jamejamonline
فرهنگی عمومی کد خبر: ۱۳۱۲۹۷۲   ۰۸ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۱۲:۵۷

همچنان از ترس نسخه انگلیسی ویروس کرونا سه لایه ماسک می‌زنیم و روزی صدها بار دست‌های‌مان را می‌شوییم و ضدعفونی می‌کنیم که خبر تازه می‌رسد ویروس آفریقایی از یک‌سو و ویروس هندی از سوی دیگر سروکله‌شان به کشور پیداشده و عنقریب یک دردسر تازه برایمان درست خواهند کرد.

دلهره و نگرانی کم داشتیم حالا انواع جهش‌ یافته هم پیداشده است. آن‌هم در شرایطی که خبر می‌رسد آمار مبتلایان و فوتی‌ های کرونایی در حال افزایش است و مراکز درمانی پرشده و کادر درمان بیش از گذشته خسته شده‌اند.

این یعنی در کنار فشارهای اقتصادی ناشی از بروز کرونا، خانه‌نشینی و وسواسی که همه ما از شستن دست و ضدعفونی کردن همه‌جا و همه‌چیز گرفته‌ایم، ظاهرا قرار نیست کابوس کرونا ازسرمان دست بردارد و هرروز با اتفاقات عجیب‌وغریب کرونایی مواجه هستیم.

یک بخش ماجرا دست مردم است، قبول...! هرروز هم تأکید و اصرار بر رعایت پروتکل‌ها می‌شود اما سوی دیگر اتفاقاتی است که واقعا دست مردم نیست و به مدیریت بحران کرونا ربط دارد.

این‌که باید مرزها مدیریت و کنترل شود، این‌که رفت‌وآمدها باید ضابطه‌مند باشد، این‌که تصمیمات چندگانه گرفته نشود، این‌که هنوز از دست یک‌گونه ویروس خلاص نشدیم، گرفتار گونه جدیدتر می‌شویم...اینها که دیگر دخلی به مردم ندارد و اگر با همین دست‌فرمان پیش برویم تا ابدالدهر گرفتار دست‌وپنجه نرم کردن با این ویروس خواهیم بود.

به نظر، مسؤولان جز توصیه، تذکر و هشدار به مردم یک فکر اساسی برای کنترل بحران کرونا داشته باشند. ما که قرار نیست همه گونه‌های کرونا را تجربه کنیم و هربار با هجوم انواع جدید کرونا مواجه باشیم و هرروز بر تشویش و اضطراب عمومی افزوده شود.

جامعه از آغاز کرونا به‌اندازه کافی با انواع و اقسام بحران‌های روحی، روانی و عاطفی مواجه بوده است. از ابتلا و درگیری با کرونا گرفته تا از دست دادن عزیزان و نزدیکان تا خانه‌ نشینی و قرنطینه.

به‌اندازه کافی همه مردم گرفتار کرونا هستند و نباید تاب‌آوری جامعه در برابر این حجم از مشکلات دچار آسیب شود.

محمد عکاف - روزنامه‌ نگار / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

گفتگو

بیشتر
سیمین، عاشق زندگی بود

گفت‌وگو با عاطفه رضوی، یکی از علاقه‌مندان سیمین دانشور در صدمین سالروز تولد این نویسنده

سیمین، عاشق زندگی بود

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر