مطالعات جدید حاکی از آن است که واکسن یا دارویی که بتواند حتی یک روز طول دوره‌ی بیماری کووید-۱۹ را کوتاه‌تر کند، می‌تواند باعث جلوگیری از ابتلای هزاران نفر و صرفه‌جویی میلیاردها دلار شود.
کد خبر: ۱۳۰۰۴۲۱

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، مطالعات جدید حاکی از آن است که واکسن یا دارویی که بتواند(حتی یک روز) طول دوره‌ بیماری کووید ۱۹ را کوتاه‌تر کند می‌تواند باعث جلوگیری از ابتلای هزاران نفر و صرفه‌جویی میلیارد ها دلار پول شود.

کاهش دوره بیماری کرونا حتی برای یک روز از میلیون‌ها ابتلای جدید می‌کاهد

این تحقیقات تحت هدایت بروس لی(Bruce Lee) و همکارانش در مدرسه‌ عالی CUNY انجام شده و در مجله PLOS Computational Biology منتشر است.

درحالی که بیشتر گفتگوها پیرامون واکسن و داروی کووید ۱۹ بر پیشگیری و درمان عفونت تمرکز دارد اما دارو و واکسن‌های دیگری که الزاما باعث جلوگیری و بهبود بیماری نمی‌شوند بلکه طول دوره بیماری را کاهش می‌دهند نیز می‌توانند مفید باشند.

لی و همکارانش برای توضیح اهمیت کاهش دوره‌ بیماری یک مدل محاسباتی از نحوه پخش ویروس کووید ۱۹ ایجاد کردند تا نشان دهند که چگونه دارو یا واکسنی که بتواند طول بیماری را کاهش دهد می‌تواند تاثیرات اقتصادی و درمانی بیماری را بهبود بخشد.

بر طبق این شبیه‌سازی مشخص شد که کاهش طول بیماری تنها یک چهارم مبتلایان برای نصف روز می‌تواند از ابتلای ۱.۴ میلیون نفر و بستری شدن ۹۹ هزار نفر جلوگیری کند و باعث صرفه‌جویی ۲۰۹.۵ میلیارد دلاری شود.

در شرایط یکسان کاهش ۳.۵ روزه دوره بیماری همین تعداد از مبتلایان می‌تواند باعث جلوگیری از ابتلای ۷.۴ میلیون نفر شود و اگر این درمان روی ۷۵ درصد مبتلایان انجام شود از ابتلای ۲۹.۷ میلیون نفر جلوگیری شده و ۸۵۶ میلیارد دلار صرفه‌جویی می‌شود.

این یافته‌ها هدایت‌گر تحقیقات دیگر در زمینه‌ دارو و واکسن های کاهش دهنده طول بیماری‌ است و همچنین به سازمان‌های دولتی کمک می‌کند تا برای عرضه‌ این محصولات و نحوه‌ پرداخت هزینه‌های آن برنامه‌ریزی کنند.

جیمز مک‌نیل که یکی از نویسندگان این مقاله است می‌گوید: این تحقیقات به ما نشان می‌دهد که تولید واکسن و داروهای کووید ۱۹ باید با تمرکز بر تاثیرات بیماری و در جهت کاهش شیوع بیماری انجام شود و نباید فقط منافع یک بیمار مورد نظر باشد. درمان گسترده به همراه سایر روش‌های پیشگیری می‌تواند نقطه عطفی برای پایان این همه‌گیری باشد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها