jamejamonline
اقتصادی اقتصاد ایران کد خبر: ۱۳۱۵۵۹۷   ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۲۰:۴۶

روند مصرف بی رویه آب و کاهش چشم‌گیر نزولات آسمانی از ابتدای سال آبی جاری به نگرانی در باره تامین آب دامن زده و برای پیشگیری بی‌توجهی به مدیریت مصرف اخطار جدی داده خواهد شد.

به گزارش جام جم آنلاین، وضعیت بارش های سال آبی جاری (مهرماه ۱۳۹۹ تا انتهای شهریور۱۴۰۰) در مقایسه با سال آبی قبل وضعیت خوبی نیست و آمارها بیانگر کاهشی حدود ۵۰ درصدی است.

این کاهش بارش‌ها علت اصلی کاهش ورودی آب به مخازن سدها است که تداوم آن نگرانی هایی را به همراه داشته است.

پیشترمدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران گفت: پیش‌بینی می‌شود با کاهش آب موجود در سدهای برق‌آبی، با کمبود ۳۰ تا ۳۵ درصدی برای تامین برق مواجه شویم و همین مساله مدیریت مصرف را جدی‌تر می‌کند.

«سید حسن رضوی» در گفتگو با ایرنا افزود: امسال با کاهش بارش روبه‌رو شده ایم و این امر مسایل را پیچیده‌تر می‌کند.

وی ادامه‌داد: تداوم خشکسالی در سال آینده کشور را با مشکلات جدی‌تری مواجه خواهد کرد.

از طرف دیگر شیوع گسترده بیماری کرونا و همزمان افزایش دمای هوا به روند مصرف بی رویه آب دامن زده و نگرانی ها را بیشتر کرده است.

این روند و نگرانی در باره تامین آب سبب شده متولیان بخش آب به فکر چاره ای برای اعمال مدیریت مصرف باشند.

برهمین اساس و آنگونه که امروز پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو اعلام کرده معاون درآمد و امور مشترکین شرکت آب و فاضلاب استان تهران در این باره گفت: از اول خرداد ‌ماه به تمامی مشترکان پرمصرف و بدمصرف تهرانی، اخطار ارسال شده و در صورت تداوم، محدودیت مصرف را اعمال خواهیم کرد.

«سیدرسول باقری» با اشاره به روند صعودی افزایش مصرف آب در پایتخت گفت: سناریوهایی برای روزهای سبز، زرد، نارنجی و قرمز تدوین شده است و اولویت برخورد با مصارف فضای سبز و بنایی، مشترکان تجاری و دولتی و در آخر پرمصرف‌ها و بدمصرف‌های خانگی خواهد بود.

باقری با بیان اینکه ۶۰ درصد از مشترکان تهرانی بالای الگوی مصرف، آب مصرف می‌کنند، گفت: اخطاریه‌هایی برای این گروه از مصارف خانگی ارسال خواهد شد و در صورتی که در رفتار مصرف خود تغییری ایجاد نکنند با محدودیت مصرف مواجه خواهند شد.

معاون درآمد و امور مشترکین شرکت آب و فاضلاب استان تهران افزود: الگوی مصرف آب برای هر واحد مسکونی در شهر تهران در یک ماه ۱۴ هزار لیتر (۱۴ مترمکعب) آب است.

وی ادامه داد: واحدهای مسکونی که تا ۲۸ هزار لیتر (۲۸ مترمکعب) آب در ماه مصرف کنند جزو پرمصرف‌ها و گروهی که بیش از ۲۸ هزار لیتر آب در ماه مصرف کنند در رده بدمصرف‌های آب استان تهران قرار خواهند گرفت.

باقری با اشاره به وجود ۱۶ هزار رشته انشعاب بنایی در استان تهران گفت: ماموران تشخیص شرکت آب و فاضلاب استان تهران تمامی اشتراکات بنایی را شناسایی و رصد می‌کنند و در صورت شروع اعمال محدودیت‌ها، اولویت برخورد و اعمال محدودیت‌ها از مصارف بنایی آغاز خواهد شد.

به گفته معاون درآمد و امور مشترکین شرکت آب و فاضلاب استان تهران، طبق هماهنگی‌های انجام‌شده با استانداری تهران، تمامی ادارات و نهادهای دولتی این استان مکلف خواهند بود تا مصارف خود را ۲۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش دهند.

اکنون باید منتظر ماند و دید آیا این راهکار خواهد توانست مشترکان پرمصرف را به مصرف درست وا دارد یا کماکان روند بد مصرفی ادامه خواهد یافت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
قانون جدید چک و افزایش امنیت اقتصادی

قانون جدید چک و افزایش امنیت اقتصادی

قانون جدید صدور چک در آبان سال1397 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و طبق قانون به علت آماده نبودن همه زیرساخت‌ ها و ضوابط و آیین‌ نامه‌ های اجرایی مربوط به برخی قسمت‌های قانون، اجرای آن به سه بازه زمانی تقسیم و به بانک مرکزی فرصت داده شد از تاریخ آذر سال 97 تا آذر سال 99 قانون جدید چک را به صورت کامل اجرایی کند.

اعتمادی که خاموش شد

اعتمادی که خاموش شد

«علت اعتماد مردم این است که می‌بینند برق‌شان در شرایط تحریم و در تابستان قطع نمی‌شود و وزارت نیرویی دارند که در طول هشت سال، ۲۰هزار مگاوات برق جدید برای کشور تولید کرده و می‌کند. برای این‌که می‌دانند آب‌شان در شرایط سخت کرونایی قطع نمی‌شود و در طول هفت سال گذشته ۴۳سد ملی افتتاح شده و تا پایان این دولت بیش از ۱۰۰سد دیگر نیز افتتاح خواهد شد.»

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر