jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۳۱۱۲۶۹   ۲۹ فروردين ۱۴۰۰  |  ۰۹:۲۱

انگلیس قرار است ماه میلادی آینده، به جانبداری از اوکراین و در راستای مقابله با روسیه، دو رزم ناو در دریای سیاه مستقر کند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری مهر، روزنامه «ساندی تایمز» انگلیس می‌گوید در میانه تشدید تنش‌های روسیه-اوکراین، قرار است رزم ناوهای انگیسی در ماه میلادی می عازم دریای سیاه شوند.
ادعا می‌شود که این اقدام در راستای همبستگی با اوکراین و متحدان انگلیس در ناتو انجام می‌شود.

قرار است یک ناوشکن تیپ ۴۵ مجهز به موشک‌های ضد هواپیما و یک ناوچه تیپ ۲۳ مجهز به موشک‌های ضد زیردریایی، از مدیترانه عازم تنگه بسفر و از آنجا راهی دریای سیاه شوند.

ادعا می‌شود که جت‌های رادار گریز اف -۳۵ بی و بالگردهای ضد زیردریایی مرلین نیز بر عرشه ناو هواپیمابر «ملکه الیزابت» انگلیس به حال آماده‌باش خواهند بود تا از رزم ناوهایی که عازم دریای سیاه هستند؛ پشتیبانی کنند.

به گزارش مهر، این در حالی است که آمریکا نیز از راه تنگه بسفر، دو رزم ناو راهی دریای سیاه کرده است- اقدامی که هشدار شدیداللحن روسیه را در پی داشت که به واشنگتن اخطار داد تا نیروهایش را از سواحل شبه جزیره کریمه دور نگه دارد.

موضع‌گیری جانبدارانه کشورهای غربی در حالی است که بعد از بالا گرفتن تنش میان دولت کی‌یف و جدایی طلبان شرق اوکراین، روسیه در اقدامی دفاعی و برای حراست از تمامیت ارضی خود، نیروهای نظامی‌اش را در مرز با اوکراین افزایش داد.

اما کی‌یف و متحدان غربی مدعی هستند که تشدید حضور نظامی روسیه در مناطق مرزی تحریک‌آمیز است.
همزمان، غرب به بهانه‌هایی چون جاسوسی و حملات سایبری، جنگ دیپلماتیک تمام عیاری را علیه روسیه در پیش گرفته که با موج جدیدی از تحریم‌ها و اخراج دیپلمات‌های روس همراه است.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اسم رمز عملیات غرب علیه لبنان

اسم رمز عملیات غرب علیه لبنان

لبنان اگر دیر زمانی به عروس خاورمیانه و کشور سپید معروف بود، امروز اما کشوری است با بحران‌های ریز و درشت و نگرانی‌های فزاینده در قبال آینده‌ای مبهم.

پشت پرده پیشروی برق‌آسای طالبان

پشت پرده پیشروی برق‌آسای طالبان

محمد حنیف اتمر وزیر خارجه اشرف غنی گفته؛ هشتاد ولسوالی[شهرستان]در سراسرافغانستان باجنگ به اشغال طالبان درنیامده بلکه به دلیل «تخلیه‌ از قبل برنامه‌ ریزی شده» هم بوده...از آنسو انس حقانی مغز متفکر طالبان و پسر جلال‌الدین حقانی بنیانگزار شبکه حقانی در پی پیشروی‌های سریع طالبان گفت؛ «ده‌ها ولسوالی به طور مسالمت‌آمیز به دست مجاهدین افتاد. در قسمت برخی ولسوالی‌ها حتی تصمیم تسخیرشان وجود نداشت.»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر