jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۲۹۸۸۱۸   ۱۲ دی ۱۳۹۹  |  ۱۴:۲۸

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران به بیان توضیحاتی درباره اولین رخداد نجومی سال ۲۰۲۱ که فردا (شنبه ۱۳ دی) به وقوع می‌پیوندد، پرداخت.

به گزارش جام جم آنلاین، مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره اولین رخداد نجومی سال نو میلادی گفت: اولین رخداد نجومی سال میلادی ۲۰۲۱، رسیدن کره خاکی زمین به کمترین فاصله با خورشید است.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران ادامه داد: ساعت ۰۷:۳۰ صبح فردا (شنبه ۱۳ دی ماه ۹۹) زمین به حضیض خورشیدی (کمترین فاصله با مهرتابان و یا Perihelion) می‌رسد و ۰.۹۸۳۲۵ واحد نجومی (واحد نجومی و یا Astronomical Unit= AU) که میانگین فاصله زمین تا خورشید و حدود ۱۵۰ میلیون کیلومتر است، با خورشید فاصله خواهد داشت که به طور حدودی برابر ۱۴۷ میلیون کیلومتر است.

عتیقی در ادامه توضیح داد: سیارات طبق قانون اول کپلر، در مدار بیضی نزدیک به دایره گرد خورشید در حرکت هستند که خورشید در یکی از کانون‌ها قرار دارد و بر این اساس، هر جرم آسمانی از جمله زمین دارای کمترین و بیشترین فاصله مداری (اوج خورشیدی - Aphelion) از مهر تابان و یا همان آفتاب عالم تاب است؛ که با ۵ میلیون کیلومتر اختلاف، کمترین فاصله زمین از خورشید ۱۴۷ میلیون کیلومتر و بیشترین فاصله آن حدود ۱۵۲ میلیون کیلومتر است.

وی اشاره کرد: یکی از مطالعاتی که در هنگام خورشید گرفتگی کامل انجام می‌شود، اندازه گیری دقیق واحد نجومی است که در تابستان سال ۱۳۷۸ خورشیدی یکی از دانشجویان دختر دانشگاه تبریز، در همکاری با یک گروه فرانسوی، تحقیقی در این زمینه انجام داد و مقدار دقیق واحد نجومی را ۱۴۹۵۹۷۸۷۰ کیلومتر تعیین شد.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران تصریح کرد: باید بدانید که در ابتدای فصل سرد زمستان در نیمکره شمالی هستیم، در حالیکه زمین در کمترین فاصله با خورشید قرار می‌گیرد؛ در حقیقت، برخلاف تصور عمومی که فکر می‌کنند در فصل سرد زمستان، خورشید باید در دورترین فاصله با زمین قرار داشته باشد، باید توجه کنیم که علت ایجاد فصول و تغییر دما در نقاط مختلف زمین، نحوه تابش خورشید (عمود و یا مایل تابیدن مهر تابان) بوده که با توجه به انحراف و یا کجی محوری ۲۳.۵ درجه‌ای کره زمین نسبت به صفحه مداری آن است.

گفتنی است، آخرین رخداد نجومی سال ۲۰۲۰ میلادی روز گذشته (پنجشنبه، ۱۱ دی) ساعت ۱۱:۱۱ دقیقه و در آخرین روز از سال پرمخاطره و کرونایی ۲۰۲۰ (۳۱ دسامبر) به وقوع پیوست. در این رخداد صورت فلکی دوپیکر در ۳.۸ درجه شمال کوژماه کاهنده قرار گرفت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها