در آستانه سی و سومین سالگرد قتل عام شیمیایی در حلبچه

توییت کنایه آمیز ظریف به غربی ها

خطیب‌زاده:

پول‌های بلوکه شده ایران به سرعت بازگردد

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی گفت که ایران به عنوان دولت مسؤول و در چارچوب فنی و مستقل این موضوع را پیگیری کرده و پاسخگو بوده و اسیر سیاست زدگی و فشارهای ساختگی عناصر ورشکسته نخواهد بود.
کد خبر: ۱۳۰۰۸۶۴

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس، «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با حضور خبرنگاران ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سؤالات آنها پاسخ داد.
 
سخنگوی دستگاه دیپلماسی پیشاپیش شهادت حضرت زهرا (س) را تسلیت گفت و با اشاره به نزدیک شدن به ایام الله دهه فجر عنوان کرد: کشتی کره‌ای، سفر هیأت کره‌ای که برای بدهی کره و پول‌های ایرانی که در بانک‌های کره بلوکه شدند مهمترین تحولات بوده است.
 
قائم مقام وزیر خارجه کره امروز با ظریف دیدار می‌کند. در دیدار با عراقچی موضوع پول‌های بلوکه شده مورد
بحث قرار گرفت و مباحثی در مورد کشتی داشتند که پاسخ‌های لازم به آنها داده شده است.
 
*  اسیر سیاست زدگی و فشارهای ساختگی عناصر ورشکسته در موضوع سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی نخواهیم بود
 
وی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی و اظهارات دبیر شورای عالی امنیت ملی اوکراین و دیگر کشورها از جمله اظهارات پامپئو که سؤال بود، ضمن عرض تسلیت مجدد، گفت: واژه ناتوان مطلق است در بیان همدردی با خانواده‌های آنهاست.
 
خطیب‌زاده بیان کرد: ایران صلاحیت در پیگرد قضایی متهمان داشته است. مراحل قضایی در حال پیگیری است. وفق مقررات با جدیت این قضیه در حال پیگیری است. قرارداد معاضدت قضایی با اوکراین داریم که گفت‌وگوهای خوبی در دو دور با اوکراین داشتیم که مسائل فنی خوب بحث شد.
 
سخنگوی وزارت خارجه اضافه کرد: دور سوم قرار بود در نوامبر ۲۰۲۰ در اوکراین برگزار شود که به رغم پیگیری‌های متعدد همچنان طرف اوکراینی تاریخ دقیق را مشخص نکرده است. ایران از روز اول این اقدام را پیگیری کرده است. خطاهای انجام شده باید رسیدگی شود. وفق ضمیمه ۱۳ معاهده شیکاگو موظف بودیم یک سال پس از وقوع واقعه گزارش فنی خود را ارائه کنیم و این گزارش می‌توانست تمدید هم بشود.
 
ولی با یک جدیت در سازمان هواپیمایی کشوری و عزیزان فنی این کار را صورت دادند و هم به صورت ویدئو کنفرانس و هم نهم دی ماه به صورت کتبی ارسال کردند و همه کشورهای ذیربط دریافت آن را تایید کردند. 
 
وی گفت: قرار شد ۶۰ روز پاسخ خود را بدهند. ایران با جزییات و دقت این کار را صورت داد. رویکرد برخی کشورها و ورود برخی عناصر شناخته شده ورشکسته نشان می‌دهد برخی به دنبال سیاسی کردن این موضوع هستند و به دنبال حل آن نیستند.
 
خطیب‌زاده ادامه داد: برخی جرایم کوچک‌تر سال‌ها طول می‌کشد روند عادلانه طی شود. در این موضوع بزرگی فشار بیش از حد برای سرعت نه تنها منطقی نیست بلکه در چارچوب زمان‌های تعیین شده نیست. ایران در دو دور مذاکره با اوکراین موضوع پرداخت‌ها را مطرح کرد و طرف اوکراینی همکاری لازم را نداشت. 
 
سخنگوی دستگاه دیپلماسی بیان کرد: ما به رغم اینکه این اتفاق ناگوار و تراژدی روی داده ایران به عنوان دولت مسؤول و در چارچوب فنی و مستقل این موضوع را پیگیری و پاسخگو بوده و اسیر سیاست زدگی و فشارهای ساختگی عناصر ورشکسته نخواهد بود. ما به قربانیان و سازمان‌های بین‌المللی پاسخگو هستیم.
 
* اروپایی‌ها شریک آمریکا در نقض برجام
 
وی درباره بیانیه تروئیکای اروپا در خصوص غنی سازی ۲۰ درصد که سوال دیگر خبرنگار فارس بود گفت: این کشورها نه تنها به وظایف خود عمل نکردند بلکه شریک آمریکا در نقض برجام بودند. این کشورها بهتر می‌دانند آنچه امروز توسط ایران در خصوص کاهش تعهدات انجام می‌شود ذیل برجام و در چارچوب‌ بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام است.این سه کشور اروپایی بهتر می‌دانند آنچه در ایران رخ می‌دهد نشانه یک بیماری و معضل است نه ریشه یک معضل. آنچه ایران انجام می‌دهد در پاسخ به ریشه بزرگ است و آن نقض مکرر برجام در ابعاد تحریمی توسط آمریکا و اروپاست.
 
خطیب‌زاده گفت: بهتر است این کشورها به اجرای تعهدات خود برگردند. اینکه مسکنی بزنیم تا تب بیماری نشان داده نشود حل بیماری نیست. آن روز که اروپا و آمریکا به اجرای تعهدات خود برگردند ما به تعهدات خود برمی‌گردیم. اجرای موثر در مقابل اجرای موثر.
 
وی درباره سفر هیأت کره‌ای گفت که این سفر در راستای بدهی این کشور انجام شده است و افزود:پول‌های بلوکه شده ایران به سرعت بازگردد. در حال حاضر در این زمینه تحول خاصی رخ نداده است و کره منتظر ۲۰ ژانویه ننشیند. 
 
سخنگوی وزارت خارجه درباره اظهارات یکی از نمایندگان مجلس درباره اخراج بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت:‌این قانون کاملا روشن است. احتمال دارد به بند۶ قانون می‌خواهد ارجاع دهد که آن بند می‌گوید در صورتی طرف‌های متعهد به تعهداتشان انجام ندهند نظارت‌های فراپادمانی پایان می‌یابد و این به معنای اخراج بازرسان نیست. 
 
خطیب‌زاده درباره تلاش آمریکا برای تحریم انصارالله یمن گفت: بعید نیست دولت ورشکسته آمریکا در روزهای پایانی خراش دیگری بر چهره آمریکا بکشد و میراث آمریکا را مسموم تر کند. 
 
*  محکومیت تحریم فالح الفیاض رئیس الحشد الشعبی
 
وی اقدام آمریکا در تحریم فالح الفیاض رئیس الحشد الشعبی را محکوم کرد و افزود: اینکه در عراق مسؤول یک نهاد کاملا دولتی این چنین هدف نیات شوم آمریکا و تحریم‌ها قرار بگیرد نه تنها محکوم است بلکه محکوم به شکست نیز هست. این نشانگر وضعیت نامطلوب آمریکا در منطقه غرب آسیاست.
 
سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: در یمن سال‌هاست که از یک جنگ ناعادلانه و شرم آور حمایت کرده‌اند. مردم یمن هیچگاه فراموش نمی‌کنند در محاصره برای دارو، غذا و آب و ... بودند و اینها رخ نمی‌داد به خاطر چک سفید امضایی که آمریکا در اختیار سعودی قرار داد. آمریکا و هیچ کشور سرکشی در این منطقه نمی‌تواند اقدامی انجام دهد مگر اینکه به واقعیات منطقه توجه کنند. دیر یا دور نخواهد بود که با این گروه‌های بومی از جمله در یمن گفت‌وگو خواهند کرد. این اقدامات ارزش جدی ندارد و روزهای پایانی رژیم ترامپ در کاخ سفید است.
 
وی درباره خرید واکسن کرونا نیز گفت: مرجع خرید واکسن کرونا وزارت بهداشت است. از وزارت بهداشت درخواست می‌کنم مسائل فنی را برای آگاهی جامعه بیان کنند. هر زمان برای ما هدفی تعیین کنند ما همکاری کردیم از جمله در زمینه واکسن‌های مشارکتی همچون همکاری با کوبا که در پی سفر ظریف به هاوانا حاصل شد.
 
خطیب‌زاده درباره ضرب الاجل ایران برای بازگشت آمریکا به برجام اظهار داشت: هفته آخر فوریه خواهد بود. البته دقیق‌تر را از ستاد برجام بپرسیم.
 
* آمریکا باید روزی پاسخگوی این خون‌های به ناحق ریخته شده باشد
 
سخنگوی وزارت خارجه درباره تحولات داخلی اخیر در آمریکا و ورود هواداران ترامپ به کنگره اظهار داشت: این اتفاقات داستان گویی مطلق بود. شرم آورترین دولت آمریکا به شرم آورترین شکل در حال ترک کاخ سفید است.
 
همان اتاقی که دستور شهید سلیمانی را داد همان اتاقی که دستور جنگ تمام عیار بر علیه ملت ایران داد همان اتاق جنگ بر علیه دموکراسی در داخل آمریکا را صادر کرد. این وعده تاریخ است که هیچ اقدامی را نمی‌کنید مگر اینکه نتیجه آن را خواهید دید.
 
خطیب‌زاده بیان کرد: آنچه در این سال‌ها در آمریکا دیدید و جنبش‌هایی که رخ داد و اقداماتی که ترامپ انجام داد ببینند. خوشحال نیستیم درد و رنج مردم آمریکا را ببینیم، ولی آنها قربانیان سیاست‌های جنگ طلبانه زمامداران خود هستند. بسیاری از خون‌های به ناحق ریخته شده توسط زمامداران آمریکا رخ داده است. آمریکا باید روزی پاسخگوی این خون‌های به ناحق ریخته شده باشد.
 
*آمریکا شریک جنایات شیمیایی صدام حسین بر علیه ایران است
 
وی در واکنش به ادعای پامپئو درباره کاربرد سلاح شیمیایی توسط ایران خاطرنشان کرد: آمریکا همان کشوری است که وقتی فاجعه حلبچه رخ داد تمام دستگاه‌های تزویر و زر و زور خود را به کار انداخت که ایران را مسبب این اتفاق معرفی کند ولی به خوبی می‌دانستند صدام چه جنایتی علیه ایران و کردهای عزیز ما انجام داده است. این همان کشوری است که در روزهای پایانی تمام تلاش خود را می‌کند که واقعیات را مخدوش  کند. 
 
خطیب‌زاده گفت:‌ آمریکا شریک جنایات شیمیایی صدام حسین بر علیه ایران است و اتهامات ساختگی آنقدر بی اساس و ساختگی است که بعید می‌دانم آنهایی که در کاخ سفید هستند وقتی می‌نوشتند باور کنند.  برای نمایش هم شده اسم آلمان را می‌نوشتند. اینها ارزش جواب دادن ندارد و محکوم است. ایران قربانی اصلی سلاح‌های شیمیایی است.
 
سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره تغییر رویکرد عربستان و امارات در قبال ایران بیان کرد: همیشه به صورت روشن گفتیم هر لحظه این کشورها مسیر غلط خود را اصلاح و به واقعیات روابط و منطقه توجه کنند، آغوش ما باز است. به محض اینکه کویت اعلام کرد تحولاتی برای حل و فصل موضوعات در خلیج فارس است استقبال کردیم و همچنان با خوش بینی نگاه می‌کنیم و امیدواریم مسیری که ایجاد شده ادامه یابد و بتوانیم به سازوکار منطقه‌ای در راستای ثبات منطقه‌ای دست یابیم.
 
* نگاه ایران در بحث واکسن کرونا هیچ وقت سیاسی نبوده است
 
این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به سؤالی در خصوص خرید واکسن و اینکه گفته می‌شود ایران واکسن را سیاسی می‌کند، اظهار داشت: از همکاران در وزارت بهداشت درخواست می‌کنم آشکار مسائل را به اطلاع عموم برسانند. اتفاقا موضوع کرونا غیر سیاسی‌ترین موضوعی بوده که ایران از روز اول با آن درگیر بوده است و از نگاه آنها سیاسی‌ترین موضوعی بوده که وقیحانه سعی کردند علیه ایران از آن استفاده کنند. 
 
وی گفت:‌یادتان هست می‌گفتند کاری که فشار حداکثری شکست خورده آنها نمی‌تواند انجام دهد کرونا با ایران می‌کند. امروز همان رویکرد سیاسی زده را از مسیر دیگری دنبال می‌کنند. رویکرد ما هیچ وقت سیاسی زده نبوده است. 
 
سخنگوی دستگاه دیپلماسی بیان کرد: در مرحله واکسن سال‌هاست که محصولات خود را پیش فروش کرده‌اند و اگر اقداماتی را انجام می‌دهند از باب نمایش‌های فریبکارانه است.
 
وی به تولید مشترک واکسن با کوبا اشاره کرد و افزود: ما عضو کواکس هستیم و از روز اول می‌دانستیم آمریکایی‌ها و برخی کشورهای اروپایی چه مضایقی را برای ما اعمال می‌کنند ما واکسن‌های دیگر را انتخاب کردیم. 
 
خطیب‌زاده گفت:‌اینکه چه واکسنی استفاده شود از نظر فنی با وزارت بهداشت است. اصلا هیچ وقت و هیچگاه در طول این مسیر بر خلاف کسانی که دوست داشتند استفاده سیاسی کنند، نگاه ما سیاسی نبوده است.
 
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی گفت: وزارت خارجه یک پایه تسهیل کننده است. ما در چارچوب وظایف خود هیچ کاری را فروگذار نکردیم. ملاقات مکرر بین مقامات ایران و سوریه بوده است و در سفر وزیر خارجه سوریه یکی از مهمترین مباحث همکاری‌های اقتصادی و تجاری بود. در حال تلاش هستیم که بخش‌های خصوصی را ترغیب کنیم به حضور در سوریه. خاجی در ارتباط مستمر با مقامات سوریه است. به رغم تمامی مضایق و پروتکل‌های کرونا، تمام تلاش خود را کرده و باز هم خواهیم کرد.
 
وی افزود: ما همه ستادها و ارگان‌های مرتبط را سعی کردیم در ستاد اقتصادی گردهم بیاوریم. روابط ما با سوریه آنچنان که باید در ابعاد اقتصادی گسترش نیافته است. 
 
*کشتی کره‌ای به خاطر آلوده کردن محیط زیست دریایی توقیف شده است
 
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی درباره نفتکش توقیف شده کره جنوبی و اینکه گفته می‌شود ایران آن را گروکشی کرده برای دریافت پول بلوکه شده خودش و اظهارات مداخله جویانه فرانسه و آمریکا در این خصوص، اظهار داشت: فرانسه را دعوت می‌کنم به رعایت حقوق بین‌الملل.
 
محیط زیست دریایی باید صیانت شود. کشتی کره‌ای به خاطر آلوده کردن محیط زیست دریایی در خلیج فارس و خطایی که داشته و با اخطار قبلی و حکم قضایی به ساحل هدایت شده و یک امر کاملا مرسوم فنی بوده است. آنهایی که به دنبال سیاسی کردن موضوع هستند مسیر غلطی را می‌روند. 
 
وی بیان کرد: کشتی کره‌ای می‌تواند در مسیر قانونی وکیل بگیرد. ما موظف هستیم از محیط زیست دریایی حفاظت کنیم. به طرف کره‌ای و به سایر طرف ها که دخالت کرده‌اند مکرر گفته‌ایم هر چقدر سیاسی کنند به حل و فصل موضوع فنی کمک نمی‌کند. امیدواریم اسناد و مدارک لازم را به دادگاه ارائه کنند. ما کمک‌های لازم را از لحاظ کنسولی و غیرکنسولی انجام داده‌ایم.
 
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی بیان کرد: آمریکایی‌ها به اهداف شوم خود در فشار حداکثری علیه ایران نرسیدند. نفت ایران بعد از چندین ماه جهشی برای صادرات پیدا کرد نه بخاطر این بود که فشار حداکثری کاهش یافت بلکه به این خاطر بود که فرزندان ملت توانستند مسیرهای دیگری را پیدا کنند. بیشترین همکاری‌های ما با کشورهای منطقه بوده به ویژه در دوران فشار حداکثری.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها