jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۱۴۴۲۴   ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۱۳:۱۴

روند واکسیناسیون همگانی به زودی در ایران با واکسن های مختلف آغاز می شود.

به گزارش جام جم آنلاین ، بخشی از واکسن هایی که در روند واکسیناسیون همگانی به عموم مردم تزریق خواهد شد داخلی و بخش دیگری از آنها وارداتی هستند.

 

نمونه های خارجی

اسپوتنیک وی روسیه – به تازگی نوع تک دوز آن در روسیه ساخته شده است اما آنچه که در ایران مورد استفاده قرار خواهد گرفت در دوز باید تزریق شود.

 

سینوفارم چین – هفته گذشته بود که سازمان جهانی بهداشت مجوز استفاده اضطراری از این واکسن را صادر کرد. این نوع واکسن در واقع یک ویروس کشته شده است که در قالب واکسن تزریق می شود.

 

آسترازنکای کره جنوبی – این واکسن کره ای از سبد کوواکسن وارد ایران شده است.

 

بهارات هند - واکسن «کوواکسین» هند که توسط موسسه «بهارات بیوتک» تولید شده است. واکسن کوواکسین بر اساس نوع غیرفعال کرونا ویروس ساخته شده است؛ در این نوع واکسن از ویروس ضعیف شده یا غیرفعال استفاده می‌شود که بسیاری از واکسن‌هایی که تاکنون مورد استفاده قرار گرفته‌اند از این نوع هستند. پژوهشگران برای توسعه کواکسین  ویروس غیر فعالSARS-Cov-۲ را  در آزمایشگاه ICMR ایزوله کردند.

 

نمونه های داخلی

آزمایشات بالینی واکسن کووایران برکت انجام شده است. در این نوع واکسن که شباهت به برخی نمونه های خارجی نظیر سینوفارم و یا بهارات دارد از نوع ویروس غیرفعال و یا به اصطلاح کشته شده استفاده شده است.

کوو پارس رازی،  واکسن مشترک ایران و کوبا، واکسن فخرا و چند شرکت دانش بنیان دیگر در کشور در حال طی کردن مراحل مطالعاتی خود هستند و از ماه آینده واکسیناسیون تعدادی از انبوهی از مردم به وسیله آن‌ها آغاز می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت و درمان تا ظهر دیروز بیش از 27 میلیون و 790 هزار نفر دوز اول واکسن را دریافت ‌و بیش از 13 میلیون و 459 هزار نفر نیز هر دو دوز را تزریق کرده‌اند‌.‌

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها