jamejamonline
اقتصادی صنعت و انرژی کد خبر: ۱۳۱۷۸۸۶   ۰۷ خرداد ۱۴۰۰  |  ۱۰:۰۶

عدم سرمایه گذاری دولت در صنعت برق، عامل خاموشی های اخیر است

سهم یک درصدی رمزارزها از کل مصرف برق کشور

دولت در حالی علت قطعی برق را استخراج رمزارزها اعلام کرده است که به اذعان کارشناسان و نمایندگان مجلس علت خاموشی های اخیر را باید در جای دیگری جستجو کرد.

به گزارش جام جم آنلاین، با شروع فصل گرما، قطعی برق و خاموشی های مداوم به یکی از چالش های اساسی مردم تبدیل شده است و عده بسیار زیادی از این بابت متضرر شده اند.

یکی از دلایل مهمی که توسط دولت برای قطعی برق و خاموشی های اخیر عنوان می شود، استخراج رمزارز است. در این باره، حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه اخیر هیئت دولت با اعلام اینکه تولید و استخراج رمز ارزها در کشور حتی مراکز دارای مجوز، تا پایان شهریور ممنوع شده است، گفت: برق برای استخراج رمز ارزها با مجوزش 300 مگاوات است اما غیر مجازش 2000 مگاوات است. هر کسی تعدادی ماینر گذاشته و این بیت کوین را استخراج می‌کند. از امروز تا پایان شهریور هر نوع استخراج رمز ارز ممنوع و غیر قانونی است.

عدم سرمایه گذاری دولت در صنعت برق، عامل خاموشی های اخیر

اما به اذعان کارشناسان و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، علت اصلی قطعی برق، رمزارزها نیستند و علل و عوامل اصلی قطعی برق را باید در جای دیگری جستجو کرد.

در این باره مجتبی توانگر رئیس کمیته اقتصاد انرژی مجلس با بیان اینکه سهم کشور از کل صنعت استخراج رمزارز در دنیا کمتر از 5 درصد است، گفت: علت قطع برق، استخراج رمز ارز نیست بلکه علت توقف سرمایه‌گذاری و فرسودگی شبکه توزیع و تولید است.

وی با بیان اینکه میزان برق مصرفی در صنعت استخراج رمزارز در دنیا 12000 مگاوات است، اضافه کرد: سهم میزان برق مصرفی در صنعت استخراج در واحدهای مجاز 300 مگاوات و در واحدهای غیرمجاز 300 مگاوات است، همچنین سهم برق صنعت استخراج در کشور از کل برق تولیدی یک درصد است.

رئیس کمیته اقتصاد انرژی مجلس اظهار کرد: درخصوص ارتباط احتمالی قطعی‌ برق و استخراج رمزارزها، موضوع را در کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس بررسی کردیم؛ ظرفیت اسمی تولید برق در کشور 85000 مگاوات و ظرفیت واقعی تولید برق در کشور 60000 مگاوات است.

محمدرضا پور ابراهیمی نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه مهمترین عامل و دلیل اصلی این خاموشی‌ها و قطعی برق عدم سرمایه گذاری جدید در حوزه صنعت برق است گفت: به طور متوسط سالی بین 8 تا 10 درصد مصرف برق خانگی ما افزایش پیدا می‌کند. وزارت نیرو که متولی راه‌اندازی نیروگاه‌های جدید است در 5 سال گذشته هیچ سرمایه گذاری در این حوزه نکرده است. بزرگترین مشکل ما همین مساله است و بنده در جلسه سران قوا که رئیس جمهور هم حضور داشت این گزارش را ارائه کردم که در 5 سال اخیر هیچ گونه سرمایه گذاری جدیدی در نیروگاه‌های کشور انجام نشده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه براساس آمار بین 58 تا 60 هزار مگا وات برآورد تولید برق واقعی ما در کشور است و مصرف ما هم بیش از 55 هزار مگا وات نبوده تصریح کرد: سوءمدیریت و بی‌برنامگی وزارت نیرو در کشور را شاهد هستیم.

سهم یک درصدی رمزارزها از برق تولیدی کشور

محمدرضا شرفی عضو انجمن بلاکچین ایران نیز با بیان اینکه ارتباط دادن خاموشی‌های اخیر به مصارف مراکز ارز دیجیتال نوعی فرافکنی است و باید ریشه کمبود برق را در مدیریت ضعیف صنعت برق دنبال کرد. می گوید: بنا به آمارهای جهانی سهم ایران از استخراج ارز دیجیتال بین 5 تا 7 درصد است که این میزان مصرف معادل یک درصد از تولید برق کشور است.

عضو انجمن بلاکچین ایران با اشاره به اینکه به دلیل نوپا بودن صنعت استخراج ارز دیجیتال این بخش به نوعی بلاگردان ضعف مدیریت وزارت نیرو برای تولید برق شده است معتقد است: با شروع گرمای زودرس استفاده مردم از سیستم‌های سرمایشی مصرف برق رشد محسوسی داشته است، اما متأسفانه مدیران صنعت برق تمام این کمبودها را ناشی از استخراج ارز دیجیتال می‌دانند در حالی که سایر صنایع مانند فولاد و خودرو نیز سهم عمده‌ای از مصرف برق دارند.

به گفته شرفی انتقاد به صنعت استخراج ارزهای دیجیتال با وجود دریافت تعرفه سنگین 1800 تومانی به ازای هر کیلووات را می‌توان به نوعی فرار رو به جلو وزارت نیرو از اجرای تعهدات خود برای توسعه شبکه برق دانست.

علیرضا کفشکنان کارشناس حوزه انرژی نیز با اشاره به کمبود برق و خاموشی‌های اخیر معتقد است چرایی کمبود برق مستلزم شفاف‌سازی و ارائه آمار و اطلاعات دقیق و کامل از سوی مسئولان وزارت نیرو است، به نظر می‌رسد در این زمینه فرافکنی صورت می گیرد و متولیان امر ترجیح می‌دهند توجهات را به سمت عوامل کم‌اثرتری مانند خشکسالی یا استخراج رمزارز‌ها معطوف سازند.

وی افزود: برخی برآورد‌ها نشان می‌دهد کمتر از 5 درصد استخراج رمزارز‌های جهان سهم ایران است که معادل 700 مگاوات انرژی برق است، اگر آمار اخیر سخنگوی صنعت برق یعنی سهم 10 درصدی جهان نیز ملاک قرار گیرد حداکثر 1500 مگاوات برق به این صنعت اختصاص می‌یابد؛ که این میزان در سبد ظرفیت 85 هزارمگاواتی تولید برق کشور چندان مشکل ساز نیست.

منبع: تسنیم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

معیشت،‌ در صدر اولویت‌ ها

با توجه به موج گرانی کالاهای اساسی و تورم‌های بی‌ سابقه در چند سال اخیر و همچنین رشد اقتصادی کشورمان که در یک دهه اخیر نزدیک به صفر بوده‌است، قدرت خرید مردم و خانوارهای ایرانی به‌ شدت کاهش یافته و سفره آنها نیز کوچک‌تر شده‌است.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها