حوادث آذربایجان غربی؛ گازگرفتگی

در مهاباد جان دو نفر را گرفت

مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان گفت: گاز مونوکسید کربن موجب خفگی و مرگ ۲ برادر حدود ۷۰ ساله در شهر نهاوند شد.
کد خبر: ۱۲۹۷۶۱۳
به گزارش گروه حوادث  جام جم آنلاین، ارتین کمالی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: این ۲ برادر مسن از اجاق گاز برای گرم کردن خود و منزل مسکونی استفاده کرده بودند که این اقدام موجب جمع شدن مونوکسید کربن در محوطه اتاق و مرگ آنها شد.
 
قاتل نامرئی جان ۲ برادر نهاوندی را گرفت
وی با بیان اینکه پنج شهروند این استان در هشت ماهه سالجاری بر اثر گاز گرفتگی جان خود را از دست دادند، افزود: شهروندان هنگام استفاده از وسایل گرمایشی برای گرم نگه داشتن فضای درون خانه و محل فعالیت باید نکات ایمنی را در نصب و به کارگیری وسایل گرمایشی رعایت کنند. 
مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان خواستار افزایش توجه به نکات ایمنی به ویژه با آغاز فصل سرما شد و یادآوری کرد: چندی پیش نیز مرد میانسال در شهرستان اسدآباد بر اثر مسمومیت جان خود را از دست داد.
کمالی ادامه داد: شهروندان هنگام استفاده از وسایل گرمازا باید به سالم بودن و استفاده صحیح از وسایل گرمایشی و باز بودن مسیر خروجی گاز مونوکسید کربن توجه داشته باشند.
وی بیان کرد: استفاده از آبگرمکن یا بخاری‌های دارای نقص فنی، بدون دودکش یا دارای دودکش بدون عملکرد مناسب در منزل، بیشترین موارد ابتلا به مسمومیت را تشکیل می‌دهند. 
مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان، سردرد و سرگیجه، تهوع و استفراغ و درد شکمی و سپس حالت بیهوشی، تشنج و اغما، سفتی عضلات، افزایش تعداد تنفس، کاهش فشار خون و تنگی مردمک ها را از علایم مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن برشمرد و شدت این علائم در بیماران قلبی بیشتر دانست.
کمالی گفت: برای پیشگیری از مسمومیت با این گاز باید از بخاری های مستعمل و فرسوده بدون دودکش یا دارای دودکش نامناسب و غیر استاندارد استفاده نکرده و بدانیم که استفاده از بخاری‌های بدون دودکش به هیچ وجه از تولید گاز مونوکسید کربن جلوگیری نمی‌کند. 
وی توجه به توصیه‌های همچون روشن نکردن آتش در فضای بسته و محدود که تهویه کافی و مناسب ندارد، روشن نگه نداشتن اتومبیل در فضای بسته گاراژ، استفاده از کلاهک مناسب برای دودکش ها، نصب صحیح لوله بخاری و آبگرمگن را در کاهش تلفات ناشی از گاز گرفتگی موثر دانست.
مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان تاکید کرد: شهروندان علاوه بر نصب تهویه مناسب برای آشپزخانه و حمام منزل، از نصب آبگرمکن در حمام و نیز روشن کردن شعله‌های اجاق گاز در آشپزخانه به منظور گرم نگه داشتن محیط داخل خانه خودداری کنند. 
کمالی اضافه کرد: چنانچه از بخاری های گازسوز برای گرمایش محیط استفاده می کنید باید مختصری تهویه از طریق در یا پنجره در فضا ایجاد کرد و از بستن کامل منافذ خودداری کرد.
سال گذشته ۱۶ نفر بر اثر مسمومیت ناشی از گاز منوکسید کربن جان خود را از دست دادند.
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

نیازمندی ها