مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور:

۹۵ درصد از تاکسی‌های شهری دوگانه سوز هستند

ثبت نام بیش از ۲۰۰ هزار خودرو برای گازسوزشدن رایگان

به گفته مدیر طرح‌های سی.ان.جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران تا کنون در مجموع ۲۰۳ هزار و ۸۰۰ دستگاه خودرو عمومی برای گازسوز شدن رایگان ثبت نام کرده‌اند که از این تعداد ۶۳ هزار و ۴۰۰ دستگاه خودرو به شکل رایگان گازسوز شده‌اند.
کد خبر: ۱۳۰۰۶۴۸

به گزارش جام جم آنلاین، محمد حسین باقری» امروز (شنبه) در گفتگو با ایرنا با بیان اینکه برای گازسوز شدن موتورسیکلت‌ها در مرحله کسب استاندارد قرار دارد، توضیح داد: پیش‌نویس استاندارد تهیه و برای سازمان ملی استاندارد ارسال شده است.

وی افزود: چنانچه استاندارد گازسوز شدن موتورسیکلت‌ها تایید شود، در جلسات نهایی نحوه انجام کار را مشخص خواهیم کرد.

مدیر طرح‌های سی.ان.جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اشاره به اینکه تا پایان سال گذشته، دو هزار و ۴۹۳ جایگاه سی.ان.جی در کشور فعال بوده، تاکید کرد: ایجاد جایگاه‌های سوخت توسط بخش خصوصی انجام می‌شود که با توجه به هزینه و زمان اجرای آن با محدودیت روبروست.

وی گفت: موضوع احداث جایگاه‌های کوچک مقیاس در پایانه‌های تاکسی و میادین میوه و تره‌بار دردست پیگیری است، اما در این زمینه مشکل تخصیص زمین وجود دارد که با رفع آن جایگاه به سرعت احداث خواهد شد.

به گفته باقری، تعداد خودروهای ثبت نام شده در طرح رایگان گازسوز کردن خودروهای عمومی ۲۰۳ هزار و ۸۰۰ دستگاه خودرو بوده که از این تعداد ۹۷ هزار دستگاه خودرو مشمول طرح بوده‌اند. همچنین تاکنون ۶۳ هزار و ۴۰۰ دستگاه خودرو گازسوز شده و ۱۹ هزار دستگاه خودرو نیز در نوبت تبدیل قرار دارند.

وی با بیان اینکه ۱۴ هزار و ۵۰۰ دستگاه خودرو نیز در انتظار دریافت نوبت قرار دارند، افزود: اکنون ‌در این زمینه ۶ پیمانکار و ۲۳۹ کارگاه فعالیت دارند و برای ‌موضوع هوشمندسازی جایگاه‌های سی.ان.جی نیز برای انجام مناقصه آمادگی وجود دارد.

همزمان با افزایش قیمت بنزین و سهمیه‌ بندی آن از آبان سال ۹۸، ‌ تمایل به مصرف سی. ان. جی در کشور افزایش پیدا کرد. وزیر نفت نیز در این رابطه با اشاره به اینکه سی.ان.جی سوخت ملی است، ‌تاکید کرد که باید سهم این سوخت در سبد سوخت کشور افزایش پیدا کند.

همچنین دوگانه‌ سوز سازی یک میلیون و ۴۶۰ هزار دستگاه خودروی عمومی در دستور کار قرار گرفت و نخستین مرحله آن نیز همزمان با دهه فجر سال گذشته به اجرا درآمد.

دوگانه‌سوز سازی به دو شیوه کارگاهی و کارخانه های خودروسازی انجام می‌شود و می‌تواند مصرف سی.ان.جی را تا ۴۰ میلیون متر مکعب در روز افزایش دهد.

دو گانه سوز شدن این تعداد خودروی عمومی به تنهایی تا ۱۰ میلیون متر مکعب در روز به مصرف سی.ان.جی کشور اضافه خواهد کرد که علاوه بر صرفه‌جویی از محل کاهش مصرف سوخت مایع، ‌در بهبود محیط زیست نیز اثرگذار است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها