استاد تمام ویروس شناسی عنوان کرد:

تست پی سی آر همچنان بهترین روش شناسایی کرونا

رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا خبر داد؛

تشخیص کرونای انگلیسی با کیت‌ های ایرانی

رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با تاکید بر اینکه کیت های داخلی قابلیت تشخیص کرونای انگلیسی را دارند اظهار داشت: کیت های موجود در کشور می تواند کرونای موجود در کشور را تشخیص دهد.
کد خبر: ۱۳۰۰۷۸۸

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، مصطفی قانعی در گفتگو با برنامه «تهران ما سلامت» رادیو تهران درباره اظهارات دکتر کرمانپور مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی کشور مبنی بر اینکه کیت تشخیصی کرونای انگلیسی فقط در تهران وجود دارد، اظهار داشت: در مجموع دو نوع کیت تشخیصی پی سی آر و سریع برای تایید یا عدم تایید ابتلا به کرونا وجود دارد.

وی در توضیح کیت تشخیصی پی سی آر گفت: این کیت سه بخش هسته مرکزی، پوسته و زبانه ها یا اندامک‌های S، N و E ویروس را تحت آزمایش قرار می دهد. در کرونای انگلیسی جهش بر روی زبانه Sصورت گرفته است بنابراین شانس اینکه کیت های تشخیصی نتوانند عملکرد مناسبی داشت باشند کم است و می توانن با دو روش دیگر آن را تشخیص دهند اگر ما کمی حساسیت کیت ها را افزایش دهیم قابل استفاده است ولی این حرف به معنای آن نیست که کیت های موجود در شهرستان ها قابلیت شناسایی کرونا را ندارند بلکه کیت های موجود در کشور می تواند کرونای موجود در کشور را تشخیص دهد.

رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا بر تولید مازاد کیت تشخیصی کرونا و مجوز برای صادرات تاکید کرده و گفت: برای تشخیص کرونای انگلیسی کیت خاصی تولید نمی شود بلکه قدرت تشخیصی کیت باید در این جهش دچار آسیب نشود که در مجموع این آسیب وجود ندارد ولی می توان کیفیت کیت ها را بالاتر برد. اگرچه در کیت های تشخیصی داخلی هم تفاوت کیفیت وجود دارد برخی قدرت بیشتر و برخی قدرت کمتر دارند به هر ترتیب ما با چالش کیت در داخل کشور مواجه نیستیم.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه ما از کواکس واکسن کرونا را خریداری کرده ایم، اظهار داشت: کواکس برای 10 درصد اولویت جمعیتی به ایران واکسن می دهد. این اتحادیه پول واکسن ها را دریافت کرده و سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت پیگیر واردات آن به کشور است. حدود 16 میلیون دوز واکسن وارد کشور می شود و اولویت بر اساس اعلام ستاد ملی کرونا این واکسن به ترتیب برای کادر درمان، جانبازان شیمیایی، افراد در معرض خطر ، افراد مسن و پرخطر و گروه های3 و 4 تزریق خواهد شد.

قانعی تاکید کرد: ابتدا باید برای واکسیناسیون اضطراری، واکسن لازم به کشور وارد شود . پس از تزریق گروه های اولویت دار که در شرایط اضطرار قرار دارند با ساخت واکسن، واکسیناسیون عمومی انجام خواهد شد.

وی درباره واکسن کرونای کوبایی اظهار داشت: این واکسن از جنس نوترکیب است و پیش از این نیز کوبا و ایران در ساخت واکسن هپاتیت بی همکاری و انتقال فناوری داشته اند. ایران به تمام کشورها اعلام کرد حاضر نیست هیچ واکسنی را بر روی ایرانیان تست کند مگر اینکه واکسن در داخل کشور تولید شده باشد و کوبا پذیرفت تا در داخل ایران در تولید واکسن با ما همکاری کند. کوبا یکی از کشورهای شناخته شده بین المللی در تولید واکسن است ضمن اینکه دانش فنی بالایی دارد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها