jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۱۳۱۸۱   ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۰۱:۰۶

محققان از کشف و در دست تولید داروی جدیدی خبر دادند که نوید بخش یک درمان احتمالی برای یکی از کشنده‌ترین و نادرترین سرطان‌ های خون است.

به گزارش جام جم آنلاین، محققان دانشگاه «کمبریج» می گویند: این دارو پروتئینی را از بین می برد که به به «لوسمی میلوئیدی حاد» (AML) دامن می زند. لوسمی میلوئیدی حاد (AML)، سرطانی است که در خون و مغز استخوان رخ می دهد.

AML به طور ویژه بر گلبول های سفید خون (WBCs) بدن تاثیر گذاشته و باعث می شود شکلی غیرطبیعی داشته باشند. در سرطان های حاد، تعداد سلول های غیرعادی به سرعت افزایش می یابد.

محققان امیدوار هستند که روش مورد استفاده در ایجاد این دارو که «STM۲۴۵۷» نام دارد، بتواند به درمان سایر انواع سرطان نیز منجر شود.

در آزمایشاتی که روی انسان و موش انجام شد، این ترکیب جدید باعث توقف بیماری شد. STM۲۴۵۷ همچنین تعداد سلول های سرطان خون را در مغز استخوان و طحال موش ها کاهش داد و هیچ عارضه جانبی سمی نیز به دنبال نداشت.

محققان انتظار دارند آزمایشات بالینی طی سال آینده آغاز شود. این دارو به طور خاص از اثر سرطانی ناشی از بیان بیش از حد آنزیم METTL۳ پیشگیری می کند.

پروفسور تونی کوزاریدس از دانشگاه کمبریج که ریاست این تحقیق را بر عهده داشت، گفت: پروتئین ها برای عملکرد بدن ما ضروری هستند و با روشی تولید می شوند که با استفاده از آنزیم ها دی ان ای DNA ما را به آر ان ای RNA تعبیر می کند.

وی افزود: گاهی اوقات، این فرایند می تواند نادرست انجام شود که عواقب بالقوه مخربی برای سلامتی انسان دارد. تاکنون هیچ کس این رویه اساسی را به عنوان راهی برای مبارزه با سرطان هدف قرار نداده است. این آغاز دوره جدیدی برای درمان سرطان است.

دکتر کنستانتینوس تزلیپی که در نوشتن این مطالعه همکاری داشت نیز اظهار داشت: این یک زمینه تحقیقاتی جدید برای سرطان است و اولین مولکول شبه دارویی در نوع خود است. موفقیت این دارو در از بین بردن سلول های سرطان خون و طولانی شدن عمر موش های مورد آزمایش بسیار امیدوار کننده است و امیدواریم آزمایش های بالینی برای آزمایش مولکول های جانشین در بیماران از اوایل سال آینده آغاز شود.

منبع: ایرنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

خیلی خوب به یاد دارم در یکی از روزهای بهاری پنج شش سال پیش وقتی به عادت معمول هنگام رانندگی به رادیو گوش می‌کردم، بحث نمایندگان مجلس سر انتقال آب دریاچه خزر به کویر سمنان حقیقتا شنیدنی بود.

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

دیروز که خبر نامگذاری یک گونه گربه ماهی در آب‌ های جنوب غرب کشور به نام علی دایی در رسانه‌ها شنیدم، از همان ابتدا روشن بود چه واکنش‌های عجیب و غریبی را باید منتظرش باشیم.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها