سازمان پلیس وزارت کشور عراق اعلام کرد؛

کشف میلیون ها دلار و طلای داعش در موصل (+عکس)

میلیون ها دلار آمریکا به همراه مقادیر هنگفتی طلا و نقره که در دوره اشغال موصل توسط داعش در ویرانه های این شهر عراقی پنهان شده بود، کشف شد.
کد خبر: ۱۳۱۱۰۶۴

به گزارش جام جم آنلاین، مبالغ هنگفتی پول و مقادیری طلا و نقره متعلق به گروه تروریستی داعش در زیر ویرانه‌های موصل که در یکی از محله های مسکونی شهر پنهان بود، کشف و ضبط شد.

سازمان پلیس وزارت کشور عراق با اعلام این خبر اعلام کرد که مقام های عراقی میلیون ها دلار پول و مقادیری طلا و نقره در زیر ویرانه های موصل در دوره ای کنترل داعش بر این شهر، کشف کردند.

وزارت کشور عراق با انتشار بیانیه ای نوشت که اداره پلیس استان نینوا (به مرکز موصل) با دریافت اطلاعات دقیق از شهروندان توانست این مبالغ هنگفت پول، طلا و نقره کشف و ضبط کند.

بر پایه این بیانیه، پلیس استان نینوا ۵ میلیون و ۵۹۰ هزار دلار آمریکا، ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار دینار عراق، ۱۵ کیلوگرم نقره، ۴۵۸ گرم طلا، ۲۵۶ گرم فلز ناشناخته و ۱۷.۵ کیلوگرم شمش نقره که داعش قصد داشت برای سکه زدن از آنها استفاده کند، کشف کردند.

بیانیه وزارت کشور عراق اعلام کرده که این مجموعه پول و فلز گرانبها در ویرانه های منطقه موسوم به «موصل قدیم» کشف شده است.

کشف میلیون ها دلار و طلای داعش در موصل (+عکس)

تروریست های داعش در ۹ ژوئن (۲۰ خرداد) ۲۰۱۴ میلادی وارد خاک عراق شدند و کنترل شهر موصل را به دست گرفتند و آن را مرکز خلافت خود خوانده خود در عراق اعلام کردند.

ارتش عراق به همراه نیروهای بسیج مردمی (حشد الشعبی) و عشایر عراق توانستند نهم ژوئیه ۲۰۱۷موصل را آزاد کنند و حیدر العبادی نخست وزیر عراق نیز در این روز رسما آزادی موصل را اعلام کرد.

موصل شهری در شمال عراق، مرکزاستان نینوا و پرجمعیت‌ترین شهر عراق پس از بغداد و مرکز اقتصادی شمال کشور بود؛ بخش اصلی شهر در کرانه شرقی دجله جای گرفته‌ است و در کرانه غربی آن، بازمانده‌های شهر باستانی نینواست.

موصل در سده‌های دهم و یازدهم میلادی/ سوم و چهارم هجری، پایتخت دولت‌های جداشده از عباسیان مانند حمدانیان بود. پس از جنگ جهانی اول، مدتی از امپراتوری عثمانی به‌دست امپراتوری انگلیس افتاد.

شهر موصل در ۲۰۰۸ میلادی، دو میلیون و ۷۲۱ هزار و ۹۶ نفر جمعیت داشت. ارتفاع آن از سطح دریا، ۲۲۰ متر است و در نزدیکی آن، چاه‌های نفت عین زاله قرار گرفته‌است.

بیشتر مردم شهر عرب هستند، اما اقلیت‌های قابل توجه کرد، ترکمن و آشوری نیز در موصل زندگی می‌کنند.

در سال ۲۰۱۴ حدود نیم میلیون نفر از اهالی موصل آواره شدند هرچند هنوز هم جمعیت شهر بیش از دو میلیون نفر است.

رود دجله از میان موصل می‌گذرد و پنج پل دو بخش شهر را به هم پیوند می‌دهد. این شهر در ۳۹۶ کیلومتری شمال غربی بغداد قرار دارد.

با پیروزی‌های نیروهای عراقی بر داعش در سال ۹۵ و اخراج تروریست ها از این شهر، بخش ‌هایی از آن به طور کامل از نیروهای داعش، خالی شد. در ادامه این عملیات قسمت‌های شمال و شمال شرق و دانشگاه موصل به طور کامل از نیروهای داعش پاکسازی شد.

پس از آن نیز فرودگاه موصل و نیروگاه برق «الیرموک» که اصلی‌ترین نیروگاه شهر محسوب می‌شود، از اشغال تروریست های داعشی تخلیه و به طور کامل آزاد شد.

منبع: ایرنا

برچسب ها: داعش موصل عراق
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

همه زنده زنده سوختند

نصرت‌الدین نصراللهی تنها شاهد حادثه سقوط هواپیمای فرماندهان جنگ، از آن روز می‌گوید

همه زنده زنده سوختند

نیازمندی ها