jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۱۴۰۳۱   ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۱۳:۲۹

سازه های سنگی در عربستان پیدا شده که به گفته باستان شناسان از اهرام مصر نیز قدیمی تر هستند.

کشف آثار باستانی قدیمی تر از اهرام مصر در عربستان

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، بدر بن عبدالله، وزیر فرهنگ سعودی روز شنبه اعلام کرد که سازه‌های سنگی پیدا شده ‌اند که از قدیمی‌ترین اهرام مصر نیز قدیمی‌تر هستند. او با انتشار توئیتی نوشت که این آثار در شمال غربی عربستان کشف شده و آن را یک عملیات باستان شناسی مهم توصیف و تأکید کرد که بنا‌های عظیم سنگی در آن منطقه از قدیمی‌ترین بنا‌ها در دنیا هستند و بیش از ۷ هزار سال سن دارند. "

عبدالله پنجشنبه گذشته در گزارشی که در یک مجله آمریکایی منتشر شده بود گفت که این ساختار‌های کشف شده به شکل مستطیل‌های سنگی هستند و آن‌ها را قدیمی‌تر از اهرام مصر در جیزه که یکی از عجایب هفتگانه جهان است، توصیف کرد.

بودجه تحقیق در مورد این کشف باستان شناسی توسط کمیسیون سلطنتی تأسیس شده توسط عربستان سعودی تأمین می‌شود. محققان در این تحقیق گزارش دادند که هزاران سازه سنگی باستانی در صحرایی در شمال غربی عربستان بیش از ۷ هزار سال قدمت دارند و اعلام شده که آن‌ها ۲ هزار سال از اهرام مصر در جیزه پیرتر هستند.

برخی از این ساختار‌ها به صورت دیواره‌های کم ارتفاع به شکل مستطیل به نظر می‌رسند و محققان معتقدند که ممکن است برای هدایت موکب‌های در مسیر ساخته شده باشند. محققان اظهار داشتند که یکی از مستطیل‌هایی که پیدا کردند با حمل بیش از ۱۲ هزار تن سنگ بازالت ساخته شده که ساخت این سازه کار سخت و طاقت فرسایی بوده و انجام آن ده‌ها ماه به طول انجامیده است.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو