پیامد‌های یک انفجار صوتی
درز فایل صوتی مصاحبه ظریف چه پیامدهایی برای دولت، سیاست خارجی مذاکرات وین و تحولات داخلی دارد؟

پیامد‌های یک انفجار صوتی

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره فایل صوتی منتشر شده از ظریف گفت: آن‌چه منتشر شده به هیچ وجه از ابتدا یک مصاحبه نبود و قرار هم نبود مصاحبه باشد و یک گفت‌وگوی رسانه‌ای نبود و توافق دوجانبه برای حفظ محرمانگی بود.
کد خبر: ۱۳۱۲۵۶۳
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس، «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی دستگاه دیپلماسی امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران که به خاطر شرایط کرونا به صورت مجازی برگزار شد، ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سؤالات خبرنگاران داخلی و خارجی پاسخ داد.
وی در ابتدا ولادت امام حسن مجتبی را تبریک گفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه به سفر ظریف به اندونزی اشاره و بیان کرد: نشست ادواری کمیسیون مشترک برجام هم سه‌شنبه هفته گذشته برگزار شد و سفر وزیر خارجه پاکستان به تهران نیز روز چهارشنبه اول اردیبهشت ماه انجام شد و ملاقات‌های خوبی انجام و سومین گذرگاه مرزی در پیشین افتتاح شد.

خطیب‌زاده به سفر ظریف به قطر و عراق نیز اشاره کرد و افزود: دیروز وزیر خارجه با امیر و وزیر خارجه قطر ملاقات‌های خوبی داشت و امروز هم در سفر به عراق است. هیأت ایرانی شرکت کننده در کمیسیون مشترک برجام هم امروز به وین عزیمت کرده و ان‌شاءالله ادامه گفت‌وگوها را در چارچوب کمیسیون آغاز خواهد کرد.

این دیپلمات ارشد ایرانی درباره اتفاق پیش آمده برای دو شهروند ایرانی در ترکیه و اقدامات انجام شده در این زمینه بیان کرد: حقوق شهروندان برای ما مهم است و با جدیت این موضوع را پیگیری و با دوستان در ترکیه تماس گرفتیم. مرزبانان دو کشور جلسه‌ای داشتند و تهران یادداشت خود را همان روز به سفیر ترکیه برای پیگیری داده است. موضوعی است که بسیار برای روابط حسنه دو کشور بد است.

وی درباره فایل صوتی منتشر شده از ظریف و تحلیل‌های مختلف در این زمینه نیز گفت: آن‌چه منتشر شده به هیچ وجه از ابتدا یک مصاحبه نبود و قرار هم نبود مصاحبه باشد و یک گفت‌وگوی رسانه‌ای نبود. یک گفت‌وگو در چارچوب گفت‌وگوهای معمول و محرمانه‌ای است که در داخل دولت انجام می‌شود. توافق دوجانبه برای حفظ محرمانگی بوده است. وزارت خارجه در انتخاب تیم مذاکره کننده، عوامل و نگهداری فایل‌ها هیچ نقشی نداشته و اینکه چه کسانی چگونه و چرا چنین کرده‌اند نمی‌دانیم.

سخنگوی وزارت خارجه اظهار داشت: این سه ساعت و خرده‌ای که منتشر شده از دو شب قبل کم کم متوجه شدیم که منتشر می‌شود و دیروز به اوج خود رسید. آن‌چه ظریف گفته باید به صورت کلی دیده شود و گزینشی نباشد. ظریف همواره گفته نظراتش را اعلام می‌کند در پشت درهای بسته و شفاف و صریح.
خطیب‌زاده همچنین گفت: در این فایل درباره سردار سلیمانی مفصل با تکریم و احترام و همه می‌دانند سوابق این بزرگوار و درباره نقش ایشان در صلح سازی و ... صحبت می‌کنند. 

وی افزود: یک امر غیرقانونی اتفاق افتاده و مجاری آن باید بررسی کنند. مسئولان جمهوری اسلامی در فضای کارشناسی بسیار شفاف و صریح هستند. 

این دیپلمات ارشد ایرانی همچنین در پاسخ به سؤالی درباره فایل صوتی ظریف اظهار داشت: در ماموریت‌هایمان خللی ایجاد نخواهد کرد. وزارت خارجه یک دستگاه حاکمیتی است و در طی چهار دهه گذشته ثابت کرده در چارچوب حاکمیت و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران وظایف و ماموریت‌های خود را پیگیری می‌کند. همه را به همراهی و حفاظت از منافع ملت ایران.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس درباره ادعای روزنامه وال استریت ژورنال مبنی بر این‌که دولت بایدن برای کاهش تحریم‌ها در حوزه نفت و مالی آمادگی نشان داده و این‌که آیا این موضوعات به صورت رسمی به شما منتقل شده و پاسخ ایران چیست؟ اظهار داشت: در موضع ما در رفع تحریم‌ها هیچ تغییری صورت نگرفته همه تحریم‌ها باید یک جا برداشته شود و هیچ تفاوتی بین تحریم‌ها نیست و همه باید راستی آزمایی شوند.

وی تصریح کرد: طرح گام به گام و تدریجی را نمی پذیریم و در دستورکارمان نیست. آمریکا باید به تعهداتش عمل کند و هر چه کمتر از این مانع بازگشت آمریکا به چارچوب برجام خواهد شد و ایران آمادگی دارد بعد از راستی آزمایی به تعهداتش ذیل برجام عمل می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه درباره اظهارات سفیر عربستان در سازمان ملل که ضمن ایراد اتهاماتی علیه ایران از جامعه بین‌المللی خواست که توافقی قوی‌تر با ایران منعقد شود که سؤال دیگر خبرنگار فارس بود اظهار داشت: مسیر امنیت در منطقه از مسیر گفت‌وگوهای درون زا می‌گذرد و هر چه این فضا از طریق گفت‌وگوها شکل بگیرد برای صلح و ثبات در پهنه نیلگون خلیج فارس مفیدتر خواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤال دیگری درباره فایل منتشر شده از ظریف عنوان کرد: ایشان موضوعاتی را که برای گفت‌وگوی آرشیوی انجام می‌شده در هفت ساعت با دوستان ریاست جمهوری انجام داده است و این‌گونه نیست که این‌ها مغایر سیاست‌های اعلامی ما باشد. سیاست‌های جمهوری اسلامی به صورت اجمالی پیگیری شده و این نشان می‌دهد که چقدر جامعه ایران پویاست و چقدر مسئولان در مقام گفت‌وگوهای جدی و کارشناسی از صراحت لهجه و بیان استفاده می‌کنند.
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۱ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

همه زنده زنده سوختند

نصرت‌الدین نصراللهی تنها شاهد حادثه سقوط هواپیمای فرماندهان جنگ، از آن روز می‌گوید

همه زنده زنده سوختند

نیازمندی ها