jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۱۷۰۶۵   ۰۲ خرداد ۱۴۰۰  |  ۱۷:۱۵

در آیین اختتامیه اولين رویداد نوآورانه و فناورانۀ «کتاب و کودک» عنوان شد:

ایجاد رابطه موفق و موثر بین نسل جدید و کتاب با استفاده از ظرفیت های فناورانه و نوآورانه

آیین اختتامیه اولين رویداد نوآورانه و فناورانۀ «کتاب و کودک» امروز 2 خرداد با حضور دکتر وحدت رييس صندوق نوآورى و شكوفايى، دكتر نصيرى رييس دانشگاه شهيد بهشتى و جمعى از مديران و مسئولان دانشگاه و اكوسيستم نوآورى در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

به گزارش جام جم آنلاین از دانشگاه شهید بهشتی، این رویداد که با هدف ایجاد آشتی میان کودکان و کتابخوانی از اواخر بهمن ماه سال گذشته در مرکز نوآوری علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه شهید بهشتی کار خود را آغاز کرده بود با عبور از مراحل مختلف از جمله پذیرش ایده‌های برتر، برگزاری کارگاه‌های تخصصی، همراهی منتورها با تیم‌ها جهت تکمیل و پیاده سازی طرح‌ها و ایده‌ها، ساخت نمونه‌های اولیه و پایش نهایی ایده‌ها به ایستگاه پایانی خود رسید.

ایجاد رابطه موفق و موثر بین نسل جدید و کتاب با استفاده از ظرفیت های فناورانه و نوآورانه

دکتر علی اصغر سعدآبادی به عنوان اولین سخنران گزارشی از روند کارهای انجام‌ شده در این رویداد را ارائه داد.

سعدآبادی صحبت خود را با ارائه‌ آماری در زمینه‌ سرانه مطالعه کتاب در ایران شروع کرد و گفت: سرانه‌ مطالعه‌ کتاب در ایران هفت دقیقه ا‌ست و این آمار در حوزه‌ کودکان به کمتر از ۳۰ ثانیه می‌رسد.
وی افزود: سال ۹۹، بیش‌از ۴۰۰ میلیارد تومان به مراکز فرهنگی، چاپخانه‌ها، ناشران و تمامی دست‌اندرکاران حوزه‌ کتاب اختصاص داده شده که از این مقدار ۳۵ درصد مربوط به کتاب کودک است.

به گفته رییس مرکز رشد وکارآفرینی دانشگاه شهید بهشتی، بذر این رویداد در تابستان سال ۹۹ در پژوهشکده‌ مطالعات بنیادین علم و فناوری و به همت دکتر علم الهدی کاشته شد و اجرای آن به مرکز نوآوری علوم انسانی و اجتماعی محول شد. بخش بزرگی از ایده های حاضر در این رویداد ، پاسخ هایی بودند بر نیازهایی که از سوی متولیان حوزه کودک مانند سازمان صدا و سیما مطرح شده بود.

سعد آبادی با تاکید بر اینکه این رویداد بر نوآوری در فرم و ومحتوای آثار حوزه کودک تاکید داشته است گفت: با انتشار فراخوان این رویداد در آذر ماه سال ۱۳۹۹، ۸۷ ایده به دبیر خانه ارسال شد که پس از غربالگری در سه مرحله، ۲۱ ایده منخب برگزیده شدند. در این مدت کارگاه های تخصصی حوزه کودک، کارگاه های کسب‌ و کار و کارگاه های ترکیبی برگزار شده که پس از پایش نهایی ۱۵ تیم مجوز حضور در رویداد نهایی را به دست آورده اند.

دکتر سعدآبادی ابراز امیدواری کرد تا تیم های حاضر در این مرحله مورد حمایت سرمایه گذاران حاضر قرار گیرند.

در ادامه مراسم دکتر جمیله سادات علم الهدی، ریاست پژوهشکده مطالعات بنیادین علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی و از اعضای شورای سیاستگذاری رویداد کتاب و کودک، سخنرانی خود در روز اختتامیه رویداد را با تاکید بر آشکار بودن ضرورت توجه به این حوزه آغاز کرد.

وی با تشکر از دکتر ستاری-معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری- و دکتر نصیری -ریاست دانشگاه شهید بهشتی- این رویداد را به عنوان اولین تجربه این حوزه معرفی کردند که اثبات میکند فاصله گرفتن از مفاهیم انتزاعی در علوم انسانی امکان پذیر و البته ضروری است.

دکتر علم الهدی افزود: این دست فعالیت ها نقش علوم انسانی را بر زندگی مردم ملموس تر میکند.
وی ضمن قدردانی از دانشکده های ادبیات و علوم انسانی و با یادآوری شاخص بودن دانشگاه شهید بهشتی در حوزه علوم انسانی، ابراز امیدواری کرد تا این رویداد بتواند الگویی برای فعالیت‌های عملیاتی بیشتر در حوزه علوم انسانی باشد.

دکتر علی وحدت رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری در شروع نطق خود در آیین اختتامیه رویداد کتاب و کودک بیان کرد:هیچ فعالیت نوآورانه ای بدون جذب سرمایه به سرانجام نخواهد رسید.

وی افزود :در کنار اعضای اکوسیستم نوآوری و کارآفرینی دانشگاه شهید بهشتی مانند پارک علم و فناوری، مراکز نوآوری دانشکده ها، شتابدهنده ها و پژوهشکده های فعال نیاز به صندوق پژوهش و فناوری حس میشد که حال این اتفاق افتاده است. صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه شهید بهشتی میتواند با ارائه تسهیلات، به طور مثال در قالب لیزینگ یا نمونه سازی، عصای دست نوآوری باشد.

اوحدت همچنین بیان کرد: شرکت های دانش بنیان در ابتدای مسیر بیشتر بر حوزه متمرکز بوده اند، البته کشش از سوی این حوزه هم بیشتر بوده است . اما با پیدایش شرکت های دانش بنیان نوع سه توجه بیشتری به حوزه علوم انسانی صورت گرفته است که این که رویداد از گام های آغازین است.

وحدت توضیح داد: حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی از شرکت ها در مراحل مختلفی از چرخه عمر آن ها صورت میگیرد.این حمایت درمراحل اولیه از طریق شتابدهنده ها صورت میگیرد.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ضمن بیان این نکته که شتابدهنده های حاضر در دانشگاه شهید بهشتی در صورت نیاز از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی تجهیز خواهند شد از دانشگاه به عنوان محلی برای جوشش ایده های خوب یاد کرد که عدم حضور آن از بازده اکوسیستم کارآفرینی می کاهد.

دکتر نصیری قیداری ریاست دانشگاه شهیدبهشتی نیز در اختتامیه‌ رویداد کتاب و کودک بیان کرد: این اختتامیه آغازی را برای ذهن ها ایجاد کرده‌است.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی در ادامه به این نکته اشاره کرد که علم مربوط به علوم انسانی با انسان باشعور ارتباط دارد، بعد معنوی انسان است که باعث توجه‌ خداوند و ملائک به او شده‌ است.

وی در زمینه‌ رویداد کتاب کودک افزود :حرکت های بزرگ دنیا، اول بزرگ نبوده‌اند از همین جمع های کوچک آغاز شده‌است. مشروط بر اینکه در آن راهبری درست و جدیت وجود داشته باشد.

دکتر نصیری اشاره کرد: در محتوای تولید شده برای کودک باید ظرافت وجود داشته باشد. ما در ایران از غنای فرهنگی برخورداریم. باید ویدیو، کلیپ، داستان غنی و پرمحتوا برای کودکان مهیا کنیم، بدین صورت جذب محتواهای غربی نمی‌شوند.

در ادامه مراسم 15 تیم راه یافته به مرحله نهایی در حضور 3 نفر از اعضای شورای سیاستگذاری رویداد ، دکتر مریم جلالی عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی،دکتر محمدرضا مرادی مدیرعامل شتاب دهنده گام دوم و دکتر علی اصغر سعدآبادی رییس مرکز رشد و کارآفرینی دانشگاه شهید بهشتی به ارائه کار خود پرداختند.در نهایت رویداد نوآورانه کتاب و کودک با اعلام تیم های برتر و اعطای لوح های سپاس به کار خود پایان داد.

ایجاد رابطه موفق و موثر بین نسل جدید و کتاب با استفاده از ظرفیت های فناورانه و نوآورانه

 

ایجاد رابطه موفق و موثر بین نسل جدید و کتاب با استفاده از ظرفیت های فناورانه و نوآورانه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها