باشد نباید تخریب کند

امیرحسین قاضی زاده هاشمی هم پیش از شروع مناظرات در جمع خبرنگاران گفت: کسی که هدف اصلاح داشته باشد نباید تخریب کند؛ شعار ما دولت سلام است، جواب سلام هم واجب است و حتی اگر از طرف دشمن هم به ما سلام شده باشد باید جواب آن را بدهیم؛ در پس این سلام یک والسلام است، به اختلافات و جدل ها.

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: همانطور که در مناظره قبل دیدید، من سعی در ارائه رویکردهای اصلاحی دولت سلام داشتم؛ من با هدف اصلاح پا به انتخابات ریاست‌جمهوری گذاشتم پس اهل تخریب نیستم؛ باید حاشیه ها را رها کنیم، کسی که حاشیه سازی می کند دستش خالی است؛ امیدوارم دوستان بیشتر به متن بپردازند تا حاشیه.

او در پایان: تلاش می کنم در مناظره امروز، حتی الامکان برنامه های خود را در حوزه های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی تبیین کنم.

منبع: باشگاه خبرنگاران

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بازدارندگی منطقه‌ای

بازدارندگی منطقه‌ای

ایران با پیوستن به سازمان همکاری‌ های شانگهای به عضویت پیمان بسیار مهمی درآمد که به لحاظ اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و همچنین نظامی می‌تواند بسیار در منطقه تاثیرگذار باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها