بردن الاهلی در عربستان؛ هدف استقلال این است

قلبی به رنگ آبی و شاید ستاره سوم

تیم فوتبال استقلال تهران در حالی با هدایت فرهاد مجیدی فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا را شروع خواهد کرد که سرمربی پیشین آبی پوشان دو رکورد خاص را به خودش اختصاص داده است.
کد خبر: ۱۳۱۰۸۵۷

به گزارش جام جم آنلاین، تیم فوتبال استقلال که با ۴ حضور در فینال آسیا و ۲ قهرمانی در این مسابقات پرافتخارترین تیم ایرانی در آسیا و سومین تیم پر افتخار قاره کهن می‌باشد، در حالی برای حضور در رقابتهای گروهی این رقابت‌ها در سال ۲۰۲۱ آماده می‌شود که با احتساب دیدارهای پلی‌آف، فرمت های مختلف لیگ قهرمانان و جام منسوخ شده جام در جام ۱۴۶ بار در آسیا به میدان رفته است.

آبی پوشان تاکنون در ۱۴ دوره از لیگ قهرمانان آسیا شرکت داشته‌اند که این پانزدهمین حضور آنها در این مسابقات است. مسابقاتی که از روز ۲۶ فروردین در جده عربستان و به میزبانی الاهلی برگزار می‌شود.

در بین مربیانی که در همه حضورهای آسیایی آبی پوشان روی نیمکت این تیم نشسته‌اند، منصور پورحیدری پرکارترین و برنده‌ترین مربی آسیایی این تیم به حساب می‌آید. مرحوم پورحیدری که تنها نفر در تاریخ استقلال است که هم به عنوان بازیکن و هم به عنوان سرمربی طعم قهرمانی در آسیا را با استقلال چشیده، با ۳۳ بار نشستن روی نیمکت آبی پوشان به عنوان سرمربی، جلوتر از همه مربیانی است که این مورد را تجربه کرده‌اند.

دو رکورد پورحیدری با استقلال در قاره کهن / هجومی‌ترین تیم برای «سُکو»

همچنین پورحیدری با کسب ۱۷ پیروزی در این ۳۳ بازی، بیش از نیمی از تجارب سرمربیگری آسیایی‌اش را با پیروزی پشت سر گذاشته و با این تعداد پیروزی، برنده‌ترین مربی آسیایی آبی پوشان نیز به حساب می‌آید.

قلعه نویی با ۲۴، مظلومی با ۱۵ و رایکوف به همراه شفر با ۱۰ سرمربیگری در استقلال نفراتی هستند که تعداد مربیگری آسیایی آنها برای آبی پوشان دو رقمی است.

در مقایسه تعداد پیروزی‌ها با مسابقات، این رایکوف است که بیشترین ضریب پیروزی را در بین مربیان استقلال در آسیا دارد.

رایکوف که اولین ستاره آسیایی آبیها را در سال ۱۹۷۰ به دست آورد و با این تیم قهرمان آسیا شد، ۱۰ بار در رقابتهای آسیایی هدایت این تیم را بر عهده داشته که در ۷ بازی به پیروزی رسیده است تا با ۷۰ درصد پیروزی، بیشترین ضریب برد را داشته باشد.

در بین ۱۲ مربی تاریخ استقلال در آسیا، رایکوف، شفر، کخ و سکوموروخوف چهار مربی خارجی استقلال در آسیا هستند و منصور پورحیدری به همراه امیر قلعه نویی، پرویز مظلومی، ناصر حجازی، علیرضا منصوریان، صمد مرفاوی، فرهاد مجیدی و مجید نامجو مطلق مربیان ایرانی آبی پوشان در آسیا هستند.

دو رکورد پورحیدری با استقلال در قاره کهن / هجومی‌ترین تیم برای «سُکو»

رولند کخ یکی از چهار مربی خارجی و یکی از دو مربی آلمانی است که روی نیمکت استقلال نشسته و تنها مربی است که در آسیا یا برنده بوده و یا بازنده؛ و هرگز مساوی نکرده است.

با اینکه تیم‌های منصور پورحیدری ۶۰ بار در آسیا گلزنی کرده‌اند و این بیشترین تعداد گلی است که یک مربی در آسیا با استقلال به آن رسیده است، اما باید گفت تهاجمی‌ترین تیم استقلال در آسیا متعلق به سکوموروخوف است.

استقلال با سکوموروخوف در آسیا ۴ بار به میدان رفته که در این ۴ بازی ۱۷ بار گلزنی کرده است تا با معدل ۴/۲۵ گل به ازای هر بازی، تهاجمی‌ترین مربی آسیایی آبی پوشان باشد.

منبع: مهر

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها