jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۲۹۸۱۹۱ ۰۹ دی ۱۳۹۹  |  ۱۳:۰۰

صحبت‌های سید حسن نصرا...، دبیر کل حزب‌ا... لبنان با شبکه المیادین در آستانه شهادت سردار سلیمانی و روزهای پایانی سال ۲۰۲۰ بسیار با اهمیت و قابل‌توجه است.

خصوصا این‌که در این گفت‌وگوی رسانه‌ای عکس سردار سلیمانی در کنار سیدحسن نصرا... دیده می‌شود.

این گفت‌وگو از ابعاد مختلفی حائز اهمیت است. نخست آن‌که محور اصلی سخنان سید مقاومت درباره ابعاد مختلف شخصیتی، نظامی و معنوی حاج‌ قاسم سلیمانی است.

در این گفت‌وگو به موضوعاتی درباره شهید سلیمانی پرداخته‌شده که یا کمتر درباره آن صحبت شده یا برای نخستین بار منتشر می‌شود.

دومین موضوعی که اهمیت این گفت‌وگو را نشان می‌دهد، تحلیل سید حسن نصرا... از شرایط منطقه و تلاش آمریکا برای استفاده حداکثری از مهره سوخته ترامپ است.

چه‌بسا آمریکا به دنبال این است که ترامپ دست به رفتارهایی در منطقه بزند که باعث ایجاد تشنج و ناآرامی جدیدی شود، اما بایدن بتواند خود را از آن مبرا کند. در این نوشتار به ۱۰محور مهم سخنان دبیرکل حزب‌ا... لبنان پرداخته‌شده‌است.

۱- جای پای عربستان در نقشه ترور: همواره در ترور شخصیت‌ های محور مقاومت، پای رژیم‌صهیونیستی و آمریکا در میان بوده‌است. در دهه‌های اخیر عربستان پای ثابت طراحی‌های تروریستی بوده‌است اما اعلام عمومی آن توسط سیدحسن نصرا... از آن جهت اهمیت دارد که شکل ورود عربستان را آشکار می‌کند. آنجا که آمریکایی‌ها مأموریت ترور فرماندهان مقاومت را به روی دوش صهیونیست‌ها گذاشته‌اند و سعودی‌ها نیز اعلام کرده‌اند در صورتی که اسرائیلی‌ها بتوانند سیدحسن نصرا... و دیگر فرماندهان این جبهه را ترور کنند، تمام هزینه جنگ‌های آنها را پرداخت خواهند کرد.

۲- شواهد ترور: در این گفت‌وگو دبیرکل حزب‌ا... لبنان به شواهدی اشاره می‌کند که نشان‌دهنده اجماع غرب برای ترور شهید سلیمانی است: «من شخصا دوبار قبل از شهادت حاج قاسم یک مجله آمریکایی را دیدم که روی جلد آن عکس سردار سلیمانی درج شده‌بود و روی آن نوشته‌بودند سردار سلیمانی جایگزین ندارد. من وقتی این مجله و جلد آن را مطالعه کردم یاد اظهارات برخی عناصر مطبوعاتی غربی افتادم که می‌گفتند اگر دیدید رسانه‌های غربی روی کسی تمرکز کرده‌اند بدانید که شاید این موضوع، مقدمه‌سازی برای افکار عمومی به منظور ترور وی باشد.»

۳- درخواست آمریکایی‌ها از حاج قاسم: یکی از محورهای مهم صحبت‌های دبیرکل حزب‌ا... موضوع درخواست خروج آمریکایی‌ها از عراق است که از پیروزی‌های مهم محور مقاومت به شمار می‌آید؛ اما کمتر درباره آن صحبت شده‌است: «در زمان خروج نیروهای آمریکایی از عراق در سال ۲۰۱۱ آنها به حاج‌قاسم پیام داده‌بودند که به نیروهای عراقی ابلاغ کند دو ماه فرصت بدهند آنها خودشان عراق را ترک کنند و در شرایطی که زیر موشکباران محور مقاومت هستند، این کار را انجام ندهند.»

۴- تجهیز فلسطینی‌ ها با موشک‌ های کورنت: افکار عمومی عموما نقش و حضور حاج قاسم را در عراق و سوریه می‌دانند در صورتی که او نقش مهمی در تقویت مقاومت فلسطین داشته‌است. سید مقاومت سخنانش به پشت پرده نقش حاج قاسم سلیمانی در زمینه حمایت از فلسطین اشاره کرد، این که حاج قاسم روابط گروه‌های مقاومت را پیشرفته‌تر کرد تا جایی که موشک‌ های کورنت در عملیات‌های پیچیده از طریق حاج قاسم به دست گروه‌های فلسطینی رسید.

۵- ارتباط ۲۰ساله اعراب و اسرائیل: سید حسن نصرا... به ماجرای سازش کشورهای عربی و رژیم‌صهیونیستی نیز اشاره کرد. موضوعی که اتفاقا ریشه قدیمی دارد و در شرایطی که کشورهای عربی منطقه دم از حمایت از فلسطین می‌زدند حداقل ۲۰سال پیش از طریق وزرایشان با اسرائیل ارتباط داشته‌اند.

۶- نقشه اسرائیل برای انشقاق امت اسلامی: تأکید بر جبهه واحد و پرهیز از انشقاق بین ملت‌های اسلامی و محور مقاومت از فرازهای مهم سخنرانی دبیرکل حزب‌ا... لبنان بود. موضوعی که رژیم‌صهیونیستی در جریان روند عادی‌سازی روابط کشورهای عربی به دنبال آن هستند تا جایی که بسیاری از کشورهای عربی حتی در کتاب‌های درسی خود نیز تجدیدنظر کرده و موضوعات مربوط به حمایت از فلسطین را حذف کرده‌اند.

۷- نسل‌کشی تکفیری‌ها: تشبیه فعالیت گروه‌های افراط‌گرا و تکفیری به نسل‌کشی، از فرازهای مهم سخنان سیدحسن نصرا... بود. اقدامی که هدف از آن به آسایش رساندن اشغالگران آمریکایی در عراق بوده‌است؛ زیرا دست‌کم ۴۸۰۰عملیات انتحاری به نام مقابله با آمریکا علیه مردم عراق شامل سنی و شیعه و گروه‌های مختلف انجام شده‌است.

۸- حمایت ایران از مردم و دولت عراق: تأکید به حمایت جمهوری‌اسلامی و شخص رهبری از مردم و دولت عراق نیز در این گفت‌وگو قابل‌توجه است؛ زیرا تجربه عراق در این سال‌ها تجربه عجیبی است اتفاقی که در عراق روی داد این بود که عده‌ای از رهبران عراقی تصور می‌کردند تنها باید راهکارهای سیاسی را دنبال کنند و هرگز به فعالیت‌های نظامی نیاز نیست. برخی دیگر تصور می‌کردند تنها باید فعالیت‌های نظامی را دنبال کنند؛ اما جمهوری اسلامی همه مسیرها را در عراق حمایت کرد. ایران مشارکت سیاسی با هدف بازگرداندن حاکمیت عراق را موردحمایت قرار داد و از فعالیت‌های نظامی در راستای خروج اشغالگران نیز حمایت کرد.

۹- پیش‌بینی‌های حاج قاسم: اشاره به پیش‌بینی‌های حاج قاسم سلیمانی در این گفت‌وگو قابل‌تأمل است. از پیش‌بینی جنگ در سوریه بعد از سقوط حسنی مبارک تا نقشه اسرائیل برای ایجاد چند دستگی بین گروه‌های فلسطینی.

۱۰- نقشه آمریکا در سوریه: طرح بزرگ آمریکا در سوریه از محورهای مهم دیگر این گفت‌وگو بود. هدف اساسی این طرح تغییر بسیاری از حاکمیت‌ها در منطقه بود. آنها در سوریه نیز همین سناریو را دنبال می‌کردند و می‌خواستند رهبران جدیدی روی کار بیاورند. آنها درصدد بودند نظام جدیدی را در سوریه روی کار بیاورند که جزو محور سازش باشد؛ هدف ترکیه، قطر و عربستان در این طرح ایجاد نظامی سست و ضعیف در سوریه بود که هیچ استقلالی از خود نداشته‌باشد. آنها به دنبال سازش نظام جدید سوریه با رژیم اسرائیل بودند.

محمد عکاف - عضو شورای سردبیری / روزنامه جام جم 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مصاف جدی با یقه سفیدها

مصاف جدی با یقه سفیدها

تاکنون تلاش‌های زیادی برای احقاق حقوق مردم و اجرای عدالت قضایی و اجتماعی از سوی آیت‌ا... رئیسی، رئیس قوه‌قضاییه صورت گرفته و نتایجی در برداشته است اما با این وصف، موضوع صدور دستورالعمل اجرایی قانون اعاده اموال نامشروع مسؤولان را شاید بتوان جزو برجسته‌ترین اقدامات صورت گرفته در این زمینه دانست.

مذاکره نکردیم، جنگ هم نمی‌شود

مذاکره نکردیم، جنگ هم نمی‌شود

در چند روز گذشته لفاظی‌های بسیاری مبنی بر این‌که ممکن است یک جنگ بین ایالات متحده آمریکا و جمهوری اسلامی ایران رخ دهد صورت گرفته است که بیشترین سهم در این لفاظی‌ها مربوط به دیپلمات‌های غربی و رسانه‌های نزدیک و وابسته به آنها بوده است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر