استاندار چهار محال و بختیاری در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید

مشکلات و موانع حوزه تولید استان باید از سوی دستگاه‌های متولی برطرف شود

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان خبر داد

استان چهار محال و بختیاری همچنان در رتبه اول بیکاری

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان چهارمحال و بختیاری در گفتگو با جام جم از تداوم بیکاری جوانان در استان خبر داد و تاکید کرد استان چهار محال و بختیاری به لحاظ بیکاری و نرخ رشد جمعیت جوانان بیکار همچنان پیشتاز است.
کد خبر: ۱۳۱۰۵۵۵

به گزارش جام جم آنلاین چهار محال و بختیاری؛ علی شهریار پور فرادنبه رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان چهارمحال و بختیاری در گفتگو با جام جم گفت:  نتایج فصل زمستان  سال 1399 طرح آمارگیری از نیروی کار پس از پردازش داده‌های خام ارسالی از سوی استانها،  توسط مرکز آمار ایران منتشر شد، که بر اساس نتایج این طرح، نرخ بیکاری استان در زمستان سال 1399 با کاهش 1.1 درصدی نسبت به فصل مشابه سال قبل به رقم 13.4 درصد رسید.

شهریارپور فرادنبه گفت:نرخ مشارکت اقتصادی جمعیت 15 ساله و بیشتر استان را در فصل زمستان  معادل 44 درصد اعلام کرد که 3درصد از متوسط نرخ مشارکت اقتصادی کشور کمتر است.

*استان چهار محال و بختیاری پیشتاز در رشد نرخ بیکاری

وی اظهار داشت: بیشترین رقم نرخ بیکاری فصل زمستان در بین استان‌های کشور عدد 18.8 درصد و متوسط کشوری آن معادل 9.7 درصد بوده است. این نرخ‌ها نشان می‌دهند اگرچه نرخ بیکاری استان از متوسط کشوری آن  بالاتر است لیکن جایگاه استان در بین استانهای کشور همچنان در صدر جدول بیکاری قرار دارد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان با یادآوری این نکته که تمرکز بر تحلیل و تفسیر نرخ بیکاری به صورت منفرد و بدون ارتباط با دیگر شاخص‌ها نمی‌تواند وضعیت بازار نیروی کار را به درستی تبیین کند گفت:  شاخص نسبت اشتغال که از ترکیب و تلفیق  دو شاخص نرخ مشارکت و نرخ بیکاری حاصل می‌گردد اطلاعات جامع‌تری از بازار نیروی کار را منعکس می‌نماید.

وی افزود: علی رغم این‌که نرخ بیکاری استان در فصل زمستان 1399 از نرخ بیکاری کشور بالاتر بوده است،  نسبت اشتغال استان در فصل مذکور  برابر39 درصد و این شاخص در سطح کشور معادل 38 درصد بوده است. به بیان دیگر این اعداد  نشان دهنده این است که از هر 1000 نفر جمعیت در سن کار استان 382 نفر و از هر 1000 نفر جمعیت در سن کار کشور 378 نفر در زمستان 1399 شاغل بوده‌اند.

*شرایط خاص استان باعث بیکاری شدید گردیده است

بالاتر بودن نرخ بیکاری استان از متوسط نرخ بیکاری کشور بالاتر است در حالی که نسبت اشتغال استان نیز از نسبت اشتغال کل کشور بالاتر بوده است، نشان از وضعیت خاص استان چهارمحال و بختیاری از منظر عرضه نیروی کار دارد.

کاهش بیکاری مستلزم همت مضاعف مسئولان و همراهی و همدلی مردم است

علی شهریارپور فرادنبه در خاتمه با بیان اینکه تفاوت ساختار سنی جمعیت استان با ساختار سنی جمعیت کشور را از مهمترین دلایل بالاتر بودن عرضه نیروی کار استان نسبت به سایر نقاط کشور دانست و اظهار داشت:  برای مدیریت مطلوب  نیروی کار در استان و کاهش نرخ بیکاری  تلاش و همت مضاعف مدیران و همراهی و همدلی مردم مهمترین راهکار محسوب می‌گردد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
یک عارف انقلابی

گفت‌وگوی جام‌جم با علی سرلک درباره ویژگی‌ های شخصیتی آیت‌ا... فاطمی‌ نیا

یک عارف انقلابی

نیازمندی ها