بایرن‌مونیخ در انتظار معجزه در پارک دو‌ پرنس

طارمی فرشته نجات پورتو می‌شود؟

بازی برگشت پاری‌سن ژرمن و بایرن مونیخ در مرحله یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا اگرچه تمام معیارهای لازم برای جذاب شدن یک بازی فوتبال را دارد اما بدون شک بسیاری از فوتبال‌دوستان ایرانی نگاه و توجه ویژه‌ای به بازی برگشت پورتو و چلسی دارند.
کد خبر: ۱۳۱۰۵۹۴

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از روزنامه جام جم،  دلیل آن، بازیکنی است که طی یک سال گذشته هر بار صحبت از درخشش لژیونرها بوده، نامش در صدر قرار داشته‌است: مهدی طارمی. طارمی که بازی رفت را به دلیل اخراج در بازی مقابل یوونتوس از دست داده‌بود، شاهد باخت ۲ بر صفر تیمش در هفته گذشته بود.

از بین چهار بازی مرحله یک‌چهارم‌نهایی لیگ‌قهرمانان، فقط بازی چلسی و پورتو به دلیل پروتکل‌های سختگیرانه در پرتغال و انگلیس در زمین بی‌طرف و در ورزشگاه سانچس پیس خوان شهر سه‌ویای اسپانیا برگزار می‌شود. شاگردان کنسیسائو و توماس توخل در حالی بازی برگشت را برگزار می‌کنند که بازی لیگ‌های داخلی خود در این فاصله را با پیروزی پشت سر گذاشتند. پورتو توانست توندلا را با ۲ گل شکست دهد تا فاصله‌اش با اسپورتینگ صدرنشین به ۵ امتیاز برسد و از طرف دیگر جایگاهش برای کسب سهمیه لیگ قهرمانان فصل بعد را محکم کند. دراگون‌ها خوب می‌دانند در صورت کمترین لغزش در لیگ پرتغال، بنفیکا جای آنها را در جمع دو تیم بالای جدول می‌گیرد.

نکته امیدوارکننده برای پورتو و هوادارانش در پیروزی شنبه شب، گلزنی مهدی طارمی بعد از ۹ بازی بود. به احتمال زیاد، موسی مارگا و طارمی زوج خط حمله پورتو در بازی امشب را تشکیل می‌دهند که در بازی رفت مرحله قبل مقابل یوونتوس، بهترین نمایش خود را داشتند. دیگر نقطه امیدوارکننده برای پورتو، بازگشت سرجیو اولیویرا، هافبک پرتغالی‌شان است که در این فصل ۱۹گل برایشان زده و مثل طارمی در بازی رفت هفته پیش محروم بود. 

برد ۲ بر صفر چلسی در بازی هفته گذشته در واقع ششمین پیروزی این تیم در ۹ تقابل اخیرشان مقابل پورتو بوده‌است. البته در سه تقابل آخرشان، این پورتو بوده که دو بار پیروز از زمین بیرون آمده و یک بار هم که همین هفته پیش بود، بازی را باخت. پورتو می‌داند عبور از این مرحله چه موفقیت بزرگی برای این تیم است؛ زیرا آخرین باری که توانست به مرحله نیمه‌نهایی لیگ‌قهرمانان برسد، فصل ۰۴-۲۰۰۳ بود که در همان سال با مربیگری ژوزه مورینیو به قهرمانی رسید.

 در طرف مقابل، تیمی قرار دارد که بعد از آمدن توماس توخل به کلی متحول شده‌است. یکی از نشانه‌هایش این است که در سه بازی پیاپی در لیگ‌قهرمانان، دروازه‌اش را بسته نگه داشته‌است. همچنین این تیم از باخت به بایرن مونیخ در مرحله یک‌هشتم‌نهایی فصل قبل، هنوز نباخته و می‌خواهد تعداد شکست نخوردن‌هایش را به عدد ۱۰ برساند. آخرین باری که آبی‌های لندن توانستند از این مرحله عبور کنند، فصل ۱۴-۲۰۱۳ بود. تنها نکته نگران‌کننده برای آن دسته از طرفداران نسبتا خرافاتی چلسی این است که این تیم تاکنون نتوانسته در سه بازی پیاپی در اسپانیا پیروز از زمین خارج شود.

یکی از نکات جالب در مورد چلسی این است که بسیاری از کارشناسان می‌گویند با توجه به حضور زیاد بازیکنان جوان، لندنی‌ها یکی از آینده‌دارترین تیم‌های حال حاضر اروپا به حساب می‌آیند. برای تایید این مساله فقط کافی است به سن و سال مهم‌ترین بازیکنان این تیم نگاهی بیندازیم: بن چیلول( ۲۴سال )، ریسی جیمز( ۲۱سال )، میسون مونت( ۲۲سال )، کای هاورتز(۲۱سال )، تامی آبراهام( ۲۳سال )، کریستین پولیسیچ( ۲۲سال) و هادسون اودوی( ۲۰سال ).

 بایرن و معضل نبود لواندوفسکی

آن روزی که تیم پزشکی بایرن مونیخ اعلام کرد روبرت لواندوفسکی مصدوم شده و چند بازی از جمله رفت و برگشت مقابل پاری‌سن‌ژرمن را از دست داده، شاید تصور نمی‌شد نبود مهاجم لهستانی تا این اندازه روی کیفیت تیم هانسی فلیک تاثیر بگذارد. در بازی رفت هفته پیش و در ورزشگاه آلیانس آره‌نا که پاری‌سن‌ژرمن توانست با نتیجه ۳ بر ۲  باواریایی‌ها را شکست دهد، یک مساله بیش از همه چیز به چشم می‌آمد.

شاگردان فلیک در موقعیت‌سازی و کنترل بازی بسیار عالی بودند، اما مثل بازی‌های گذشته‌شان به راحتی به گل نرسیدند. آنها بعد از بازی چهارشنبه هفته پیش، بازی این هفته‌شان در بوندس‌لیگا را مقابل یونین برلین با تساوی

یک بر یک تمام کردند تا نبود لوا بیشتر احساس شود. اگر بایرن نتواند در بازی امشب هم پیروز شود، برای اولین بار از اکتبر ۲۰۱۸ است که این تیم نتوانسته در سه بازی پیاپی پیروز شود. با این شرایط و اوضاع، فلیک باید تیمش را برای مهم‌ترین بازی فصلش وارد زمین کند.

موفقیت مربی آلمانی در لیگ قهرمانان اروپا، سه‌شنبه هفته پیش تمام شد و با شکست مقابل پاری‌سن‌ژرمن، رکورد ۱۷بازی بدون شکست این تیم از بین رفت. با این حال، هواداران بایرن به این نکته امیدوارکننده نگاه می‌کنند که تیم‌شان در ۱۰فصل اخیر فقط یک بار نتوانسته از مرحله یک چهارم نهایی به سلامت عبور کند. تنها باری که آنها در این مرحله موفق به صعود نشدند، مربوط به فصل ۱۵-۲۰۱۴ است که تنها شباهتش به امسال این است که در بازی رفت نتوانستند پیروز شوند. در حالی که باواریایی‌ها در هشت بازی اخیر خارج از خانه خود، هفت پیروزی را به دست آورده‌اند، اما به این مساله هم توجه می‌کنند که پاری‌سن‌ژرمن هرگز در خانه مقابل تیم‌های آلمانی شکست نخورده‌است. همچنین از میان ۵۰تیمی که بازی رفت خود در مرحله حذفی لیگ قهرمانان را شکست خوردند، فقط سه تیم توانستند در بازی برگشت جواز صعود را به دست آورند.

 در مقابل بایرن، تیمی قرار دارد که در کمال تعجب آمارهای این فصلش در بازی‌های خارج از خانه به مراتب بهتر از بازی‌های خانگی‌اش بوده‌است. آنها در پنج بازی آخرشان در پارک دو پرنس فقط یک بازی را پیروز شده‌اند و در سه بازی هم شکست خورده‌اند. با این حال تیم پوچتینو اگرچه در بازی امشب بازیکن مهمی همچون مارکینیوش را ندارد، اما مثل بازی قبل و بازی شنبه‌شب مقابل استراسبورگ، بیش از همه امیدش به بازی کیلیان امباپه است. در صورت گلزنی در بازی امشب، امباپه می‌تواند اولین بازیکن تاریخ این باشگاه شود که در چهار بازی پیاپی اروپایی برای تیمش گلزنی می‌کند. از طرف دیگر، دست پوچتینو نسبت به بازی هفته گذشته بازتر شده و آخرین تست فلورنزی و مارکو وراتی منفی بود و ممکن است در این بازی به کمک تیم‌شان بیایند.

بازی امشب در واقع یازدهمین رقابت این دو تیم در بازی‌های اروپایی است و با برد هفته پیش، تعداد پیروزی‌های تیم فرانسوی به عدد ۶ رسیده و بایرنی‌ها هم چهار بازی را برده‌اند. بایرن خاطره خوبی هم از آخرین حضورش در این ورزشگاه ندارد و در فصل ۱۸-۲۰۱۷ با گل‌های نیمار، کاوانی و دنی آلوس از PSG شکست خورد.

 

علی دایی و خاطره‌خوش تقابل با چلسی

آنها که خبر لژیونرهای ایران طی چند دهه اخیر را دنبال می‌کنند، یکی از بهترین خاطرات‌شان زمانی بود که در فصل ۲۰۰۰-۱۹۹۹ هرتابرلین در گروه H مسابقات در کنار تیم‌های شناخته‌شده‌ای همچون میلان، چلسی و گالاتاسرای ترکیه قرار گرفت. آن روزها، علی دایی مهاجم اول تیم برلینی‌ها بود و در شب بازی تیمش مقابل چلسی، یکی از بهترین خاطرات فوتبالی ایرانی‌ها را شکل داد.

در بازی نخست آن فصل، هرتا برابر گالاتاسرای به تساوی ۲-۲ رسید و بازی دوم در ورزشگاه خانگی‌اش و در حضور ۵۱هزار هوادار مقابل چلسی انجام شد. هنوز دو دقیقه از شروع بازی نگذشته‌بود که دایی روی یک توپ ارسالی، اولین گل تیمش را وارد دروازه اِد دی گوی هلندی کرد. در حالی که بازی تا دقیقه ۷۰ با همان یک گل ادامه داشت، دایی توانست به زیبایی از مارسل دسایی، مدافع نامدار آن زمان تیم‌ملی فرانسه و چلسی توپ ربایی کرده و گل دوم خود و تیمش را بزند. دایی در بازی بعدی هم توانست دروازه میلان را باز کند. حالا مهدی طارمی این فرصت را دارد مثل دایی و بعد از گلزنی به یک تیم ایتالیایی ( یوونتوس )، مقابل چلسی هم تعداد گل‌های اروپایی‌اش را زیادتر کند.

حسین خلیلی - گروه ورزش / روزنامه جام جم 

برچسب ها: چلسی پورتو طارمی
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها