jamejamonline
فرهنگی عمومی کد خبر: ۱۳۱۶۹۴۶   ۰۲ خرداد ۱۴۰۰  |  ۱۱:۳۸

بسیاری از فیلم‌نامه‌هایی که به فیلم‌های سینمایی تبدیل می‌شوند از یک داستان واقعی اقتباس شده‌اند و تعدادی از آن‌ها از آثار ارزشمند تاریخ سینما هستند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا، اگرچه بخش عظیمی از پیشرفت و عظمت هنر سینما زمانی به دست آمد که موفق شد تخیل دور از واقعیت انسان را به تصویر بکشد اما واقعیت آن است که هنر هفتم همیشه به روایت واقعیت هم وفادار بوده است. به همین دلیل تعداد فیلم‌هایی که براساس داستان‌هایی واقعی ساخته شده‌اند، چندان هم کم نیست و در میان آن‌ها آثار ارزشمندی وجود دارند که فرصت تبدیل‌شدن به بهترین فیلم‌های تاریخ سینما را هم پیدا کرده‌اند. واقعیت آن است که نوشتن یک فیلم‌نامه جذاب و بی‌بدیل براساس یک داستان واقعی بسیار دشوارتر از نگارش یک داستان کاملا منحصربه‌فرد به نظر می‌رسد.

فیلم‌هایی که براساس داستان‌های واقعی ساخته می‌شوند، لزومی به پای‌بندی به اصل داستان نمی‌بینند و در بسیاری از موارد برای سینمایی‌ترشدن، نزدیکی بیشتر به تماشاگر و روایت همزمان چند داستان تحت تاثیر تغییرات متعددی قرار می‌گیرند. حوادث باورنکردنی، شخصیت‌های تاریخی، جنگ‌های خونین و اتفاقات حماسی از جمله سوژه‌هایی هستند که در فیلم‌هایی که براساس داستان‌های واقعی ساخته شده‌اند به تصویر کشیده می‌شوند.

در ادامه می‌توانید با بهترین فیلم‌هایی که براساس داستان‌های واقعی ساخته شده‌اند، آشنا شوید. با بخش سوم معرفی فیلم‌هایی که روایتی واقعی را به تصویر می‌کشند همراه با ایرنا زندگی باشید.

The Pianist | پیانیست
بهترین فیلم‌هایی که براساس داستان‌های واقعی ساخته شده‌اند
نمره منتقدان: ۹۵ از ۱۰۰
ولادیسلاو اشپیلمان، یک نوازنده یهودی پیانو بود که در دوران جنگ جهانی دوم در لهستان زندگی می‌کرد. او برای رادیو این کشور پیانو می‌نواخت اما زمانی که آلمان نازی لهستان را تصرف کرد، زندگی برای یهودیان سخت‌تر از قبل شد. اشپیلمان در طول جنگ جهانی شاهد آزار و اذیت یهودیان بود. اگرچه پدر و مادر، خواهران و برادر اشپیلمان کشته شدند اما او موفق شد تا سال ۱۹۴۵ زندگی مخفیانه خود را در لهستان ادامه دهد. او در سال ۲۰۰۰ و در ۸۸ سالگی در ورشو درگذشت.

این فیلم براساس کتاب خاطرات اشپیلمان ساخته شده و رومن پولانسکی، کارگردان مشهور لهستانی، فیلم «پیانیست» را بهترین ساخته خود می‌داند. آدرین برودی، بازیگر محبوبی که به انتخاب‌های وسواسی‌اش در سینما شهرت دارد برای هنرنمایی در نقش ولادیسلاو اشپیلمان جایزه بهترین بازیگر نقش اول اسکار را برنده شد. فیلم «پیانیست» دو جایزه بهترین کارگردانی و بهترین فیلم‌نامه اقتباسی اسکار را هم درون کارنامه‌اش قرار داده تا یکی از بهترین فیلم‌هایی باشد که درباره جنایت‌های حکومت آلمان نازی ساخته شده است.

خلاصه داستان: ولادیسلاو اشپیلمان، نوازنده یهودی پیانو، در لهستان زندگی می‌کند. او که مثل همیشه راهی رادیو شده تا برای مردم کشورش پیانو بنوازد، متوجه می‌شود ارتش آلمان نازی به لهستان نفوذ کرده و جان او به عنوان یک یهودی در خطر است.

Hidden Figures | ارقام پنهان
بهترین فیلم‌هایی که براساس داستان‌های واقعی ساخته شده‌اند
نمره منتقدان: ۹۳ از ۱۰۰
این درام زندگینامه‌ای که در سال ۲۰۱۶ اکران شد، تئودور ملفی را در نقش کارگردان خود می‌بیند. اگرچه تئودور ملفی یکی از نویسندگان فیلم‌نامه این فیلم هم لقب می‌گیرد اما ملفی در کنار آلیسون شرودر فیلم‌نامه «ارقام پنهان» را نوشته‌ است. فیلم‌نامه این فیلم براساس کتابی به همین نام اثر مارگوت لی شترلی نوشته شده که داستان واقعی زنان ریاضیدان سیاه‌پوست آمریکایی را بازگو می‌کند. این زنان در جریان رقابت فضایی آمریکا و شوروی در ناسا مشغول به کار بودند. تمرکز داستان این فیلم روی پرداختن به حقیقت‌های نژادپرستانه و زن‌ستیزانه در فرهنگ سنتی آمریکایی است و در رسیدن به این هدف هم موفق ظاهر می‌شود.

اکتاویا اسپنسر، کوین کاستنر، کریستین دانست و جیمز پارسونز در کنار ماهرشالا علی از بازیگران شناخته‌شده فیلم «ارقام پنهان» هستند. فیلمی که با بودجه ۲۵ میلیون دلاری بیشتر از ۲۱۴ میلیون دلار در سراسر جهان فروخت. داستان این فیلم براساس داستان واقعی زندگی سه دانشمند ناسا یعنی کاترین جانسون، دوروتی وان و مری جکسون نوشته شده است.

خلاصه داستان: کاترین جانسون، دوروتی وان و مری جکسون سه دانشمند زن سیاه‌پوست هستند که باید به ناسا کمک کنند تا در جریان رقابت با اتحاد جماهیر شوروی به موفقیت دست پیدا کند. اما واقعیت آن است که اختلاف‌های نژادی و جنسی بسیاری در فرهنگ آمریکایی وجود دارد که آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

Lincoln | لینکلن
بهترین فیلم‌هایی که براساس داستان‌های واقعی ساخته شده‌اند
نمره منتقدان: ۸۹ از ۱۰۰
این فیلم زندگی‌نامه‌ای که براساس داستان واقعی زندگی آبراهام لینکلن ساخته شده و بخشی از وقایع واقعی زندگی او را به تصویر می‌کشد. آبراهام لینکلن، شانزدهمین رییس جمهور ایالات متحده آمریکا، زندگی پرفراز و نشیبی داشت که او را به یکی از تاثیرگذارترین و شناخته‌شده‌ترین رییس جمهورهای تاریخ آمریکا هم تبدیل می‌کند. فیلم «لینکلن» به کارگردانی استیون اسپیلبرگ، دنیل دی‌لوییس افسانه‌ای را به عنوان بازیگر نقش اصلی در اختیار دارد. دی‌لوییس برای هنرنمایی در نقش آبراهام لینکلن برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول مراسم آکادمی اسکار هم شد. شاید جالب باشد بدانید که این فیلم برای دوازده جایزه اسکار نامزد شد اما در نهایت تنها دو جایزه را تصاحب کرد.

خلاصه داستان: در زمانی که جنگ داخلی آمریکا با خشونت هر چه تمام‌تر ادامه دارد، رئیس‌جمهور آمریکا با مسائلی مانند کشتار در میدان‌های نبرد مواجه است. آبراهام لینکن که با تعداد زیادی از اعضای کابینه‌اش پیرامون مسئله منع برده‌داری و آزادسازی برده‌ها اختلاف نظر پیدا کرده، روزهای سختی در پیش دارد.

April 9th | نهم آوریل
بهترین فیلم‌هایی که براساس داستان‌های واقعی ساخته شده‌اند
نمره منتقدان: ۶۶ از ۱۰۰
استودیوهای سینمایی آمریکا و سینماگران آلمان در روایت‌های گوناگون از تاریخ حکومت نازی فیلم‌های متعددی ساخته‌اند. اما یکی از فیلم‌های متفاوت این لیست عنوانی محصول کشور دانمارک است. فیلم «نهم آوریل» در سطح و اندازه سینمای دانمارک تلاش می‌کند تا یکی از روزهای تاریخی این سرزمین صلح‌طلب و دورافتاده را به تصویر بکشد؛ نهم آوریل ۱۹۴۰. روزی که خورشید هم‌گام با نیروهای آلمان به سرزمین دانمارک یورش برد. هیتلر برای حکومت بر اروپا هیچ محدودیتی نداشت و دانمارک هم یک سرزمین آسان برای فتح به نظر می‌رسید. . تضاد ترسناک قدرت دو کشور آلمان و دانمارک در آن روزها به خوبی در فیلم «نهم آوریل» به تصویر کشیده شده است.

خلاصه داستان: سربازان معمولی دانمارک که هیچ شناختی از جنگ و تسلیحات نظامی ندارند باید تلاش کنند تا مانع نفوذ ارتش شکست‌ناپذیر آلمان به خاک کشور خود شوند. در دهه ۴۰ میلادی دانمارک حتی وسایل نقلیه قدرتمندی هم درون ارتش خود نداشت و بیشتر سربازان این کشور با دوچرخه آماده رزم می‌شدند
 

Enemy at the Gates | دشمنی در پشت دروازه‌های شهر
بهترین فیلم‌هایی که براساس داستان‌های واقعی ساخته شده‌اند
نمره منتقدان: ۶۱ از ۱۰۰
این فیلم مانند بسیاری از فیلم‌هایی که درباره تاریخ آلمان نازی ساخته شده فیلم‌نامه‌ای براساس واقعیت دارد و به روایت زندگی واسیلی گریگوریویچ زایتسف می‌پردازد. او یکی از ماهرترین تک تیراندازان ارتش سرخ روسیه بود و از سال ۱۹۳۷ تا ۱۹۴۵ توانست بیش از ۴۰۰ نفر از نظامیان ارتش آلمان را با تیراندازی به قتل برساند. با این حال واسیلی هرگز جان خود را در جنگ‌ها از دست نداد. این فیلم هم براساس رویدادهای کاملا واقعی ساخته شده است.

خلاصه داستان: در پاییز سال ۱۹۴۲، جایی که ارتش آلمان نازی به دروازه‌های استالینگراد می‎‌رسد و برای تصرف این شهر وارد عمل می‌شود، یک نام تنومند در برابر آن‌ها می‌ایستد؛ واسیلی زایتسف، تک تیرانداز ماهر روسی که با حمایت دولت روسیه به یک قهرمان محلی تبدیل شده باید از استالینگراد دفاع کند. با این حال او با یک رقیب بزرگ روبرو است؛ سرگرد کونیگ در میان نیروهای آلمان به تیراندازی حرفه‌ای شهرت دارد. در میان آتش جنگ جهانی، زایتسف و کونیگ برای کمک به ارتش کشورهای خود به جان یکدیگر می‌افتند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شاعری که پدیده شد

شاعری که پدیده شد

جنوب ایران و به ویژه فارس و بوشهر همواره یکی از قطب‌ های شعری کشور بوده است. ادیبان این بخش از ایران‌ زمین در جریان‌ سازی شعر انقلاب نیز نقش بسزایی داشته‌اند.

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان شهید اهل سنت از روستای زیبای نران در قلب کردستان؛ شهیدی که در ظهر عاشورای یکصد سال قبل با دسیسه حکام مستبد وابسته به بیگانه بعد از چند سال مبارزه و ایستادگی در مقابل نفوذ بیگانگان روس و انگلیس و رد القاب و عناوین اهدایی عثمانی و مخالفت با ظلم و ستم خوانین محلی به شهادت رسید.

سلمان؛ نقطه‌ عطف سریال‌ سازی

سلمان؛ نقطه‌ عطف سریال‌ سازی

پس از یک دهه وقفه، خوشبختانه در دوره اخیر ریاست محترم سازمان صداوسیما، گره از کار ساخت دو پروژه الف ویژه که سال‌ها گرفتار مشکلات و موانعی بودند باز شد و کلید خوردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها