وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به توسعه ارتباطات در کشور، راه مرزبانی از فضای مجازی را پیشرفت و توسعه در این حوزه عنوان کرد و گفت : ظرفیت پهنای باند استان یزد بیش از ۵۰ برابر شده است .
کد خبر: ۱۳۱۸۶۵۵

به گزارش خبر نگار جام جم آنلاین یزد ، محمد جواد آذری جهرمی در آیین بهره برداری و دسترسی تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان یزد به اینترنت پرسرعت و شبکه ملی اطلاعات، اظهارداشت: تمام روستاهایی که به اینترنت پرسرعت مجهز شده اند سودآور نیستند و به لحاظ اقتصادی ضرر ده هستند و دولت هزینه توسعه برقراری عدالت را در این روستاها پرداخت می کند تا بین دانش آموز روستایی و شهری تفاوتی در استفاده از امکانات ارتباطی تفاوتی وجود نداشته باشد.

وی با اشاره به اینکه اتفاق بزرگی در استان یزد رخ داده ، افزود: در سال ۹۲ پهنای باند این استان ۶ گیگا بیت بر ثانیه بود که تنها ۴ گیگا بیت آن استفاده می شد در حالی که هم اکنون ۳۲۰ گیگا بیت ظرفیت ایجاد شده که ۵۰ برابر شده و ۱۲۰ گیگا بیت آن استفاده می شود که رشد ۳۰ برابری را هم در این بخش شاهد هستیم.

مردم یزد در تولید تکنولوژی سهیم هستند

آذری جهرمی با بیان اینکه مردم یزد فقط استفاده کننده تکنولوژی نیستند‌، گفت: مردم یزد در تولید تکنولوژی نیز سهیم هستند و باید از سرمایه گذاران و توسعه دهندگان یزدی در زیرساخت های ارتباطی نیز قدردانی کرد.

وزیر ارتباطات به تذکرات درست نماینده ولی فقیه استان درباره مرزبانی فضای مجازی اشاره کرد و افزود: عده ای در کشور معتقد هستند که مرزبانی یعنی بستن در صورتی که این شیوه روش جاهلان صدر اسلام است و راه هدایت و ازبین بردن جهالت، ترویج و گفتن کلام حق است، همان طور که سیره نبی اکرم و امامان بوده است و اسلام هم برای فساد حدود و تعزیر تعیین کرده و اصل در دنیای امروز بستن و توسعه ندادن نیست.

وی به انتقاداتی که در زمان توسعه ارتباطات روستاها مطرح بود اشاره کرد و افزود: می گفتند که شما در حال اجرای برنامه ۲۰۳۰ هستید یا در حال فروپاشی بنیان خانواده ها و اصلا چرا اینترنت را توسعه می دهید.

وظیفه ما توسعه ابزاراست

آذری جهرمی با تاکید به اینکه وظیفه ما توسعه ابزاراست، تصریح کرد: در این کشور برخی وظیفه دارند از این ابزاراستفاده و روشنگری کنند.

وی با اشاره به استفاده فضای مجازی برای آموزش در سطح مدارس و دانشگاه ها، افزود: همین امروز در شرایط کرونایی روستائیان استان یزد محصولات خود را از طریق فضای مجازی ارائه می کنند و بر اساس گفته های همین روستائیان با راه اندازی سیستم های هوشمند آبیاری در مصرف آب صرفه جویی شده است.

وزیر ارتباطات با تاکید به اینکه ما باید پیشرفت کنیم، تصریح کرد: راه مرزبانی این حوزه پیشرفت است نه عقب نشینی و در این پیشرفت عوارضی هم وجود دارد و ما به دنبال کمال هستیم نه پسرفت، و برخی که باید وظیفه خود را در تولید محتوا و ارائه خدمت انجام دهند به دنبال ایجاد دوگانه‌های بی دلیل هستند.

فضای مجازی فقط یک رسانه نیست 

آذری جهرمی با اشاره به اینکه فضای مجازی فقط یک رسانه نیست، گفت: فضای مجازی امروز به کمک بحران آب در استان یزد آمده است، فضای مجازی اقتصاد آینده دنیاست و اگر مشکل معیشت، اشتغال، فساد و مافیاهای مختلف داریم راه حل آن کمک گرفتن از فضای مجازی است.

 راه اندازی منطقه ویژه اختصاصی توسعه ICT در استان

وزیر ارتباطات با توجه به ظرفیت این استان از راه اندازی منطقه ویژه اختصاصی توسعه ICT در استان یزد خبر داد و گفت: کارهای حقوقی راه اندازی شعبه دیگری ازمنطقه ویژه اقتصادی پیام در استان یزد انجام شده و امیدوارم تا پایان این دولت نیز تفاهم نامه آن به امضا برسد.

انتخاباتی پرشور با حضورحداکثری مردم برگزارشود

اذری جهرمی با اشاره به استفاده از فضای مجازی برای انتخابات اشاره و اظهار امیدواری کرد که انتخاباتی پرشور با حضورحداکثری مردم برگزارشود.

وی به پرداختن کاندیداهای ریاست جمهوری به موضوع فضای مجازی به دلیل اهمیت آن اشاره کرد و گفت: بهتراست کاندیداها به جزئیات برنامه‌های خود برای توسعه اقتصادی این فضا نیز اشاره کنند چراکه مردم هم مطالبه دارند.

وزیر به وعده های کاندیداهای ریاست جمهوری اشاره کرد و افزود: امیدواریم کاندیداها بعد از نشستن بر صندلی هم حرف ها و وعده های خود را فراموش نکنند و پیگیری کنند.

در این مراسم از پروژه‌های روستایی درروستای زرجوع شهرستان اردکان و روستای شادکام شهرستان بافق با دستور وزیر ارتباطات به صورت آنلاین افتتاح شد.
با اتصال ۲۰ سایت و ۳۷ روستا به شبکه ملی اطلاعات در این مراسم ، تمام روستاهای بالای بیست خانوار استان یزد به اینترنت پرسرعت دسترسی یافتند.

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها