معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه هیچ شرطی را برای بازگشت آمریکا به برجام نمی‌پذیریم، شروع مجدد غنی سازی ۲۰ درصد را به معنای مرگ برجام ندانست و گفت که تمام پایگاه‌های آمریکا در منطقه زیر چشمان تیزبین رادارهای ایران قرار دارد.
کد خبر: ۱۲۹۹۶۸۵
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس، «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امشب (دوشنبه) در برنامه گفت‌وگوی ویژه شبکه دوم سیما در پی آغاز غنی سازی ۲۰ درصد در تأسیسات غنی سازی شهید علیمحمدی (فردو) در راستای اجرای مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی طی اظهاراتی سالگرد شهادت شهید سلیمانی و چهلمین روز شهادت شهید فخری زاده را گرامی داشت و عنوان کرد: شهید فخری زاده به لحاظ نظری، دانشی و تئوریک در دستاوردهای هسته‌ای کشور تلاش زیادی داشت و آغاز غنی سازی ۲۰ درصد در این روز یک بعد سمبلیک هم دارد مبنی بر اینکه پیشرفت‌هایی که در ایران صورت گرفته متوقف شدنی نیست. 
 
معاون وزیر خارجه درباره فرآیند غنی سازی ۲۰ درصد گفت: غنی سازی ۲۰ درصد یکی از مهمترین مباحث مربوط به برنامه هسته‌ای ایران است. کاربرد آن برای تولید سوخت راکتور تحقیقاتی تهران است. 
 
عراقچی خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۸۹ بعد از اینکه به ما سوخت ندادند خودمان موفق شدیم سوخت را تولید کنیم و در طول پروسه ای که تا قبل از نهایی شدن مذاکرات برجام طول کشید، بیش از ۴۰۰ کیلو اورانیوم ۲۰ درصد تولید کردیم که برای سال‌ها سوخت راکتور تحقیقاتی تهران را کفایت می‌کرد. در برجام در یک داد و ستد کلان و با توجه به اینکه نیاز ما برای سال‌ها تامین شده بود، قرار شد تولید سوخت ۲۰ درصد متوقف شود. چون از دید آنها سوخت ۲۰ درصد قدم بسیار بزرگ بود برای رسیدن به سلاح هسته‌ای و البته از دید ما فرق می‌کرد. در برجام توافق کردیم غنی سازی ۲۰ درصد متوقف شود و سوخت هم به اندازه کافی تولید کرده بودیم.
 
وی ادامه داد: طبق برجام هر زمان سوخت تمام می‌شد، دو سال قبل اعلام می‌کردیم یا امکاناتی فراهم می‌کردند که بخریم یا خودمان دوباره تولید کنیم، ولی سه تا چهار سال فاصله داشتیم تا به آن برسیم.
 
*روال قانونی انجام و به آژانس اطلاع داده شد/  غنی سازی ۲۰ درصد در کمال شفافیت و بدون هیچ مخفی کاری انجام شد
 
معاون وزیر خارجه بیان کرد: وقتی آمریکا از برجام خارج شد و تعادل داده‌ها و ستانده‌ها در برجام به نوعی به هم خورد و در قسمت رفع تحریم‌ها، منافع ما در برجام کاهش یافت و حتی به صفر رسید، ما پنج گام را در مقابله با آن اتخاذ و تعهدات خود را کاهش دادیم، اما به شکلی که راه دیپلماسی کماکان باز باشد و امکان بازگشت وجود داشته باشد.
 
وی توضیح داد: در گام دوم اعلام کردیم که دیگر به درصد غنی سازی زیر ۳.۶۷ که در برجام پیش بینی شده مقید نیستیم و هر میزانی که لازم بدانیم درصد غنی سازی را بالا خواهیم برد. از حدود یک سال پیش بعد از این گام، درصد غنی سازی را بالا برده و زیر ۵ درصد کماکان نگهداشتیم. چون اختیار آن دست خودمان بود که با توجه به شرایط و زمان تصمیم بگیریم. 
 
این دیپلمات ارشد ایرانی با اشاره به مصوبه مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مجلس در قانون راهبردی اخیر دولت را مکلف کرد که غنی سازی ۲۰ درصد را سریع‌تر شروع کند. فارغ از اینکه اختلاف نظرهایی بین مجلس و دولت بود یا به لحاظ کارشناسی ما دیدگاه‌هایی داشتیم، ولی زمانی که قانون تصویب شد لازم الاجراست و ما به عنوان مجری قانون موظف به اجرای آن هستیم و بعد از تصویب قانون، آیین نامه‌های اجرایی آن توسط دولت تهیه و از امروز این کار انجام شد.
 
وی گفت: روال قانونی انجام و به آژانس اطلاع داده شد و پرسشنامه‌های مربوط را پر کردند و آژانس راستی آزمایی کرد و غنی سازی ۲۰ درصد در کمال شفافیت و بدون هیچ مخفی کاری انجام شد. روال حقوقی و روال اطلاع رسانی به آژانس طی شده و از امروز رسما و قانونا طبق اختیاراتی که موافقتنامه پادمان و NPT به ما
می‌دهد، این کار را صورت دادیم.
 
*ضمانت اجرای برجام از نظر ما خود ما هستیم 
 
این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین بیان کرد: تمام روال حقوقی این قضیه طی شده است. وقتی که کاهش گام‌ها را شروع کردیم این کار را براساس حقوقمان در برجام اتخاذ کردیم. ضمانت اجرای برجام از نظر ما خود ما هستیم که هر زمان تشخیص دهیم طرف مقابل تعهداتش را انجام نمی‌دهد سازوکار حل اختلافات (اسنپ بک) را طی کنیم و ماده ۳۶ این اختیار را به ما می‌دهد. درخواست تشکیل کمیسیون مشترک، بعد کمیسیون مشترک وزرا و بعد اگر کماکان به این جمع بندی رسیده باشیم که تعهدات طرف مقابل اجرا نشده براساس آخرین جمله بند ۳۶ ایران می‌تواند تعهداتش را به صورت جزیی یا کلی متوقف کند که ما تصمیم گرفتیم به صورت جزیی و یا مرحله به مرحله متوقف کنیم.
 
* شروع مجدد ۲۰ درصد هم براساس NPT و معاهده پادمان و هم براساس برجام قانونی است
 
عراقچی ادامه داد: شروع مجدد ۲۰ درصد هم براساس معاهده NPT و معاهده پادمان و هم براساس برجام قانونی است. چون ما حق خود را در برجام اجرا می‌کنیم. اسنپ بک ایران هم بازگشت به وضعیت قبلی خودش و کنار گذاشتن تعهداتش است. این ما هستیم که اسنپ بک را اجرا کردیم و کماکان برجام زنده است.
 
*اگر طرف‌های مقابل ما بتوانند به تعهداتشان عمل کنند، ما در این اقدام تجدیدنظر خواهیم کرد/ احیای غنی سازی ۲۰ درصد در عرض ۱۲ ساعت
 
این دیپلمات ارشد ایرانی در پاسخ به این پرسش که غنی سازی ۲۰ درصد تا چه زمانی ادامه می‌یابد؟ اظهار داشت: غنی سازی ۲۰ درصد به لحاظ نیاز راکتور است و اینگونه نیست که نیاز فوری داشته باشیم. ما براساس قانون مجلس مکلف به اجرا هستیم. قانون مجلس می‌گوید اگر طرف مقابل به تعهداتش عمل کرد، مراتب به مجلس گزارش می‌شود و مجلس می‌تواند تصمیم دیگری بگیرد.
 
وی گفت: اگر طرف‌های مقابل ما بتوانند به تعهداتشان عمل کنند، ما در این اقدام تجدیدنظر خواهیم کرد و امکان بازگشت به تعهدات کامل خود در برجام را داریم. اتفاقا غنی سازی ۲۰ درصد یکی از مواردی است که ما خیلی سریع و آسان می‌توانیم به زیر ۳.۶۷ درصد برگردیم. همانطور که خیلی سریع توانستیم شروع کنیم و برخلاف آنچه گفته می‌شد غنی سازی در اثر برجام با مشکلات روبرو شده است امروز ثابت شد چنین نبوده است و در عرض ۱۲ ساعت غنی سازی ۲۰ درصد را مجدد احیا کردیم.
 
*کماکان به اصول خود مبنی بر حرمت سلاح‌های هسته‌ای پایبند هستیم/ سلاح‌های هسته‌ای جایی در محاسبات دفاعی و امنیتی ما ندارند
 
معاون وزیر خارجه درباره غنی سازی بالاتر از ۲۰ درصد هم اظهار داشت: در مصوبه مجلس به آن اشاره شده است. به لحاظ فنی و فناوری آن طور که دوستان در سازمان انرژی اتمی می‌گویند و امروز هم آقای کمالوندی تکرار کرد، توانایی آن برای ما وجود دارد. ولی طبیعتا براساس نیازهای کشور صورت می‌گیرد. ما کماکان به اصول خود مبنی بر حرمت سلاح‌های هسته‌ای پایبند هستیم. سلاح‌های هسته‌ای هم جایی در اعتقادات دینی ما براساس فتوا ندارند و هم اینکه جایی در محاسبات دفاعی و امنیتی ما ندارند.
 
*در حال حاضر نیازی نیست که غنی سازی بیش از ۲۰ درصد را انجام دهیم
 
این دیپلمات ارشد کشورمان بیان کرد: سیاست جمهوری اسلامی ایران در رد سلاح‌های هسته‌ای کماکان در جای خودش است و هیچ تغییری نکرده است. برنامه غنی سازی ما براساس نیازهای میدانی ما جلو می‌رود و اجرا می‌شود.
وی گفت: در حال حاضر نیازی نیست که غنی سازی بیش از ۲۰ درصد را انجام دهیم. اگر نیازی برای آن تعریف شود کشور می‌تواند تصمیم بگیرد.
 
* اروپایی‌ها در این زمینه حق صحبت کردن و طلبکاری ندارند
 
عراقچی در خصوص واکنش های صورت گرفته به غنی سازی ۲۰ درصد از جمله اظهارات سخنگوی اتحادیه اروپا که گفته این اقدام ایران انحراف قابل توجه از تعهدات ایران در برجام است و اینکه ما منتظر گزارش آژانس می‌مانیم و بعد اقدام لازم را انجام می‌دهیم، گفت: به نظر من اروپایی‌ها در این زمینه حق صحبت کردن ندارند.
 
اگر انحراف در برجام است، عدم اجرای تعهداتشان در موضوع رفع تحریم‌ها که اصلا انحراف کامل از تعهدات آنها در برجام است. اروپایی‌ها هر بار تکرار کرده و در بیانیه‌های کمیسیون‌های مشترک برجام هر بار تکرار شده از جمله نشست غیررسمی وزرای خارجه ایران و ۱+۴ و در بیانیه نهایی باز هم اشاره شد که رفع تحریم‌ها یک پایه اجتناب ناپذیر برجام است.
 
معاون وزیر خارجه ایران بیان کرد: اروپایی‌ها اینکه چگونه در چند سال گذشته علیرغم اینکه ایران از منافع رفع تحریم‌ها بهره‌مند نبوده و کماکان برجام را حفظ کرده، باید ممنون دار ایران باشند که تا الان ایران برجام را حفظ کرده است.
 
*اروپایی‌ها که خودشان را به اصطلاح مهد دموکراسی می‌دانند حق ندارند به اجرای قانون مجلس ایرادی وارد کنند
 
وی با یادآوری این نکته که البته برجام برای ما منافع سیاسی و راهبردی داشته است، اظهار داشت: ما به خاطر منافع خود چنین کردیم، ولی آنها باید متشکر باشند که ما برجام را حفظ کردیم. الان هم غنی سازی ۲۰ درصد طبق قانون مجلس است و اروپایی‌ها که خودشان را به اصطلاح مهد دموکراسی می‌دانند حق ندارند به اجرای قانون مجلس ایرادی وارد کنند. بهتر است اگر آنها خواهان حفظ برجام هستند و اگر فکر می‌کنند این حرکت انحرافی در مسیر برجام است، بهتر است اول مسیر خود و انحرافات خودشان را اصلاح کنند و آن موقع خواهند دید که جمهوری اسلامی ایران به تعهداتش برخواهد گشت و برجام حفظ خواهد شد.
 
به گفته عراقچی راه حفظ برجام در این نیست که به ایران فشار بیاورند که از حقوق خود در برجام استفاده نکند. راه‌ حفظ برجام در این است که طرف‌های غربی به اجرای تعهدات خود در برجام شامل رفع تحریم‌ها بپردازند.
 
* اروپایی‌ها حق طلبکاری ندارند/ باید ممنون دار ایران باشند که برجام را حفظ کرده/ الان راه برجام بسته نیست/ ۲۰ درصد به معنای مرگ برجام نیست
 
وی درباره بیان کرد: اروپایی‌ها ناتوانی خودشان را کامل نشان دادند. البته برخی‌ها کماکان معتقدند اروپایی‌ها عدم اراده در اجرای تعهداتش داشته است و اروپایی‌ها معتقدند عدم توانایی. هر کدام درست باشد در نتیجه فرقی نمی‌کند. بالاخره کشورهای اروپایی نتوانستند تضمین کنند ایران از منافعش در برجام بهره‌مند شود. آنها حق طلبکاری ندارند. اتفاقا باید ممنون دار جمهوری اسلامی ایران باشند که با این شرایط کماکان برجام را حفظ کرده است.
 
عراقچی یادآور شد: الان راه برجام بسته نیست. ۲۰ درصد به معنای مرگ برجام نیست. ۲۰ درصد ما عکس العمل به اقداماتی است که آنها انجام دادند و عکس العمل به عدم تعهدات آنهاست و اگر به تعهداتشان برگردند، ۲۰ درصد هم برگشت پذیر است.
 
*  الان نزدیک چهار هزار کیلو اورانیوم غنی شده زیر۵ درصد داریم
 
معاون وزیر خارجه درباره اظهارات سخنگوی اتحادیه اروپا مبنی بر اینکه غنی سازی ۲۰ درصد پیامدهای جدی برای پیمان عدم اشاعه دارد، گفت: ارزش برجام برای طرف‌های غربی بعد عدم اشاعه آن است. چون آنها این تصور را داشتند که ایران ممکن است به دنبال سلاح‌های هسته‌ای باشد فکر می‌کنند از طریق برجام جلوی سلاح‌های هسته‌ای ایران را گرفتند که البته ما به دنبال سلاح هسته‌ای نبودیم.
 
این دیپلمات ارشد ایرانی بیان کرد: هر چه ایران در تولید مواد غنی شده خود پیشرفت کند چه ۲۰ درصد و چه ۳.۶۷ درصد. ما الان نزدیک چهار هزار کیلو اورانیوم غنی شده زیر۵ درصد داریم در حالی که براساس برجام باید ۳۰۰ کیلو باشد. الان غنی سازی ۲۰ درصد شروع شده ما در تحقیق و توسعه از آنچه در برجام پیش بینی شده به مراتب جلوتر رفته‌ایم. ما مرزهای برجام را در بعد عدم اشاعه جا به جا کرده و جلو رفتیم. برجام دیگر آن اثر عدم اشاعه‌ای که آنها به دنبال آن بودند را دیگر ندارد البته این به معنای خاتمه برجام نیست.
وی گفت: اگر اروپایی‌ها به تعهداتشان عمل کنند، همه اقدامات ایران با ترتیباتی می‌تواند بازگردد.
 
*با حسن نیت مذاکره و با حسن نیت توافق را امضا و اجرا کردیم
 
عراقچی در خصوص واکنش نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی به آغاز مجدد غنی سازی ۲۰ درصد و اینکه اقدام ایران در جهت توسعه صنعت هسته‌ای نظامی آن است نیز گفت: این اتهامی است که همیشه صهیونیست‌ها وارد می‌کردند و هیچ ارزش و پایه‌ای نداشته است. رژیمی که خودش دارای سلاح هسته‌ای است، نمی‌تواند ایران را به این متهم کند که دنبال سلاح هسته‌ای است.
 
وی خاطرنشان کرد: اگر ایران در این زمینه حسن نیت نداشت قطعا وارد برجام نمی‌شد و به این شکل برجام را مذاکره و اجرا نمی‌کرد.
 
معاون ظریف ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران حسن نیت خود را کاملا نشان داده است. تعهد خود را به عدم رفتن به سمت سلاح هسته ای در عمل اثبات کرده است. ما با حسن نیت مذاکره و با حسن نیت توافق را امضا و اجرا کردیم و این حسن نیت در زمان اجرا در طرف مقابل انجام نشد.
 
عراقچی تصریح کرد: هیچکس نمی‌تواند در دنیا ایران را متهم کند که بعد از برجام سوء نیتی داشته و برای رفتن به سمت سلاح‌های هسته‌ای این کار را صورت داده است. ما در عمل خود را ثابت کردیم و الان هم وقت آن است که دیگران خودشان را در عمل ثابت کنند که اگر می‌خواهند برجام را حفظ کنند باید به سمتی بروند که ایران بتواند از منافع رفع تحریم‌ها استفاده کند و هیچ چاره‌ دیگری ندارند.
 
* ما میز مذاکره و برجام را ترک نکردیم و تعهداتمان را کنار نگذاشتیم
 
معاون وزیر خارجه درباره اینکه چه اتفاقی باید بیفتد که ایران به عقب بازگردد؟ گفت: کاملا روشن است. ما میز مذاکره و برجام را ترک نکردیم و تعهداتمان را کنار نگذاشتیم. این آمریکا بود که از روز اول اجرای برجام در اجرای تعهداتش کاستی‌های زیادی داشت و بعد هم که ترامپ از برجام خارج شد و آنها بودند که میز مذاکره و برجام را ترک کردند و تحریم‌‌ها را برگرداندند. اگر قرار بر این باشد به برجام برگردند و برجام احیا شود، آمریکاست که باید برگردد و باید تحریم‌هایی که در برجام پیش بینی شده و تحریم‌هایی که در چهار سال گذشته جدیدا وضع شده را بردارند.
 
وی بیان کرد: اگر آنها تحریم‌هایشان را برداشتند و به شرایط زمان اجرای شدن برجام برگشتیم، ایران هم تصمیم مقتضی را اتخاذ می‌کند.
 
*ذوق زده برای بازگشت آمریکا به برجام نیستیم/ ایران تصمیم خود را برای زندگی و اقتصاد بدون برجام گرفته
 
عراقچی در ادامه این گفت‌وگوی تلویزیوین درباره اینکه گفته می‌شود موضوعاتی از جمله دفاعی و منطقه‌ای به برجام اضافه شود و اینکه آیا ایران پیش شرطی را از سوی آمریکا برای بازگشت به برجام می‌پذیرد؟ نیز اظهار داشت: غربی‌ها دچار یک توهم شده‌اند و فکر می‌کنند در اثر فشارهایی که در طول چند سال گذشته به خاطر تحریم‌های مجدد آمریکا بر ایران وارد شده، جمهوری اسلامی ایران آماده است و خیلی سریع از بازگشت آمریکا به برجام استقبال می‌کند ولذا آنها می‌توانند برای رفع تحریم‌ها برای ایران شرط بگذارند. برداشتی کاملا اشتباه و توهم است.
 
این دیپلمات ارشد ایرانی تصریح کرد: ایران تصمیم خود را برای زندگی و اقتصاد بدون برجام گرفته است. ما ذوق زده برای بازگشت آمریکا به برجام نیستیم و اینگونه نیست که برای بازگشت آمریکا به برجام آغوش باز کنیم. اقتصاد بدون نفت دو سال است محقق شده است و این خدمتی است که ترامپ به ایران کرده است. منکر سختی‌های مردم نمی‌شوم. سختی‌های زیادی به مردم وارد شده است ولی هر ملتی که به استقلال اقتصادی خود رسیده این مراحل سخت را طی کرده است.
 
*ایران هیچ شرطی را برای بازگشت آمریکا به برجام نمی‌پذیرد/ بحث‌های موشکی را از فکرشان به طور کامل خارج کنند
 
وی گفت: ما قطعا به این مسیر می‌توانیم ادامه دهیم. اروپا و آمریکای بایدن این را از سر خود خارج کنند که ایران آغوش باز کرده برای بازگشت آمریکا به برجام. اصلا چنین نیست. ما هیچ اشتیاقی نداریم. بله دلمان می‌خواهد تحریم‌ها برداشته شود. همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند اگر زمینه رفع عزتمندانه تحریم‌ها فراهم شود ما تاخیر نمی‌کنیم.
 
این دیپلمات ارشد ایرانی بیان کرد: اینگونه نیست که برای ایران شروطی را تحمیل کنند برای اینکه به برجام برگردند و وظایف برجامی خود را انجام دهند. ایران هیچ شرطی را برای بازگشت آمریکا به برجام نمی‌پذیرد. هیچ مذاکره مجددی درباره برجام نخواهد کرد. هیچ اضافه‌ای به برجام نخواهد شد. برجام پلاس و برجام اضافه موارد دیگر و تمدید دوره‌‌های برجام اصلا برای ما پذیرفتنی نیست. هیچ موضوعات دیگری برای مذاکره اضافه نخواهد شد چه بحث‌های منطقه‌ای و چه بحث های دیگر. بحث‌های موشکی را از فکرشان به طور کامل خارج کنند.
 
*برجام را دو دستی بچسبند که بهتر از آن نخواهند یافت/ هیچ پیش شرطی از نظر ما پذیرفتنی نیست
 
معاون ظریف تصریح کرد: اگر می‌خواهند به برجام برگردند، هیچ شرطی از نظر ما پذیرفته نیست. حتی مواردی است که ایران روی آن بحث دارد و باید تکلیف برخی چیزها روشن شود مثل مکانیسم اسنپ بک که آمریکا یک بار از آن سوء استفاده کرده است.
 
معاون وزیر خارجه درباره استفاده غیرقانونی آمریکا از مکانیسم اسنپ بک اظهار داشت: آمریکا وقتی که از برجام خارج شد و بعد فهمید چه اشتباهی کرده است از مکانیسم اسنپ بک در حالی که خارج از برجام بود سعی کرد استفاده کند که در شورای امنیت منزوی شد و شورای امنیت به صورت کامل با آن مقابله کرد.
عراقچی خاطرنشان کرد: سه بار آمریکا در سازمان ملل شکست خورده است. آمریکا سوء استفاده کرد از این مکانیسم  و قبل از بازگشت آمریکا به برجام باید در این مورد بحث کنیم و باید جلوی سوء استفاده مجدد از این سازوکار گرفته شود.
 
وی گفت: هیچ پیش شرطی از نظر ما پذیرفتنی نیست و هیچ موضوع دیگری مذاکره نخواهد کرد. برجام مذاکره مجدد نخواهد شد. آمریکا باید به صورت کامل به تعهداتش برگردد. برجام را دو دستی بچسبند که بهتر از آن نخواهند یافت.
 
معاون وزیر خارجه اظهار داشت: اگر آنها به طور کامل به برجام برنگردند ایران یا برنمی‌گردد یا به صورت کامل برنمی‌گردد. نوع رفتار و برخورد آنها را رصد کرده و براساس آن رفتار خود را تنظیم می‌کنیم.
 
*برجام قابل مذاکره مجدد نیست که بخواهد چیزی به آن اضافه شود یا نشود
 
عراقچی درباره اظهارات برخی مقامات کشورهای حاشیه خلیج فارس مبنی بر اینکه ما هم باید در برجام مورد مشورت قرار بگیریم، خاطرنشان کرد: وقتی برجام را مذاکره می‌کردیم به آمریکا می‌گفتند درباره منطقه نباید با ایران مذاکره کنید. الان که دیدند چه اشتباهی کردند می‌گویند مسائل منطقه باید در مذاکرات مطرح شود.
وی بیان کرد: پاسخ ما همان پاسخی است که به آمریکا و اروپا می‌دهیم، برجام قابل مذاکره مجدد نیست که بخواهد چیزی به آن اضافه شود یا نشود. هیچ موضوع دیگری به برجام اضافه نخواهد شد. تا وقتی برجام به یک تجربه موفق تبدیل نشود و تعهداتشان را اجرا نکنند، هیچ موضوع دیگری مورد بحث قرار نمی‌گیرد. از نظر ما این رد است چه از سوی حاشیه خلیج فارس باشد و چه اروپا و آمریکا.
 
*خیال ما از امنیت کشور راحت است/ نیروهای مسلح ما الان در اوج آمادگی هستند
 
معاون وزیر خارجه درباره تحرکات در منطقه از سوی آمریکا و اینکه آیا تهدیدی احساس می‌کنیم، عنوان کرد: اینکه اتفاقاتی در حوزه پیرامونی ما در منطقه از سوی آمریکا صورت گرفته، تردیدی نیست و بیشتر یک جور اظهار قدرت کردن با ارسال ناو و هواپیماهای B52 و ... و تحلیل‌هایی بود که آنها نگران هستند ایران در سالگرد شهادت سردار سلیمانی کاری صورت دهد و یا برخی گفتند اینها در آخرین روزهای ترامپ می‌خواهند بلوایی به پا کنند که بایدن را وارد معرکه با ایران کنند.
 
وی خاطرنشان کرد: ما شاهد تحرکات نظامی در منطقه خلیج فارس بودیم، در مقابل این تحرکات نیروهای مسلح ما آمادگی صد در صدی خود را حفظ کرده و آمادگی بالایی را در منطقه ایجاد کردند و در اثر این آمادگی‌هاست که تهدیدات رفع می‌شود.
 
عراقچی ادامه داد: با اقتداری که نیروهای مسلح ما در منطقه خلیج فارس و اقتدار موشکی نیروهای مسلح ما در دفاع از کشور دارند، خیال ما از امنیت کشور راحت است و اینها یک بازدارندگی را ایجاد کرده که آمریکا و هیچ قدرت خارجی حتی تصور حمله به ایران را نمی‌تواند در ذهن خود بیاورد.
 
وی با تایید این نکته که تحرکاتی بوده و اتفاقاتی رخ داده است و در مقابل آنها نیروهای ما آمادگی خود را به رخ کشیده و نشان داده‌اند، افزود: بهترین راه جلوگیری از هر نوع جنگ و درگیری آمادگی برای جنگ و درگیری است. نیروهای مسلح ما الان در اوج آمادگی هستند و ما نگرانی در این خصوص نداریم. در کمال هوشیاری تحرکات آمریکا و دیگران در منطقه رصد می‌شود.
 
این دیپلمات ارشد ایرانی بیان کرد: تمام پایگاه‌های آمریکا در منطقه زیر چشمان تیزبین رادارهای ایران است. هر هواپیمای آمریکایی که بلند می‌شود و کجا آرایش دفاعی و نظامی به خود می‌گیرد و ...همه اینها تحت کنترل کامل است و به صورت لحظه‌ای رصد می‌شود.
 
*آمادگی نیروهای مسلح ما در اوج خود است و جای نگرانی قطعا وجود ندارد
 
عراقچی ادامه داد: آمادگی نیروهای مسلح ما در اوج خود است و جای نگرانی قطعا وجود ندارد. تقریبا از آن شرایطی که می‌توانست به درگیری منجر شود، عبور کردیم. البته در روزهای آینده باید مراقبت داشته باشیم ولی به اعتقاد من آنچه تا الان شاهد بودیم بیشتر شکل یک نمایش نظامی از سوی آمریکا بود که با نمایش متقابل دفاعی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به صورت کامل خنثی شد.
 
*باید مراقب فتنه انگیزی‌های برخی در منطقه باشیم/ رژیم صهیونیستی بداند با آتش در این منطقه بازی می‌کند
 
این دیپلمات ارشد ایرانی درباره حمله اخیر راکتی به سفارت آمریکا در بغداد بیان کرد: ما باید مراقب فتنه انگیزی‌های برخی در منطقه باشیم. کسانی هستند که علاقه دارند درگیری در منطقه ایجاد کنند و حیات آنها در تنش، درگیری و اشغالگری است از جمله رژیم صهیونستی که حیاتش در ادامه اشغالگری و تنش و درگیری است. ما به دقت مراقبت می‌کنیم. حادثه سفارت آمریکا در بغداد کاملا مشکوک بود و دست‌هایی در کار بود که فتنه و تنشی را در منطقه ایجاد و سطح تنش‌ها را در منطقه بالا ببرد.
 
عراقچی تصریح کرد: رژیم صهیونیستی باید بداند با آتش در این منطقه بازی می‌کند و اصلا فکر نکند این آتش فقط در منطقه خلیج فارس باقی خواهد بود. این رژیم از همه کشورهای منطقه آسیب پذیرتر است و واکنش ایران به هر حمله و تجاوزی قطعا همه کسانی که در تنش‌ها نقش داشتند را در برمی‌گیرد.
به گفته وی هوشمندی ما برای واکنش سریع بازدارندگی ایجاد کرده است.
 
* هیچ گفت‌وگو و پیغام و پسغامی با تیم بایدن و با ترامپ هم رد و بدل نشده است
 
معاون وزیر خارجه درباره تماس‌های ظریف با وزرای خارجه کشورهای همسایه و پیغام و پسغام از دولت جدید آمریکا نیز گفت: به هیچ وجه صحت ندارد. هیچ گفت‌وگو و پیغام و پسغامی با تیم بایدن و با ترامپ هم رد و بدل نشده است. ترامپ دولت حاکم در آمریکا است و اگر مواردی باشد ما از طریق سفارت سوئیس منتقل می‌کنیم و در جریان‌های اخیر و شدت گرفتن تحرکات در منطقه از همین طریق نیز پیام‌های خود را به دولت کنونی در آمریکا دادیم که مراقب رفتارشان باشند و ایران واکنش شدید و قاطع بدون هرگونه هشدار قبلی نشان خواهد داد.
 
معاون وزیر خارجه بیان کرد: اینکه گمانه‌زنی‌ها شده از تیم بایدن پیام‌هایی آمده و جواب‌هایی آمده و رفته اصلا صحت نداشته است. اینکه کشورهای منطقه تماس داشتند پیرامون تحولات هفته‌های اخیر و نگرانی‌های اخیر بوده و سعی کردند به سهم خود در راستای کاهش تنش اقدام کنند.
 
* اینقدر سر راه اینستکس مانع گذاشتند که نتوانست عملیاتی شود
 
عراقچی درباره واکسن کرونا نیز اظهار داشت: در این زمینه بانک مرکزی و وزارت بهداشت باید جواب دهند. مسیرهایی برای این کار باز شده که اقدام به خرید واکسن کنیم، البته با مشکلات خود کماکان روبرو است.
وی درباره اینکه آمریکا یک روشی را ایجاد کرده‌ که به مردم ایران دارو برسد نیز گفت: این ادعایی است که آمریکایی‌ها در طول چهار سال گذشته بیان می‌کردند، ولی اصلا صحت نداشت. در مقابل فشار افکار عمومی همیشه ادعا می‌کردند موارد غذایی و دارویی شامل تحریم نیست. ولی کانال‌هایی بانکی که این کار را انجام دهد قفل کرده بودند. بعد آمدند کانال مالی سوئیس را ایجاد کردند و ظاهرش را درست کردند، ولی در باطن قوی کار نکرد. اینستکس را اروپایی‌ها درست کردند اینقدر سر راهش مانع گذاشتند که نتوانست عملیاتی شود.
معاون وزیر خارجه بیان کرد: اینکه ما در تامین نیازهای دارویی خود دست بسته باشیم، اصلا چنین نیست. در تامین نیازها مشکلاتی داریم، ولی جلو می‌رود.
 
* نمی‌توانند اراده ملت ایران را ترور کنند
 
عراقچی همچنین در خصوص ترور سردار شهید سلیمانی و شهید فخری زاده گفت: همه افراد ارزشمند در ایران مورد تنفر نظام سلطه و رژیم صهیونیستی هستند و قطعا برنامه‌هایی دارند که آنها را مورد هدف قرار دهند. اینقدر زبون شده‌اند که دست به چنین اقداماتی زده‌اند. 
 
وی گفت: تجربه به آنها ثابت کرده است هم دور قبلی که دانشمندان ما را ترور کردند دیدند که هیچ خللی در برنامه هسته‌ای ما ایجاد نشد. شهید فخری زاده را ۴۰ روز پیش از دست دادیم، ولی امروز در چهلمین روز غنی سازی ۲۰ درصد را با تکنیک‌های فنی جدید آغاز کردیم. هیچ توقفی نخواهد بود. کسانی که شهید می‌شوند سعادتمند می‌شوند و ما به حال آنها غبطه می‌خوریم. آنها نمی‌توانند اراده ملت ایران را ترور کنند. قطعا این مسیر ادامه می‌یابد و جای خالی شهدای ما با عزیزانی دیگر پر می‌شود.
 
* اروپایی‌ها سابقه خیلی بدی از خود به جا گذاشتند
 
معاون وزیر خارجه درباره عدم محکومیت ترور شهید فخری زاده از سوی اکثر اروپایی‌ها به ویژه سه کشور اروپایی نیز افزود: اروپایی‌ها سابقه خیلی بدی از خود به جا گذاشتند. ما شاهد محکومیت غیرقابل انتظاری بودیم. واکنش اروپایی‌ها ضعیف‌تر بود، ولی موضع آنها در مجموع غیرقابل قبول و ضعیف بود. چهره آنها برای ما شناخته شده است و توقعی نداریم موضعی بگیرند که در راستای منافع مردم ما باشد.
عراقچی درباره درز اطلاعات ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به رسانه‌های غربی نیز بیان کرد: درز اطلاعاتی آژانس متاسفانه وجود دارد و در این مورد آژانس رسما گزارش داده است. آژانس موظف است گزارش‌های دوره‌ای درباره برجام بدهد. ما این کار را شفاف انجام می‌دهیم و کار مخفی انجام ندادیم.
وی در پایان گفت: آنها باید بدانند ۲۰ درصد برگشت پذیر است و در صورتی خواسته‌های ما در برجام تامین شود توانایی بازگشت به تعهدات را داریم، البته نه به این سادگی که بیان کردم.
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها