jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۱۱۳۱۱   ۲۹ فروردين ۱۴۰۰  |  ۱۲:۱۷

پس از گذراندن ۶ ماه در فضا

۳ فضانورد در قزاقستان فرود آمدند +عکس

روز گذشته سه فضانورد پس از گذراندن ۶ ماه در ایستگاه فضایی بین المللی طی سفری ۳ ساعت و نیمی به زمین بازگشتند و در قزاقستان فرود آمدند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری مهر، روز گذشته دو فضانورد روسی و یک فضانورد ناسا پس از ۶ ماه اقامت در ایستگاه فضایی بین‌المللی به زمین بازگشتند.

بازگشت سرگئی روشیکوف، سرگئی کود -سویرچکوف و کیت روبینز به زمین حکایت از پایان مأموریت فضایی Expedition۶۴ در ایستگاه فضایی بین‌المللی دارد. کپسول حامل فضانوردان در کمتر از ۳ ساعت و نیم به زمین رسید و در قزاقستان فرود آمد. ناسا تصاویری از این فرود موفقیت‌آمیز را نیز ثبت کرده است.

به محض فرود آمدن فضانوردان گروه‌های جستجو ون جات عازم محل شدند تا به خروج آنها از کپسول کمک کنند.

پس از آن خدمه تحت مراقبت‌های پزشکی قرار گرفتند. اکنون قرار است روبینز به آمریکا بازگردد و دو فضانورد نیز به شهرهای خود بر می‌گردند.

این نخستین مأموریت سویرچکوف به فضا و دومین مأموریت روبینز و روشیکوف به شمار می‌رود. روبینز که میکروبیولوژیست است طی مأموریت Expedition۶۴ روی توالی دی ان ای در فضا تمرکز کرده بود. همچنین وی دو پیاده روی فضایی انجام داد در مدار زمین تربچه کاشت و از تندباد «زتا» در آمریکا نیز عکاسی کرد.

دو فضانورد روس نیز طی این مأموریت صدها آزمایش علمی در ایستگاه فضایی بین‌المللی انجام دادند.
این خدمه روز ۱۴ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی همراه یک کپسول سایوز MS۱۷ به فضا سفر کرده بودند.
۳ فضانورد در قزاقستان فرود آمدند +عکس
۳ فضانورد در قزاقستان فرود آمدند +عکس۳ فضانورد در قزاقستان فرود آمدند +عکس
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو