معاون سیاسی وزیر امور خارجه در نشست وین:

لغو همه تحریم‌های آمریکا، گام ضروری برای احیای برجام است

رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان:

با برجام، صنعت هسته‌ای نه متوقف شد و نه کند

رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان تاکید کرد: با برجام نه صنعت هسته‌ای متوقف می‌شود و نه کُند می‌شود و ما در این مورد قسم ‌هم خوردیم.
کد خبر: ۱۳۰۹۸۴۲

به گزارش جام جم آنلاین، علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی در پایان جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: مراسم روز انرژی اتمی روز ۲۱ فروردین برگزار می شود که با حضور رییس‌جمهور خواهد بود و در آن ۱۳۳ دستاورد در نمایشگاه این روز رونمایی می‌شود.

وی ادامه داد: در حال اقدامات بر روی داروی معالجه سرطان پروستات هستیم و این دارو این بیماری را درمان می کند. این مرکز جزو ۶ مرکز جهانی است و در غرب آسیا بی نظیر است.

صالحی تاکید کرد: ساختمان این بیمارستان تقریبا رو به پایان است. ۲۰۰ میلیون یورو با ارز نیمایی ۶ هزار میلیارد تومان می‌شود ساختمان هم هزار میلیارد تومان هزینه دارد یعنی کل پروژه ۷ هزار میلیارد تومان است که در سه سال انجام می‌دهیم. با برجام نه صنعت هسته‌ای متوقف می شود و نه کند می شود. ما در این مورد قسم‌ هم خوردیم و الان دارید می‌بینید.

وی افزود: اکنون خودتان ارزیابی کنید سال ۹۲ در عرصه‌های مختلف ما چه چیزی داشتیم و اکنون چه داریم. اینها روشن است اینکه نظرات مسئولین کشوری مثل آمریکا و کشورهای اروپایی را هم خودتان می بینید.

معاون رییس جمهوری گفت: مرکز ملی یون درمانی در استان البرز، این ششمین نوع از این بیمارستان‌ها در جهان است و در منطقه غرب آسیا هم بی نظیر است و تنها کشوری که وارد این عرصه شده ما هستیم.

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: این دستاورد بزرگی است بدون اینکه بر بودجه دولت تحمیل شده باشد. یعنی ما این ۲۰۰ میلیون یورو وام گرفتیم. در واقع این پروژه، پروژه ای بوده که قابلیت پس دادن این وام را داشته که خیلی از بانک ها اعلام آمادگی کردند و بانک‌ها آن را تامین می‌کنند.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه ما ۱۵ سانتریفیوژ داریم که تولید غنی سازی می کنند در حالی که در سال ۹۲ فقط با ir1 غنی سازی میکردیم و الان ۱۶۵۰۰ سو ظرفیت غنی سازی داریم، تصریح کرد: متوسط تولید کیک زرد ما قبل از برجام ۴ یا ۵ تن بود اما الان به ۳۵ تن رسیده است.

وی در مورد جلسه کمیسیون مشترک برجام گفت: همانطور که آقای عراقچی گفتند و کارشناسان ما که آنجا بودند جلسه خوبی بوده است. ما فعلا موضوع گام به گام نداریم و من هم در این مورد چیزی نشنیدم.

صالحی در مورد دلایل حضور گروه های فنی سازمان انرژی اتمی در نشست کمیسیون مشترک برجام اظهار داشت: گروه های فنی که آنجا هستند برای این است که لیست تحریم های ترامپ را در آوردند و اقدامات ما را مرور می‌کنند.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه سازمان انرژی اتمی داروهای مورد نیاز یک میلیون نفر مبتلا به بیماری های صعب العلاج را تامین می کند، گفت: هر سال به تعداد داروهای جدید اضافه می‌شود مثلاً در زمینه داروی معالجه سرطان پروستات ما با چندتا از دانشگاه‌ کار را به خوبی پیش می‌بریم که بیماری را درمان می کند و قدم های بزرگی برداشته شده است.

صالحی در مورد دیگر اقدامات این سازمان بیان داشت: پروژه دیگری که شهریور ماه مقدمات آن افتتاح خواهد شد، تولید رادیودارو بر اساس gmp یا پروژه تترا است که ۶۰ میلیون یورو تجهیزات دارد و آن هم از دولت نگرفتیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: این پروژه ۳۷ هزار متر ساختمان دارد آن هم در فاصله سه چهار سال اخیر شروع شد و فاز اول آن شهریورماه افتتاح می شود.

رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه بخش‌هایی از دستاوردهای هسته ای را روز شنبه به استحضار عموم خواهیم رساند، اضافه کرد: ما ۱۵ نوع سانتریفیوژ جدید داریم که اورانیوم غنی سازی می کنند مثل ir۴ و IR۶ و IR۲M در صورتی که ما در سال ۹۲ فقط با IR۱ غنی‌سازی می‌کردیم این جهش بزرگی است ما قبل از برجام حداکثر ظرفیت غنی سازی مان ۱۳۰۰۰ سو بود الان بدون اینکه خیلی از امکانات دیگر را بسیج بکنیم ۱۶۵۰۰ سو ظرفیت غنی سازی ماست.

وی گفت: ما امروز قریب تقریباً پنج تن اورانیوم غنی شده و ۵۷ کیلو اورانیوم ۲۰ درصد داریم در حالی که قرار است در یک سال به ۱۲۰ کیلو برسیم، اینها واقعیت های صنعت هسته‌ای است، غیر از ۲ پروژه بیمارستان مرکز یون درمانی و مرکز تترا، دو نیروگاه هم با کمک روس‌ها در بوشهر در حال احداث است. متوسط تولید کیک زرد ما قبل از برجام چهار الی پنج تن در سال بوده که امروز به ۳۵ تومان رسیده است.

رییس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سوال دیگری درباره نتایج دور نخست مذاکرات برجام در وین گفت: همانطور که مسئولین و آقای عراقچی گفتند، جلسه اول جلسه مثبت بوده است، موضع ایران روشن، اصولی و قابل توجیه است ما چیز زیادی نخواستیم آمریکا بیرون رفته و می‌خواهد برگردد باید تعهداتی که دارد را انجام دهد.

صالحی اظهار کرد: از این بابت موضع اصولی ما هنوز همان است و فعلا بحث گام به گام نداریم و چیزی درباره آن نشنیدم. در واقع موضع اصولی ما این است که تحریم‌ها را بردارند ما هم به تعهدات خود برمی‌گردیم.

رییس سازمان انرژی اتمی جلسه روز گذشته را مثبت ارزیابی کرد و با بیان اینکه راه برای ایجاد تفاهم هموار است، گفت: ممکن است سوال شود این دو گروه فنی و تحریم می‌خواهد چه کار کنند شما می‌دانید در زمان ترامپ تحریم‌های دیگری اضافه شده است و در این نشستها می خواهند مرور کنند و لیست این تحریم‌ها را دقیق در بیاورند.

معاون رییس جمهوری اظهار کرد: از طرف دیگر اقداماتی که ما کردیم را می‌خواهند بار دیگر مرور کنند و ببینند وقتی آنها تحریم‌ها را برداشتند ما چه اقداماتی باید انجام بدهیم. یک سری از اقدامات را به طور لحظه ای می‌توانیم متوقف کنیم. بطور مثال تولید ۲۰ درصد را می‌توانیم لحظه‌ای متوقف کنیم اما اگر سانتریفیوژهای اضافه بر تعهدمان نصب کردیم جمع کردن آن زمان می‌خواهد وهمانطور که نصب آن زمان می‌برد برچیدن آن هم زمان می‌برد. اینها بحث خواهد شد.

صالحی گفت: امروز کمیته‌های فنی جلسه دارند و جمعه هم جلسه کمیسیون مشترک خواهد بود ببینیم چطور می‌شود. ما امیدواریم در جهت مثبت کار پیش برود.

رییس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سوال دیگری درباره اظهارات اخیر آقای جهانگیری مبنی بر اینکه ایران متن برجام را نگه داشت و اینکه برای همین امروز طرف‌های برجام متن آماده‌ای دارند، گفت: اثر حفظ متن برجام اثبات حقانیت ایران به افکار عمومی جهانی است. شاهد هستید که آمریکا با همه قدرتی که دارد بخصوص در یکی دو سال چقدر شکست سیاسی خورده است این واقعیت است که‌آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل اجلاس های عمومی هر بار که رفته شکست خورده است.

وی تصریح کرد: برای اولین بار در تاریخ آمریکاست که در چنین مجمعی که در خاک آمریکاست، شکست بخورد. اگر موضع حق ما نبود و اگر واقعاً برجام به عنوان یک پشتوانه نبود، قطعاً محقق نمی‌شد. حفظ همین برجام باز ما را در موقعیت برتر قرار داد. آمریکایی‌ها که می‌گفتند اول شما باید اقدام بکنید حداقل از این موضع عدول کردند که این هم دستاورد قابل توجهی است. اینها دستاوردهای سیاسی است.

وی بیان داشت: اینکه اینها عملیاتی شود جمعه ببینیم به نتیجه مطلوب برسند و باید صبر کنیم. تا امروز نشانه‌های خوبی هست. جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده به تمامی تعهداتش پایبند خواهد بود به شرط اینکه آنها هم به تعهداتشان پایبند باشند.

صالحی گفت: ما هزار دستگاه IR۲M را در فاصله دو سه ماهه نصب کردیم یا زنجیره کامل IR۶ در حال کار است و زنجیره‌های دیگر مثل IR۵ یا IR۶S در گام‌ها این کارها را کردیم. در حالی که ظرفیت غنی سازی در سال ۹۲ ۱۳ هزار سو بود این رقم ۱۶۵۰۰ سو رسیده که عمدتاً در همین چند ماه گذشته بر اساس قانون مجلس ایجاد شده است اینها دستاوردهایی است که در چهارچوب گام‌هاست و اگر قرار شد برجام اجرایی شود این ها را بر می‌داریم.

صالحی گفت: تصمیم کشور بر این است که ما تا قبل از اینکه آمریکا به طور کامل به تعهداتش برنگردد و راستی‌آزمایی نشود ما هیچ سخنی با آمریکایی‌ها به طور مستقیم نخواهیم داشت چون معنا ندارد. ولی اگر به تعهداتشان برگشتند و راستی‌آزمایی شد و در پنج بعلاوه یک حضور پیدا کردن در آن چهارچوب مثل همه اعضای دیگر باهم صحبت می کنیم.

منبع: فارس

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها