jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۱۸۲۶۸   ۰۹ خرداد ۱۴۰۰  |  ۱۱:۵۸

گوگل مپ اقدام به حذف کلمات ناشایستی می کند که در مقیاس گسترده و به طرق مختلف در نقاط مختلف نوشته شده اند.

به گزارش جام جم آنلاین ، در نقاط مختلف دنیا مکان هایی هستند که بر روی آنها کلماتی بزرگ نوشته شده که این کلمات فقط از طریق هوایی قابل رویت هستند. برخی از این کلمات ناشایست و رکیک هستند و گوگل مپ تصاویر جدید خود از این نقاط را به صورت ویرایش شده ارائه می کند به این ترتیب که دیگر خبری از کلمات نیست. این اتفاق از آمریکا آغاز شد که دارای بالاترین حجم کلمات بزرگ رکیک در جهان است.

البته گوگل مپ سابقه ای طولانی در دستکاری نقشه جهان دارد و موضوع حذف تنها منحصر به کلمات نیست و آثار و حتی ساختمان ها را نیز دربرمی گیرد.

ساختمانی مانند سواستيكا ، چهره عيسي مسيح در زمين و تصویری نگران كننده از يك درياچه در عراق از جمله تصاويری است كه در سالیان گذشته از سوی گوگل مپ حذف شده است.

گوگل مپ بعنوان ابزاری خارق العاده برای یادگیری نقاط مختلف جهان با استقبال روبرو شده است اما  به دلیل ورود به حریم خصوصی و حتی تهدیدی برای امنیت ملی مورد انتقاد قرار گرفته است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو