jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۱۲۹۱۳   ۰۸ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۱۱:۵۷

نتایج یک بررسی علمی نشان می‌دهد فعال کردن حالت شبانه گوشی با هدف کاستن از اثرات مخرب نور آبی نمایشگر بر روند خواب افراد، در عمل چندان تأثیرگذار نیست.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری مهر، در سال‌های اخیر دانشمندان بارها هشدار داده‌اند نور آبی ساطع شده از نمایشگر وسایل الکترونیک مانند گوشی‌های هوشمند موجب اختلال در الگوی خواب شبانه می‌شود. برای حل این مشکل اکثر رایانه‌ها، گوشی‌ها و غیره به تنظیمات شبانه برای کاهش انتشار نور آبی نمایشگر مجهز شده‌اند. اما یک بررسی جدید حاکیست چنین کاری تأثیر چندانی بر کیفیت خواب شبانه نمی‌گذارد و تنها راه ارتقای کیفیت خواب در شب کنار گذاشتن کامل گوشی و نگاه نکردن به نمایشگر قبل از خوابیدن است.

دانشمندان چند دهه پیش کشف کردند که یک پروتئین حساس به نور به نام ملانوپسین توسط سلول‌های کوچک شبکیه در پشت چشم انسان‌ها تولید می‌شود. ملانوپسین در پاسخ به نور تولید می‌شود و به تنظیم ریتم شبانه روزی زندگی افراد کمک می‌کند و به مغز اعلام می‌کند در صورت وجود نور در محیط اطراف بیدار و هوشیار باشد. این پروتئین نسبت به طیف نور آبی رنگ بسیار حساس است و لذا نگاه کردن به نمایشگرهای ال ای دی گوشی قبل از خواب آن را فعال کرده و موجب اختلال در روند خواب می‌شود.

تحقیقاتی که در آمریکا در این زمینه انجام شده، حاکیست کاهش نور گوشی در حالت شبانه به حدی نیست که جلوی فعال شدن پروتئین یادشده را بگیرد و مطالعه‌ای که بر روی ۱۶۷ جوان در یک بازه زمانی یک هفته‌ای صورت گرفته، نشان می‌دهد افراد باید قبل از خواب به طور کامل از استفاده از گوشی خودداری کنند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تهران سینوسی

تهران سینوسی

آمار مبتلایان روز گذشته در تهران نشان می‌دهد با این‌که تعداد بستری‌ها همچنان بالاست اما تهران روزهای تقریبا آرام‌تری را نسبت به چند روز گذشته می‌گذراند؛ البته آرام نه به معنای این‌که سیر نزولی داشته باشیم بلکه این روند کاملا سینوسی است؛ یعنی مدام در حال بالا و پایین‌شدن است و به هیچ‌کدام از موج‌های نزولی‌اش نمی‌شود اطمینان کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش