jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۱۱۳۱۱   ۲۹ فروردين ۱۴۰۰  |  ۱۲:۱۷

پس از گذراندن ۶ ماه در فضا

۳ فضانورد در قزاقستان فرود آمدند +عکس

روز گذشته سه فضانورد پس از گذراندن ۶ ماه در ایستگاه فضایی بین المللی طی سفری ۳ ساعت و نیمی به زمین بازگشتند و در قزاقستان فرود آمدند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری مهر، روز گذشته دو فضانورد روسی و یک فضانورد ناسا پس از ۶ ماه اقامت در ایستگاه فضایی بین‌المللی به زمین بازگشتند.

بازگشت سرگئی روشیکوف، سرگئی کود -سویرچکوف و کیت روبینز به زمین حکایت از پایان مأموریت فضایی Expedition۶۴ در ایستگاه فضایی بین‌المللی دارد. کپسول حامل فضانوردان در کمتر از ۳ ساعت و نیم به زمین رسید و در قزاقستان فرود آمد. ناسا تصاویری از این فرود موفقیت‌آمیز را نیز ثبت کرده است.

به محض فرود آمدن فضانوردان گروه‌های جستجو ون جات عازم محل شدند تا به خروج آنها از کپسول کمک کنند.

پس از آن خدمه تحت مراقبت‌های پزشکی قرار گرفتند. اکنون قرار است روبینز به آمریکا بازگردد و دو فضانورد نیز به شهرهای خود بر می‌گردند.

این نخستین مأموریت سویرچکوف به فضا و دومین مأموریت روبینز و روشیکوف به شمار می‌رود. روبینز که میکروبیولوژیست است طی مأموریت Expedition۶۴ روی توالی دی ان ای در فضا تمرکز کرده بود. همچنین وی دو پیاده روی فضایی انجام داد در مدار زمین تربچه کاشت و از تندباد «زتا» در آمریکا نیز عکاسی کرد.

دو فضانورد روس نیز طی این مأموریت صدها آزمایش علمی در ایستگاه فضایی بین‌المللی انجام دادند.
این خدمه روز ۱۴ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی همراه یک کپسول سایوز MS۱۷ به فضا سفر کرده بودند.
۳ فضانورد در قزاقستان فرود آمدند +عکس
۳ فضانورد در قزاقستان فرود آمدند +عکس۳ فضانورد در قزاقستان فرود آمدند +عکس
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها