تلفات ناشی از تزریق واکسن فایزر-بیون تک در جهان به صورت تصاعدی افزایش یافته است

مهر مردودی بر کارنامه فایزر

اگرچه پس از تولید انبوه واکسن فایزر و آغاز تزریق آن در بیشتر کشورهای غربی، سازمان جهانی بهداشت ، آمریکا و دولت‌های اروپایی از این واکسن به عنوان ابزاری مطمئن برای پیشگیری از ابتلای افراد به کووید ۱۹ یاد کردند، اما اکنون پس از تزریق گسترده‌تر آن، شاهد شکل‌گیری نتایج متفاوتی با ادعاهای مطرح شده در این خصوص هستیم.
کد خبر: ۱۳۰۲۲۳۱

سه هفته پس از شروع واکسیناسیون کرونا در فرانسه، آمارهای رسمی افزایش تلفات تزریق واکسن آمریکایی فایزر را در این کشور نشان می‌دهند. رسانه‌های فرانسوی به نقل از منابع رسمی اعلام کردند تاکنون ۹ نفر بر اثر تزریق واکسن فایزر بلافاصله جانشان را از دست داده‌اند.

این آمار دو روز پیش توسط اولیویه وران، وزیر بهداشت فرانسه پنج نفر اعلام شده بود. تعداد ۱۳۹دریافت کننده واکسن کرونای فایزر نیز با عواقب حاد روبه‌رو هستند و وضع‌شان وخیم است.

برخی منابع رسانه‌ای از فوت این ۱۳۹نفر خبر داده‌اند هر چند هنوز منابع رسمی آن را تایید نکرده‌اند.
پیشتر آژانس ملی امنیت دارویی فرانسه نسبت به عواقب خطرناک واکسن آمریکایی فایزر هشدار داده بود.تاکنون بیش از ۸۰۰هزار نفر در فرانسه واکسن کرونا زده‌اند.

مجارستان، واکسن روسی خرید

در این میان، برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز پس از مشاهده بی‌تعهدی شرکت فایزر در ارائه واکسن‌ها و فراتر از آن، تلفات ناشی از تزریق این واکسن، تصمیم گرفته‌اند که واکسن را به کشور وارد نکنند.

کشورهای اروپایی می‌گویند تاخیر در توزیع واکسن آمریکایی فایزر-بیون‌تک در برنامه واکسیناسیون آنها وقفه ایجاد کرده است. مجارستان هم اولین کشور اروپایی است که قرارداد خرید واکسن اسپوتنیک وی از روسیه را امضا کرده است.

در مادرید اسپانیا و مناطق اطراف این شهر، مقامات بهداشتی مجبور شدند روند واکسیناسیون را متوقف کنند، چون فقط نیمی از محموله سفارش داده شده واکسن فایزر-بیون‌تک را که انتظار داشتند، دریافت کردند. بخش‌های زیادی از ایتالیا هم واکسیناسیون را متوقف کرده است تا مطمئن باشند می‌توانند نوبت دوم واکسن افرادی که در حال حاضر نوبت اول را دریافت کردند، تامین کنند.

با این حال نگرانی اصلی شهروندان اروپایی توزیع کند واکسن نیست، بلکه افزایش تصاعدی تلفات ناشی از دریافت واکسن فایزر است.

در کشور نروژ، پرونده ۲۳نفر از افرادی که پس از تزریق واکسن فایزر فوت شده‌اند، به مراجع قانونی ارسال شده تا مقدمات شکایت از شرکت فایزر در آینده‌ای نزدیک را فراهم کنند. برخی تحلیلگران معتقدند تاخیر عامدانه شرکت فایزر در ارائه واکسن خود به کشورهای مختلف، آگاهی نسبت به افزایش مرگ و میرهای ناشی از تزریق این واکسن است.

کمیسیون اروپا، روز جمعه ۲۱ژانویه اعلام کرد همچنان منتظر توضیح مسؤولان شرکت فایزر درباره تاخیر ایجاد شده در ارسال محموله‌ها به اروپا هستند.

اوایل این هفته و در پی کاهش محموله‌های ارسالی واکسن فایزر-بیون‌تک، تعدادی از کشورهای اروپایی از مقامات اتحادیه اروپا خواستند بر شرکت آمریکایی فایزر-بیون‌تک فشار بیشتری وارد کند.

بر اساس گزارش شبکه بی‌بی‌سی، شرکت فایزر در بیانیه‌ای این تاخیر را موقتی خواند و اعلام کرده کاهش ارسال محموله‌ها نتیجه تغییراتی در جریان تولید بوده که هدف از آن در واقع افزایش تولید این واکسن در مرکز خود در بلژیک است.

مردودی واکسن فایزر در سوئیس

سوئیس، دیگر کشور اروپایی است که تزریق واکسن فایزر-بیون تک را طی هفته‌های گذشته و اخیر آغاز کرده و البته، نتیجه بدی در این آزمون گرفته است. شرکت دارویی سوئیس از عوارض جدی واکسن کرونا در این کشور خبر داد. شرکت سوئیس‌مدیک به نام این واکسن و شرکت سازنده آن اشاره‌ای نکرده، اما در سوئیس فقط برای واکسن فایزر و بیون‌تک مجوز صادر شده است.

شرکت دارویی سوئیس‌مدیک اعلام کرد در برنامه واکسیناسیون کرونا در این کشور ۴۲مورد عوارض جانبی ثبت شده که ۱۶مورد آن بسیار جدی و پنج مورد فوتی داشته است. سرخی پوست، علائم مشابه آنفلوآنزا به همراه تب زیاد و... از نشانه‌های این عوارض بوده است. سوئیس‌مدیک اعلام کرد تاکنون حدود ۱۷۰هزار نفر اولین دوز واکسن را در سوئیس دریافت کرده‌اند.

توقف تزریق واکسن فایزر با دستور مخفی اتحادیه اروپا

در حال حاضر ارسال و توزیع واکسن آمریکایی فایزر میان کشورهای اروپا به دلایل نامعلوم متوقف شده است.

کمیسیون بهداشت اتحادیه اروپا پس از افزایش روزانه تلفات واکسن فایزر، خواستار انجام تحقیقات و بررسی‌های بیشتر روی این واکسن شده است.

این دستور غیررسمی در حالی صادر شده که برخی کشورهای اروپایی در تب و تاب وارد کردن واکسن فایزر-بیون تک به کشورهایشان بوده‌اند؛ به عنوان مثال، نهاد مبارزه با بیماری‌های واگیردار ایتالیا قصد دارد از شرکت داروسازی فایزر آمریکا به علت تاخیر در تحویل واکسن‌های کووید ۱۹ سفارش داده شده به کشورهای اروپایی شکایت کند.

فایزر چند روز پیش تایید کرد همزمان با افزایش ظرفیت تولید سالانه تاسیسات بلژیک به دو‌میلیون واحد، به صورت موقت تحویل واکسن به کشورهای اروپایی و کانادا را کاهش می‌دهد.

مقامات ایتالیایی تاکید کرده‌اند این تاخیر با کاهش ۲۹درصدی شمار واکسن‌های تحویلی برابر خواهد بود و با بهداشت شهروندان ایتالیا قابل مذاکره نیست.

دولت ایتالیا تا ابتدای هفته، بیش از یک میلیون و ۲۰۰هزار واحد واکسن تزریق کرده که ۷۶درصد واکسن‌ های تحویل داده شده به مناطق ایتالیا به شمار می‌رود.

با همه این اوصاف، منابع غیررسمی در ایتالیا از مرگ یا عوارض جسمی شدید ده‌ها نفر (خصوصا سالمندان) پس از تزریق واکسن فایزر خبر داده‌اند. مقامات بهداشتی ایتالیا تحت تاثیر فشار رسانه‌ها اعلام کرده‌اند به‌زودی آمار رسمی را در این خصوص اعلام خواهند کرد.

علی عالمی - بین الملل / روزنامه جام جم

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها