jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۱۴۰۰۴   ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۱۱:۳۵

یک داروی شگفت انگیز گران قیمت که برای مقابله با شدیدترین موارد آرتریت روماتوئید استفاده می شود  می تواند به زودی طیف وسیعی از بیماری ها را در انگلیس پس از ارائه نسخه های ارزان قیمت، درمان کند.

به گزارش جام جم آنلاین ،‌آدالیموماب که با نام تجاری هومیرا شناخته می شود ، التهاب ناشی از درد مفصل و تورم آرتریت روماتوئید را کاهش می دهد و داروی بسیار تاثیرگذار و البته گران قیمتی در بریتانیا به شمار می رود. 

این دارو همچنین می تواند سایر اختلالات التهابی جدی مانند بیماری های روده کرون و کولیت اولسراتیو ، پسوریازیس بیماری پوستی و التهاب دردناک ستون فقرات به نام اسپوندیلیت آنکیلوزان را درمان کند و از رنج و درد بیماران بکاهد.

این بیماری ها  که همه آنها به دلیل نقص در سیستم ایمنی بدن ایجاد می شوند  میلیون ها فرد در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار می دهند و هزینه های بالای درمانی را هم شامل می شوند تا رنج بیشتری به بیماران تحمیل کنند.

با این حال داروی ‌آدالیموماب بسیار گران قیمت است و اصلا یکی از گران ترین داروها حداقل در انگلیس به شمار می رود. قیمت در سال برای هر بیمار 10 هزار پوند است.  این دارو عمدتا به افرادی که بیماری شدید دارند و به داروهای ارزان تر و قدیمی پاسخ نمی دهند ، داده می شود.

اما اکنون  نسخه های جایگزین ‌آدالیموماب که تا 75 درصد ارزان تر هستند - و از کارآیی کمتری نیز برخوردار نیستند - در بازار موجود است.

انستیتوی ملی تعالی بهداشت و مراقبت انگلیس در حال بررسی گسترش استفاده از آنها برای آرتریت روماتوئید با شدت کمتر است و البته در حال بررسی آن برای سایر اختلالات بدن نیز هستند.  آدلیومیماب نوعی دارو است که به عنوان بیولوژیک شناخته می شود. در حالی که داروهای معمولی با اختلاط مواد شیمیایی در آزمایشگاه تولید می شوند  بیولوژیک ها با استفاده از موجودات زنده مانند باکتری ها ، مخمر و حتی بافت حیوانی و سلول ها تولید می شوند.

این امر باعث می شود که توسعه آنها پرهزینه باشد به همین دلیل سازندگان دارو تولیدات خود را ثبت اختراع می کنند و آنها را با قیمت بالایی می فروشند.

حق ثبت اختراع دارو معمولاً حدود 20 سال طول می کشد و پس از آن منقضی می شود و شرکت های دیگر می توانند نسخه های خود را ایجاد کنند که در نهایت قیمت ها را پایین می آورد.

یک شرکت داروسازی بزرگ به نام «ابوی هومیرا» در سال 2002 این دارو را ساخت و از آن زمان به چندین شرکت مجوز تولید نسخه های دارویی داده شده است.

پاول فلمینگ یکی از مدیران فنی انجمن شرکت بیوسیملارس انگلیس می گوید این دارو می تواند زندگی بسیاری از مردم را تغییر دهد.

«کرون» یکی دیگر از بیماری هایی است که داروی ‌آدالیموماب می تواند آن را بهبود ببخشد. بیماری کرون یک بیماری التهابی گوارشی مزمن است.

یکی از بیماران کرون می گوید از 15 سالگی به کرون دچار شده و اکنون 26 ساله است. او می گوید بعد از مصرف ‌آدالیموماب متوجه پیشرفت چشمگیری در روند بهبود بیماری خود شده است.

امید زیادی وجود دارد تا این دارو بتواند طیف وسیعی از بیماری ها به خصوص بیماری های مربوط به گوارش نظیر کرون و یا کولیت روده را رفع کند.

منبع: دیلی میل / مترجم: هیلدا حسینی خواه 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت و درمان تا ظهر دیروز بیش از 27 میلیون و 790 هزار نفر دوز اول واکسن را دریافت ‌و بیش از 13 میلیون و 459 هزار نفر نیز هر دو دوز را تزریق کرده‌اند‌.‌

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها