jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۳۱۶۹۳۹   ۰۲ خرداد ۱۴۰۰  |  ۱۱:۱۵

زمان کوچ در میان ایلات قره داغ (ارسباران) در اواسط فصل بهار از قشلاق آغاز و برگشت ایل آخر شهریور انجام می‌شود.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ کوچ عشایر قره داغ از قشلاق‌های دشت مغان مخصوصا منطقه خدآفرین شروع می‌شود ودر ارتفاعات شهرستان‌های اهر، هریس، ورزقان، سراب وکلیبر (شیور-بزگوش-قوچ گلی) ختم میشود و به تعلیف جمعیت دامی خود می‌پردازند، اما دربین ایلات گاهی نوساناتی به جهت تغییرات جوی در کوچ ازییلاق به قشلاق بخاطر شرایط آب وهوایی دیده می‌شود.
 
ایل راه جاده میان قشلاق به ییلاق است که زمان‌های گذشته توسط کوچ نشینان مشخص شده است در جاده ایل راه عشایر بنا به شرایط اعم از خرید ما یحتاج یا رسیدگی به دام‌های مریض ویا شرایط جوی تنها ۳ روز مجازند که بمانند. عشایرآذربایجان شرقی در قالب دو ایل ارسباران وشاه سون و ۱۰ طایفه مستقل تشکیل یافته است که همه ساله درفصل ییلاق پذیرای دام‌های ۵ هزار خانوارعشایر میهمان استان‌های همجوارازجمله اردبیل می‌باشد.
 
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خدمت به شهروندان بدون اغماض

خدمت به شهروندان بدون اغماض

قطعا مهم‌ترین و کلان‌ترین وظیفه‌ای که شورای شهر و سایر نهادهای اجرایی و قانونگذاری باید مدنظر قرار دهند، خدمت‌رسانی به شهروندان است.

مدیریت نیستی محیط‌ زیست

مدیریت نیستی محیط‌ زیست

هفته محیط‌ زیست از امروز در کشورمان شروع می‌شود و به همین مناسبت قرار است رئیس سازمان حفاظت‌ محیط‌ زیست امروز در نشستی خبری میزبان خبرنگاران این حوزه باشد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر