jamejamonline
سیاسی برنامه هسته ای کد خبر: ۱۳۱۰۱۳۹   ۲۱ فروردين ۱۴۰۰  |  ۱۲:۳۷

در پانزدهمین سالگرد روز ملی فناوری هسته‌ای و با دستور رئیس جمهور گازدهی به ماشین‌های نسل جدید سانتریفیوژ در مجتمع غنی سازی نطنز انجام و همچنین تست مکانیکی سانتریفیوژ IR-9 آغاز شد و مرکز مونتاژ سانتریفیوژهای نسل جدید هم مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

به گزارش جام جم آنلاین، مراسم پانزدهمین سالگرد روز ملی فناوری هسته‌ای با حضور حسن روحانی رئیس جمهور به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

براساس اعلام قبلی سازمان انرژی اتمی امروز همزمان با پانزدهمین سالروز ملی فناوری هسته‌ای، ۱۳۳ دستاورد جدید هسته‌ای رونمایی، افتتاح و راه اندازی می‌شود.

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در این مراسم طی سخنانی با بیان اینکه به رغم همه محدودیت‌ها و تحریم‌ها، طرح‌های مختلف در حوزه‌های علوم و فنون هسته‌ای با قدرت پیگیری شده، گفت: ضمن پایبندی به قوانین بین‌المللی و تعامل با جهان درصددیم بر دستاوردهای هسته‌ای بیفزایم.

در همین خصوص، فاز دوم واحدهای تولید صنعتی ترکیبات دوتره در مجتمع آب سنگین خنداب اراک با دستور رئیس جمهور راه‌اندازی شد.

امروز همچنین اورژانس پرتویی سوانح و سوختگی اراک با دستور حسن روحانی رئیس جمهور مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

آغاز تست مکانیکی IR-9 با سوی ۵۰ از دیگر مواردی بود که با دستور رئیس جمهور صورت گرفت. همچنین گازدهی به ماشین‌های نسل جدید سانتریفیوژ در مجتمع غنی سازی نطنز آغاز شد.

در راستای تسریع و شتاب‌دهی اقدامات مرتبط آغاز عملیات گازدهی به ماشین‌های نسل جدید سانتریفیوژ IR-5 در سایت غنی سازی نطنز از دیگر دستاوردهایی بود که امروز افتتاح شد.

مرکز جدید مونتاژ سانتریفیوژهای نسل جدید از دیگر دستاوردهای هسته‌ای بود که امروز رسما مورد بهره برداری قرار گرفت.

سه دستاورد در مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران نیز توسط رئیس جمهور رونمایی شد.

روحانی در اظهاراتی گفت که در بخش‌های مهمی از فناوری لیزر استفاده می‌کنیم و هر مقدار توانمندی ما در این زمینه بیشتر باشد و لیزری با کیلووات‌های بالا باشد می‌توان اقدامات بیشتری را صورت داد.

رئیس جمهور در همین خصوص دستور رونمایی از طراحی و ساخت دیسک و فیبر مرکز ملی لیزر ایران را اعلام کرد.

افتتاح مرکز ملی جداسازی و توسعه کاربرد ایزوتوپ‌های پایدار در فردو

گفتنی است مرکز ملی جداسازی و توسعه کاربرد ایزوتوپ‌های پایدار در تاسیسات غنی سازی شهید مسعود علیمحمدی (فردو) نیز با دستور رئیس جمهور افتتاح شد.

پیش از این اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی اعلام کرده بود که همزمان با پانزدهمین سالروز ملی فناوری هسته‌ای، ۱۳۳ دستاورد جدید هسته‌ای رونمایی، افتتاح و راه اندازی می‌شود.

در اطلاعیه سازمان انرژی اتمی آمده بود: با تلاش شبانه روزی کارکنان و متخصصان صنعت هسته‌ای کشور، صرفاً طی یک سال گذشته ۱۳۳ دستاورد جدید ممیزی شده در حوزه‌های مختلف صنعت هسته‌ای از جمله کوانتوم، غنی سازی، آب سنگین و ترکیبات دوتره، رادیو دارو، لیزر و ... با موفقیت حاصل شده که این دستاوردها در قالب نمایشگاه و ۱۱ مورد آن به صورت ویدئو کنفرانس و ۸ مورد از آنها توسط رئیس جمهور در ۲۱ فروردین به مناسبت روز ملی فناوری هسته‌ای رونمایی، افتتاح و راه اندازی خواهد شد.

۲۰ فروردین ۱۳۹۹ چهاردهمین سالگرد روز ملی فناوری هسته‌ای بود و علی‌اکبر صالحی از ۱۲۲ دستاورد جدید این سازمان در طول سال ۱۳۹۸ خبر داد و گفت با توجه به شیوع ویروس کرونا، جشن این روز در فرصتی مناسب برگزار خواهد شد.

منبع: فارس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دولت آینده جبران کند

دولت آینده جبران کند

انتخابات ریاست‌ جمهوری بار دیگر عرصه‌ای برای خلق حماسه از سوی مردم انقلابی و فهیم جمهوری اسلامی ایران بود.

فهم مسؤولانه

فهم مسؤولانه

 انتخابات ریاست‌ جمهوری 1400 برگزار شد و این بار هم مثل همیشه مردم ما با درایت و هوشمندی، در یک جشن ملی و سیاسی، حضور شکوهمندی داشتند.

حق مطالبه از مسؤولان

حق مطالبه از مسؤولان

جایگاه مردم در حكومت مردم‌سالاری دینی اساسی و غیرقابل‌انکار است.حضورمردم پای صندوق‌های رأی یكی ازتجلیات این موضوع است اما صرفا محدود به آن نیست بلكه مطالبات مردمی هم جزئی از وظایف حكومت برآمده از مردم‌سالاری دینی است. ما در اندیشه مردم‌سالاری دینی هم برای مردم حق قائلیم و هم وظیفه.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر