jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۰۶۲۶۱   ۲۱ اسفند ۱۳۹۹  |  ۱۷:۱۶

دانشمندان وجود طوفان های فضایی را در پی مشاهدات الکترون هایی که در جو بالایی زمین شروع به بارش می کنند را تأیید کرده اند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دیلی میل، تیمی به سرپرستی دانشگاه شاندونگ در چین پس از تجزیه و تحلیل انبوهی از داده ها وقوع یک طوفان فضایی ر  صدها مایل بالاتر از قطب شمال را اعلام كردند. این پدیده به شدت نادر است.

مشاهدات نشان می دهد حجم عظیمی از الکترون از یک نقطه شفق بزرگ سیکلونی شکل با مرکز جریان تقریباً صفر و جریان پلاسمای دایره ای شروع به بارش کرده است.  طوفان فضایی به جای بارش آب، بارش الکترون به همراه دارد.

این طوفان بر فراز قطب شمال هشت ساعت ادامه داشتها ست.

دانشمندان هشدار می دهند که چنین طوفانی می تواند سیستم های GPS را مختل کند ، اما همچنین درک بیشتری از اثرات آب و هوای فضا می دهد.

پروفسور مایک لاک وود ، دانشمند فضایی از دانشگاه ریدینگ ، گفت که طوفان ها می توانند یک پدیده جهانی در سیارات و قمرهای دارای میدان مغناطیسی و پلاسما باشند.

 

وی همچنین گفت که تاکنون وجود طوفان های پلاسمای فضایی حتی نامشخص بود ، بنابراین اثبات این مسئله با چنین مشاهدات چشمگیر باورنکردنی است.

طوفان های گرمسیری با مقادیر زیادی انرژی همراه هستند و این طوفان های فضایی باید با انتقال غیر معمول و سریع انرژی خورشیدی باد و ذرات باردار به فضای بالای زمین ایجاد شوند.

پلاسما و میدان های مغناطیسی در جو سیارات در سراسر جهان وجود دارد، بنابراین یافته ها نشان می دهد طوفان های فضایی باید یک پدیده گسترده باشند.

مشاهدات قبلی، طوفان های فضایی را در مریخ ، زحل و مشتری پیدا کرده اند که شبیه توفان های خورشیدی است که در جو خورشید می چرخد.

به هر حال  اولین باری است که طوفان در جو بالایی زمین مشاهده می شود.

این تیم توضیح داد که طوفان های فضایی یک کانال انتقال سریع انرژی از فضا به یونوسفر و ترموسفر را باز می کنند ، که می تواند به کشف جزئیات مهم اثرات آب و هوایی فضا مانند افزایش کشش ماهواره ، اختلالات در ارتباطات رادیویی با فرکانس بالا ، سیستم های ارتباطی و ... کمک کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو