jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۰۰۴۲۱   ۱۹ دی ۱۳۹۹  |  ۱۵:۳۵

مطالعات جدید حاکی از آن است که واکسن یا دارویی که بتواند حتی یک روز طول دوره‌ی بیماری کووید-۱۹ را کوتاه‌تر کند، می‌تواند باعث جلوگیری از ابتلای هزاران نفر و صرفه‌جویی میلیاردها دلار شود.

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، مطالعات جدید حاکی از آن است که واکسن یا دارویی که بتواند(حتی یک روز) طول دوره‌ بیماری کووید ۱۹ را کوتاه‌تر کند می‌تواند باعث جلوگیری از ابتلای هزاران نفر و صرفه‌جویی میلیارد ها دلار پول شود.

کاهش دوره بیماری کرونا حتی برای یک روز از میلیون‌ها ابتلای جدید می‌کاهد

این تحقیقات تحت هدایت بروس لی(Bruce Lee) و همکارانش در مدرسه‌ عالی CUNY انجام شده و در مجله PLOS Computational Biology منتشر است.

درحالی که بیشتر گفتگوها پیرامون واکسن و داروی کووید ۱۹ بر پیشگیری و درمان عفونت تمرکز دارد اما دارو و واکسن‌های دیگری که الزاما باعث جلوگیری و بهبود بیماری نمی‌شوند بلکه طول دوره بیماری را کاهش می‌دهند نیز می‌توانند مفید باشند.

لی و همکارانش برای توضیح اهمیت کاهش دوره‌ بیماری یک مدل محاسباتی از نحوه پخش ویروس کووید ۱۹ ایجاد کردند تا نشان دهند که چگونه دارو یا واکسنی که بتواند طول بیماری را کاهش دهد می‌تواند تاثیرات اقتصادی و درمانی بیماری را بهبود بخشد.

بر طبق این شبیه‌سازی مشخص شد که کاهش طول بیماری تنها یک چهارم مبتلایان برای نصف روز می‌تواند از ابتلای ۱.۴ میلیون نفر و بستری شدن ۹۹ هزار نفر جلوگیری کند و باعث صرفه‌جویی ۲۰۹.۵ میلیارد دلاری شود.

در شرایط یکسان کاهش ۳.۵ روزه دوره بیماری همین تعداد از مبتلایان می‌تواند باعث جلوگیری از ابتلای ۷.۴ میلیون نفر شود و اگر این درمان روی ۷۵ درصد مبتلایان انجام شود از ابتلای ۲۹.۷ میلیون نفر جلوگیری شده و ۸۵۶ میلیارد دلار صرفه‌جویی می‌شود.

این یافته‌ها هدایت‌گر تحقیقات دیگر در زمینه‌ دارو و واکسن های کاهش دهنده طول بیماری‌ است و همچنین به سازمان‌های دولتی کمک می‌کند تا برای عرضه‌ این محصولات و نحوه‌ پرداخت هزینه‌های آن برنامه‌ریزی کنند.

جیمز مک‌نیل که یکی از نویسندگان این مقاله است می‌گوید: این تحقیقات به ما نشان می‌دهد که تولید واکسن و داروهای کووید ۱۹ باید با تمرکز بر تاثیرات بیماری و در جهت کاهش شیوع بیماری انجام شود و نباید فقط منافع یک بیمار مورد نظر باشد. درمان گسترده به همراه سایر روش‌های پیشگیری می‌تواند نقطه عطفی برای پایان این همه‌گیری باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خطر کاهش سن ابتلا به کرونا

خطر کاهش سن ابتلا به کرونا

این روزها با شیب کمی شاهد افزایش ابتلا، مراجعه به بیمارستان‌ها و نیز مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا در بازه سنی ۵ تا ۱۷سال هستیم. افزایش ابتلا و بستری در بیمارستان‌ها و مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا می‌تواند به‌خاطر ویروس جهش‌یافته انگلیسی در کشور باشد.

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

برای کنترل و مهار یک بیماری که تبدیل به اپیدمی شده باید ماهیت بیولوژیک عامل بیماری‌زا را به‌خوبی بشناسیم و نسبت به وضعیت اپیدمیولوژیک آن بیماری نیز آگاهی نسبی داشته باشیم.

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

درست از زمانی که دو خواهر یا دو برادر دوقلوی همسان به دنیا می‌آیند از طرف پدر و مادر و دیگر افراد تناسباتی برایشان در نظر گرفته می‌شود؛ لباس‌های شبیه هم، هدیه‌های کاملا مشابه و برخوردهایی یکسان. در واقع به‌طور ناخودآگاه دو فرزند دوقلو با همدیگر بزرگ می‌شوند در صورتی که ممکن است از خیلی جهات تفاوت‌هایی با هم داشته باشند.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش