jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۱۵۰۲۴   ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۲۲:۰۲

کلینیک گوش و حلق و بینی

شکاف لب و کام درمان‌شدنی است

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از روزنامه جام جم، شکاف لب و شکاف کام ممکن است با هم یا به‌تنهایی بروز کند که اختلالی مادرزادی است. طی رشد و تکامل در دوران جنینی دو نیمه صورت در خط وسط به‌هم متصل می‌شود. اگر این اتصال به‌درستی انجام نشود، شکاف در لب یا سقف دهان (کام) باقی می‌ماند. این ناهنجاری در حدود هفته ١٨ بارداری در سونوگرافی قابل حدس است. پس از تولد در معاینات ابتدایی همه نوزادان به این مسأله توجه می‌شود. نوزادی که مبتلا به شکاف لب و کام است ممکن است اختلالاتی در مکیدن شیر داشته باشد و نیاز به استفاده از سرشیشه‌های مخصوص و آموزش مادران برای شیردهی صحیح وجود دارد. حمایت روحی و روانی والدین کودک هم مهم است. شکاف‌ها ممکن است محدود یا وسیع باشد. در کنار این اختلال باید مسائل قلبی نیز در نوزاد چک شود.

شکاف لب و کام درمان‌شدنی است

در بسیاری از موارد کودک از سایر جهات سالم است و در سن مناسب می‌توان جراحی‌های لازم را انجام داد. زودترین زمان انجام جراحی شکاف لب سه‌ماهگی و شکاف کام ٦ تا ١٨ ماهگی است. پس از عمل جراحی شکاف کام، معمولا گفتاردرمانی نیاز است تا عضلات مربوط به کام، عملکرد مناسب خود را پیدا کنند، کودک در تلفظ کلمات دچار اشکال نشود و صحبتش روان و مفهوم باشد.

علاوه بر مسائل ژنتیکی و سابقه خانوادگی، عواملی مثل استنشاق دود سیگار از سوی مادر و چاقی او می‌تواند زمینه‌ساز بروز این ناهنجاری باشد. نکته آخر این‌که کودکان مبتلا به شکاف کام لازم است ابتدا و در سال‌های بعدی عمر خود از نظر عفونت‌های گوش تحت نظارت، معاینه و مراقبت باشند.
 
دکتر مهتاب ربانی اناری - متخصص گوش و حلق و بینی / روزنامه جام جم
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پیک پنجم با واریانت هندی

پیک پنجم با واریانت هندی

در پیک پنجم که نشانه‌های بروز آن آشکار شده، ما با واریانتی به نام دلتا یا واریانت هندی روبه‌رو هستیم.

موج پنجم ‌شکل نگیرد عجیب است!

موج پنجم ‌شکل نگیرد عجیب است!

در روزهای اخیر درباره این‌که موج پنجم کرونا در کشورمان شروع شده یا خیر، اظهارنظرهای مختلفی می‌شود اما بهتر است فارغ از این‌که آیا این موج ایجاد شده یا قرار است در آینده ایجاد شود، به این مساله توجه کنیم که چه اتفاقاتی در کشورمان در حال وقوع است.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش