jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۱۱۵۱۷   ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۱۸:۰۰

محققان می گویند افرادی که به ویروس کرونا مبتلا شده اند ممکن است دوباره طی مدت کوتاهی دوباره در دام این بیماری بیفتند. این چیزی است که از ابتدای همه گیری گفته می شود اما اکنون تاکید بیشتری بر روی آن می شود.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دیلی میل، مطالعات جدید نشان می دهد افرادی که قبلا به ویروس کرونا آلوده شده اند به طور کامل در برابر ابتلای مجدد به بیماری مصون نیستند و ممکن است در آینده ای نزدیک مجددا مبتلا شوند البته اگر پروتکل های بهداشتی را رعایت نکنند.

محققان دانشکده پزشکی ایکان در مونت سینای آمریکا برای دستیابی به این نتیجه 3هزار تن از افراد 18 تا 20 سال که به ویروس کرونا مبتلا شده و سپس بهبود یافته بودند را مورد بررسی قرار دادند. این بررسی ها نشان داد 10 درصد از این افراد مدتی بعد از بهبودی دوباره به ویروس کرونا آلوده شده اند.

نویسندگان مطالعه هشدار دادند که علی‌رغم ابتلای قبلی و وجود آنتی‌بادی هنوز برخی از افراد بهبود یافته می توانند ناقل و یا بیمار کرونایی باشند.

آن‌ها افزودند که جوانان باید هر زمان که ممکن است واکسن را بزنند.

مطالعات مشاهداتی متعددی نشان داد که افراد متعددی بعد از ابتلا به کرونا مجددا به این بیماری مبتلا شده اند.

البته باید به این نکته توجه داشت که فرد کرونایی و بهبودیافته در چه محیطی زندگی می کند، یک محیط آرام و خلوت و یا یک محیط شلوغ مثل یک پایگاه نظامی. طبیعی است که احتمال ابتلای مجدد فرد در یک محیط شلوغ بیشتر است.

اما به هر حال کسی که یک بار به کرونا مبتلا شده احتمال کمی دارد تا دوباره به آن مبتلا شود. مطالعه ای بر روی چهار میلیون نفر در دانمارک نشان داد فردی که قبلا کرونا نداشته پنج برابر بیشتر از فردی که قبلا مبتلا بوده احتمال آلوده شدن به این ویروس را دارد.

همچنین همین محققان دریافتند فقط 0.65 درصد از کسانی که در موج نخست کرونا در کشور دانمارک مبتلا شده بودند در موج دوم نیز تست کرونایشان مثبت اعلام شد.

یکی دیگر از نویسندگان ارشد این تحقیق هشدار می دهد خطر ابتلای مجدد به کرونا در میان جمعیت مبتلایان بهبودیافته همواره وجود دارد و باید آن را جدی گرفت.

اما مطالعه درباره افرادی که برای بار دوم به بیماری مبتلا شده اند نتایج دیگری به دست می دهد.

محققان زمانی که وضعیت بیماری یک فرد را در هر دو دوره بیماری او مقایسه کردند متوجه شدند زمانی که فرد برای بار دوم مبتلا به کووید19 می شود 10 برابر بار ویروسی کمتری دارد و این بدان معناست که اگر بیمار شود شدت بیماری او به نسبت مرتبه اول کمتر خواهد بود.

این مطالعه تاکید می کند اگر چه آنتی بادی ناشی از نخستین ابتلا به بیماری کووید19 در جلوگیری از ابتلای مجدد موثر است اما هرگز این موضوع را تضمین نمی کند که یک فرد دیگر آلوده به ویروس نشود و به دام بیماری نیفتد.

یک مطالعه جداگانه دیگر نشان داد که اکثر جوانانی که به کرونا مبتلا شده اند تا شش ماه مصونیت مجدد دارند اما ابتلای مجدد در میان بزرگسالان محتمل تر است. نتایج این تحقیقات در لنست منتشر شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت و درمان تا ظهر دیروز بیش از 27 میلیون و 790 هزار نفر دوز اول واکسن را دریافت ‌و بیش از 13 میلیون و 459 هزار نفر نیز هر دو دوز را تزریق کرده‌اند‌.‌

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها