jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۱۳۱۳۴   ۰۹ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۲۱:۰۲

نتایج یک تحقیق جدید نشان می دهد زندگی با یک فرد سیگاری و تنفس دود سیگار آنها می تواند خطر ابتلا به سرطان دهان را بیش از ۵۰٪ افزایش دهد.

به گزارش جام جم آنلاین، به گفته محققان کالج کینگ لندن، «این یافته‌ها نیاز به برنامه‌های مؤثرتر برای جلوگیری از قرارگیری در معرض دود سیگار افراد را برجسته می‌کند.»

محققان این پژوهش، پنج مطالعه از آسیا، اروپا، آمریکای شمالی و آمریکای لاتین را که شامل تقریباً ۷۰۰۰ نفر، از جمله بیش از ۳۴۰۰ نفر در معرض دود سیگار، بود را تجزیه و تحلیل کردند.

محققان دریافتند افرادی که در معرض دود سیگار بودند، ۵۱٪ بیشتر در معرض خطر ابتلاء به انواع سرطان‌ های دهان (سرطان‌ های لب، دهان و گلو) قرار داشتند. قرارگیری در معرض دود سیگار به مدت بیش از ۱۰ یا ۱۵ سال، این خطر را بیش از دو برابر افزایش می‌دهد.

«سامان وارناکولاسوریا»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «علاوه بر این، تجزیه و تحلیل واکنش در معرض قرارگیری در معرض دود سیگار، از جمله با مدت زمان قرار گرفتن در معرض آن (بیش از ۱۰ یا ۱۵ سال)، این رابطه را پشتیبانی می‌کند.»

به گفته محققان، سالانه تقریباً ۴۴۸ هزار مورد جدید سرطان دهان و بیش از ۲۲۸ هزار مورد مرگ ناشی از سرطان در سراسر جهان وجود دارد. فاکتورهای پرخطر اصلی عبارتند از استعمال دخانیات، تنباکو و مصرف الکل است.

منبع: مهر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو