jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۱۵۷۳۱   ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۰۲:۰۸

محققان ایتالیایی اعلام کردند؛

کاهش ماده خاکستری مغز در بیماران کرونایی

نتایج مطالعه جدید نشان می دهد در بیماران کرونایی حجم ماده خاکستری مغز کاهش می یابد.

به گزارش جام جم آنلاین، مطالعه جدید محققان دانشگاه برسیا ایتالیا و دانشگاه ایالتی جورجیا آمریکا، نشان می‌دهد که بیماران کووید ۱۹ که تحت اکسیژن درمانی قرار می‌گیرند یا تب را تجربه می‌کنند در قسمت شبکه گیجگاهی قدامی مغز دچار کاهش ماده خاکستری مغز می‌شوند.

تیم تحقیقات دریافت که حجم کمتر ماده خاکستری در این منطقه از مغز با میزان بالاتر ناتوانی در بیماران کرونایی، حتی شش ماه پس از ترخیص از بیمارستان ارتباط دارد.

به طور معمول ماده خاکستری مغز برای پردازش اطلاعات در مغز حیاتی است و وضعیت غیرطبیعی میزان ماده خاکستری ممکن است بر عملکرد و ارتباط نورون‌ها تأثیر بگذارد.

یافته‌ها حاکی از آن است که ماده خاکستری موجود در شبکه قدامی می‌تواند نشانه نقش منطقه اصلی مغز در کووید ۱۹ باشد.

در این مطالعه، اسکن مغزی ۱۲۰ بیمار نورولوژیکی که ۵۸ نفرشان مبتلا به کووید ۱۹ حاد شده بودند و ۶۲ نفرشان فاقد این بیماری بودند، مورد بررسی قرار گرفت.

دکتر «کیوآی کیوآی دوآن»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «علم نشان داده است که ساختار مغز بر عملکرد آن تأثیر می‌گذارد و تصویربرداری غیرطبیعی از مغز به عنوان یکی از ویژگی‌های اصلی کووید ۱۹ مشخص شده است.»

یافته‌های مطالعه نشان داد که بیماران دارای میزان ناتوانی بالاتر، در هنگام ترخیص و شش ماه بعد، حجم ماده خاکستری کمتری در شکنج فوقانی، داخلی و میانی پیشانی دارند.

همچنین حجم ماده خاکستری در این منطقه در بیماران دریافت کننده اکسیژن درمانی در مقایسه با بیمارانی که اکسیژن درمانی دریافت نکرده بودند نیز به طور قابل توجهی کمتر بود.

در مجموع نتایج نشان می‌دهد که کووید ۱۹ از طریق تب یا کمبود اکسیژن بر شبکه گیجگاهی - قدامی مغز تأثیر می‌گذارد.

منبع: مهر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

احساس ما به‌عنوان دانش‌آموزان و دانشجویان قبل از انقلاب که مسائل سیاسی و توسعه ایران را پیگیری می‌کردیم، این بود کشور ما به لحاظ علمی و فناورانه و اقتصاد متکی بر دانش‌ملی به عمد عقب نگه داشته می‌شود.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو