تارنمای سی ان ان به نقل از منابع آگاه اعلام کرد، مایک پنس معاون ترامپ قصد دارد برای مهار دونالد ترامپ رئیس جمهوری کنونی آمریکا، استناد به متمم ۲۵ قانون اساسی و برکناری رئیس‌جمهوری را مد نظر داشته باشد.
کد خبر: ۱۳۰۰۷۲۶
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا، پنس معاون ترامپ استناد به متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا برای برکناری رئیس‌جمهوری را رد نکرده و قصد دارد تا این گزینه را در صورتی که مافوقش رفتار نامتعادل‌تری نشان دهد، حفظ کند.
 
این منبع گفت که اطرافیان پنس نگرانند که شاید ترامپ در واکنش به استناد به متمم ۲۵ یا آغاز فرآیند استیضاح اقدامی انجام دهد که آمریکا را به خطر اندازد.
 
سی ان ان به نقل از یک منبع دیگر نوشت که از چهارشنبه گذشته (۱۷ دی) که هواداران ترامپ به کنگره هجوم بردند تا شنبه شب، ترامپ و معاونش با یکدیگر گفت‌وگو نکرده‌اند. ترامپ هنوز به صورت علنی تهدید فضای مجازی علیه جان پنس را محکوم نکرده است.
 
به گفته دو فرد مطلع، ترامپ از پنس عصبانی است و پنس نیز از ترامپ مأیوس و دلخور است.
به نوشته سی ان ان، توسل به متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا موجب می‌شود تا معاون رئیس‌جمهوری و اکثریت اعضای کابینه به علت ناتوانی رئیس‌جمهوری در عمل به اختیارات و وظایفش، برای برکناری وی رأی‌گیری کنند.
 
در گام بعد رئیس‌جمهوری در نامه‌ای به کنگره این حرکت را به چالش خواهد کشید و معاون و کابینه نیز چهار روز فرصت خواهند داشت تا به مخالفت رئیس‌جمهوری پاسخ دهند. در نهایت کنگره در مورد برکناری رئیس‌جمهوری رأی‌گیری خواهد کرد که تصویب آن نیازمند اکثریت دو سوم اعضای نهاد قانونگذاری آمریکا یعنی ۶۷ سناتور و ۲۹۰ نماینده خواهد بود.
 
منابع نزدیک به پنس پنجشنبه گذشته (۱۸ دی) به سی ان ان گفتند که بسیار بعید است او به متمم ۲۵ متوسل شود. به گفته این آگاهان، به نظر می‌رسد که چنین اقدامی در نهایت شکست بخورد. یک مقام دولت ترامپ پیشتر به سی ان ان گفته بود که پنس در مورد این متمم با هیچکدام از اعضای کابینه صحبت نکرده است.
 
شبکه ان بی سی نیوز پیش‌تر گزارش داد که به رغم تصمیم ترامپ برای عدم شرکت در مراسم تحلیف جو بایدن، معاون وی حضور خواهد داشت. این اقدام یکی دیگر از علائم به وجود آمدن اختلاف میان وی با رئیس‌جمهوری آمریکا بعد از رخداد حمله به ساختمان کنگره است.
 
چهارشنبه (۱۷ دی) و پس از پایان سخنرانی ترامپ در جمع هوادارانش، صدها تن از حامیان وی به ساختمان کنگره که مشغول بررسی آراء گزینشگران بود، هجوم برده و روند تائید نهایی نتایج انتخابات ریاست جمهوری
آمریکا را دچار وقفه کردند.
 
با این حال پس از فروکش کردن التهابات که تاکنون به مرگ ۵ تن انجامیده، نمایندگان مجلس و سناتورها با تائید آراء گزینشگران به پیروزی بایدن رسمیت بخشیدند.
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۱ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها