jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۰۶۵۰۲   ۱۷ اسفند ۱۳۹۹  |  ۱۸:۵۲

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران:

رنگ‌ بندی‌ های کرونایی شهرها باید تغییر کند

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران بر لزوم تغییر رنگ بندی شهرها به دلیل شیوع بیماری کرونا تاکید کرد و گفت: به نظر می‌رسد با توجه به بروز و ظهور جهش‌ های جدید ویروس کرونا باید رنگ‌ بندی‌ ها تغییر یابند.

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، دکتر علیرضا زالی روز یکشنبه در حاشیه نشست ستاد کرونای تهران با محوریت واکسن کرونا در جمع خبرنگاران افزود: به طور مثال در استان خوزستان که حجم بالایی ویروس جهش یافته کرونا را به عنوان ویروس غالب مشاهده می کنیم، طبیعتا میزان ابتلا و بستری به تنهایی رنگ بندی را به خوبی نمی تواند تخمین بزند.

وی ادامه داد: وضعیت ویروس جهش یافته و شیوه نامه های بهداشتی موضوعاتی هستند که حتما در رنگ بندی ها باید گنجانده شوند.

زالی افزود: اگر بازنگری در این زمینه رخ دهد، ممکن است شهری که قبلا نارنجی یا آبی بوده با شرایط متفاوتی مواجه شود.

وی ادامه داد: با نیم نگاه جدید به شاخص ها باید رنگ بندی ها را مورد بازمهندسی قرار دهیم.

سرعت بسیار بالای سرایت ویژگی ویروس جهش یافته است

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران ادامه داد: ویروس جهش یافته کرونا ویژگی هایی دارد که مطالعات ما در تهران هم این موارد را تائید می کند، اولین ویژگی آن سرعت بسیار بالای انتقال و سرایت است. در یکی از بیمارستان های تهران با ابتلای یک فرد در قسمت اداری، ۱۳۰ نفر از کارکنان بخش اداری فردا به بیماری مبتلا شدند.

زالی، ویژگی دوم این ویروس جهش یافته وخامت بالینی افراد در هنگام مراجعه به بیمارستان ها اعلام کرد و گفت: بسیاری از افرادی که به بیمارستان در استان تهران مراجعه می کنند در فرصت مناسب مراجعه قرار دارند اما شرایط بالینی آنها از سایر الگوهای قبلی شدیدتر است.

وی، تغییر در الگوهای سنی مبتلایان را از دیگر ویژگی این ویروس جهش یافته اعلام کرد و گفت: در روزهای اخیر در گروه های سنی کمتر از ۲۵ سال و بالاتر از ۷۰ سال نرخ بستری بیشتری داشتند که می تواند موجب نگرانی شود.

زالی افزود: این موضوع نشان می دهد که الگوی سنی در حال تغییر است و خیلی از کسانی که در گذشته به نوعی کمتر در معرض ابتلا بودند ، الان شاهد ابتلای آنان هستیم.

زالی به سرعت شکل گیری علائم بالینی در مبتلایان به این بیماری اشاره کرد و افزود: در زمان کوتاه تری علائم بالینی بیماری بروز پیدا می‌کند.

وی تاکید کرد: تاکنون شواهد متقن، دقیق و مستند علمی در کشور نداریم که با ویروس های جهش یافته درون زا و بومی روبرو شده باشیم اما براساس ذات ویروس کووید ۱۹ می توان انتظار داشت که پس از مدت یکسال با جهش هایی در عرصه ملی یا بین المللی مواجه شویم.

مسافرت ها از عوامل موثر در چرخش ویروس جهش یافته هستند

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران گفت: مسافرت ها، یکی از عوامل موثر در چرخش ویروس جهش یافته هستند و از این جهت انجام سفرها در این شرایط نگرانی های جدی را وجود می آورد.

وی ادامه داد: با توجه به فرایند بسیار پویایی که این بیماری به دلیل جهش در روزهای اخیر به وجود آورده است، باید در مورد سفرهای نوروزی در آخرین روزها تصمیم گیری انجام شود.

زالی افزود: گرچه این موضوع کار درستی نیست و سبب سردرگمی مردم می شود اما به نظر می رسد که الگوهای شکل گرفته در استان های مختلف ممکن است در روزهای آینده تغییر پیدا کند و در تناسب با این موضوع، تغییر رنگ بندی شهرها هم ممکن است محقق شود. ایجاد محدودیت ها یا تسهیلات سفرهای نوروزی مرتبط با آخرین وضعیت بیماری کرونا اعمال خواهد شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها