jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۰۱۲۹۰   ۲۷ دی ۱۳۹۹  |  ۰۰:۰۴

اگر جزو کسانی هستید که ترجیح می‌دهند غذای سرد میل کنند، احتمالا فرد پرخوری هستید و این یک هشدار برای سلامتی شماست.

به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران جوان، طبق تحقیقی که در ژورنال «Appetite» منتشر شده است، دمای غذا به میزان قابل توجهی بر میزان خوردن ما تأثیر می‌گذارد؛ به همین دلیل است که بیشتر به خوردن غذا‌های تقریبا سرد یا ملایم تمایل داریم.

در این مطالعه خرید‌های خوراکی افراد پس از یک وعده غذایی اصلی و رفتار آن‌ها در ارتباط با غذا‌های گرم و سرد بررسی شده است.

این مطالعه در رستورانی انجام شد که انواع ساندویچ‌های سرد و گرم را به همراه سالاد و نوشیدنی سرو می‌کند.

در این مطالعه مشخص شد مصرف کنندگان هنگامی که غذا‌های سرد میل می کردند، بیشتر به خرید خوراکی‌های جانبی مانند سالاد و شیرینی جات تمایل نشان دادند.

هنگامی که افراد این کار را انجام می‌دهند، یعنی بیش از حد مواد غذایی را خرید می‌کنند که به آن نیاز ندارند، پس دوجانبه ضرر می‌کنند؛ اولا پول خود را دور می‌ریزند و دوم اینکه در مصرف کالری‌های زاید و آسیب رساندن به سلامت خود افراط می‌کنند.

با ارائه آماری دقیق این مطالعه نشان می‌دهد افرادی که ساندویچ سرد سفارش می‌دهند، در مقایسه با کسانی که ساندویچ گرم را انتخاب می‌کنند، دو برابر بیشتر خوراکی جانبی مانند آب نبات و شیرینی جات خرید می‌کنند.

این مطالعه اضافه کرده است کسانی که ساندویچ سرد را انتخاب کرده اند به طور متوسط ​​۰.۶۷ دلار برای هر وعده بیشتر از کسانی که ساندویچ گرم انتخاب کرده اند پول خرج می‌کنند.

از آنجا که این مطالعه بدون اینکه مشخص شود چه کسی این غذا‌ها را خریداری کرده، انجام شده است، محققان نمی‌دانند که آیا مشتریان واقعاً آنچه را که از رستوران خریداری کرده خورده اند یا فقط در یک لحظه هوس آن را داشته و خریده اند.

این مطالعه در این حد محدود نبوده و در یک کافه نیز که در آن هم نوشیدنی وهم برخی دیگر از آب نبات‌ها سرو می‌شود، اجرایی شده است که نتایج مشابهی را با مطالعه قبلی داشته است.

نتایج مطالعه نشان داد کسانی که نوشیدنی خنک سفارش می‌دهند سه برابر بیشتر از کسانی که نوشیدنی گرم سفارش می‌دهند، به شیرینی‌جات و دسر علاقه دارند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

خوزستان را قرنطینه کنید

خوزستان را قرنطینه کنید

دیروز روز سخت استان خوزستان بود؛ روزی که سه کودک به دلیل ابتلا به ویروس جهش‌ یافته انگلیسی جان خود را از دست دادند.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش