jamejamonline
فرهنگی سینما و تئاتر کد خبر: ۱۳۰۱۳۷۹   ۲۷ دی ۱۳۹۹  |  ۱۳:۱۳

علی دهکردی معتقد است: تحقیقی که نتیجه‌اش اشراف کامل یک بازیگر بر نقش می‌شود می‌تواند اعتماد به نفس او برای ایفای شخصیتی که به وی سپرده شده است را در مقابل دوربین بالاتر ببرد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایلنا، علی دهکردی بازیگر سینما و تلویزیون درباره لزوم تحقیق و مطالعه یک بازیگر برای ایفای نقش در یک اثر گفت: از آنجایی که خودم متعلق به نسلی از بازیگران هستم که از دریچه تحصیلات آکادمیک و دانشگاه وارد حرفه بازیگری شدند و این موضوع همیشه باعث خوشحالی من بوده است، مطالعه و تحقیق در زمینه بازیگری را بسیار با اهمیت می‌دانم.
 
وی ادامه داد: ما تربیت شده ذهنیتی هستیم که اساتیدمان به ما آموزش دادند و ما را موظف می‌کردند که بدون تحقیق، مطالعه و پژوهش هیچ کاری انجام ندهیم. یادم می‌آید برخی اساتید به ما می‌گفتند حتی زمانی که کار ندارید و نمی‌خواهید بازی کنید در فضاهای عمومی رفت و آمد کنید، مردم را تماشا کنید تا از جزئیات ارتباط افراد مختلف با هم آشنا شوید. این موارد باعث شد تا ما حتی اگر بخواهیم ساده‌ترین و کوتاه‌ترین نقش را هم بازی کنیم درباره همه جزئیات آن فکر و مطالعه کنیم.
 
دهکردی ادامه داد: اگر قرار باشد من نقش یک معلم را بازی کنم شاید در ظاهر امر این طور به نظر برسد که احتیاجی برای تحقیق درباره آن نقش نیست اما من خودم را موظف می‌دانم تا علاوه بر مطالعه، به آرشیو ذهنی و تمام پارامترهایی که از شخصیت یک معلم در ذهنم شکل گرفته رجوع کنم، آن‌ها را آنالیز کنم و ویژگی‌ها را با نقشی که قرار است جلوی دوربین ببرم مطابقت دهم. 

بازیگر فیلم «از کرخه تا راین» در بخش دیگری از صحبت‌هایش با تاکید بر اهمیت مطالعه برای ایفای هر نقشی بیان کرد: اهمیت تحقیق در زمینه بازیگری درباره نقش‌های تاریخی و یا شخصیت‌هایی که ما به ازای بیرونی دارند بیشتر و موشکافانه‌تر است، چراکه موارد تحقیق، پژوهش و مطالعه باید به شکل بسیار جزئی و دقیق‌تر اتفاق بیفتد و حتی در قالب تحقیقات کتابخانه‌ای و میدانی نیز به وقوع بپیوندد. این تجربه برای خودم هم اتفاق افتاده است. زمانی که نقش آیت‌الله طالقانی را بازی کردم، این شخصیت آنقدر برای خودم مهم و بزرگ بود که از بازی کردن آن کمی ترس داشتم. از طرف دیگر می‌دانستم این شخصیت برای میلیون‌ها آدم هم نسل من خاطره‌انگیز است، نسلی که انقلاب را دیده است و از طیف‌های مختلف سیاسی و فکری عاشق این شخصیت بوده‌اند. به همین دلیل نگران بودم و همان زمان علاوه بر تحقیقی که درباره نقش داشتم از کارگردان کار خواستم تا شرایط دیدار با خانواده آیت‌الله طالقانی را فراهم کنند تا من با وجوه دیگر شخصیتی ایشان که شاید در کتاب‌ها و منابع به آن‌ها اشاره‌ای نشده بیشتر آشنا شوم و خودم و شخصیتی که قرار است بازی کنم را به شخصیت واقعی آیت‌الله طالقانی نزدیکتر کنم. 
 
دهکردی همچنین افزود: در واقع بخشی از زندگی و شخصیت آقای طالقانی برای من پنهان بود، آن وجهی که در هیچ مصاحبه، کتاب و سخنرانی از ایشان به آن‌ها اشاره نشده و من می‌توانستم از دریچه گفتگو با خانواده ایشان به بخش‌های پنهانی که خودم احتیاج داشتم آگاهی پیدا کنم. یکی از دلایل مهم دیگر این بود که خانواده ایشان گریم و شخصیت‌پردازی را بپذیرند و آن را تایید کنند. 

وی درباره بحث لزوم مطالعه و تحقیق برای ایفای یک نفش یادآور شد: تحقیقی که نتیجه‌اش اشراف کامل یک بازیگر بر نقش می‌شود می‌تواند اعتماد به نفس او برای ایفای شخصیتی که به وی سپرده شده است را در مقابل دوربین بالاتر ببرد. 
گفتنی است، اختتامیه چهارمین دوره جایزه پژوهش سال سینمای ایران فروردین ۱۴۰۰ برگزار می‌شود. 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شعر در خانه ملت

شعر در خانه ملت

امروز سالگرد شهادت سید حسن مدرس نماینده شجاع مجلس به دست عوامل رضاخان و روز مجلس است. در دوره‌های مختلف مجلس چه پیش و چه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شعر در صحن علنی خانه ملت همواره حضور پررنگی داشته است.

رسانه ملی، کثرت در عین وحدت

رسانه ملی، کثرت در عین وحدت

ما زمانی می‌توانیم از یک رسانه هویت‌ محور و عدالت‌ گستر و دارای صفات‌نیکو و پسندیده صحبت کنیم که رسانه‌ نگاری و رسانه‌ گری را به‌عنوان یک کار مبتنی بر اصول حرفه‌ای و در سطح استانداردهای حرفه‌ای جهانی در نظر بگیریم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها