jamejamonline
اقتصادی بانک بیمه و بورس کد خبر: ۱۲۹۶۶۰۸   ۰۳ دی ۱۳۹۹  |  ۰۸:۱۹

عضو هیئت مدیره بورس تهران گفت: با توجه به ضعف‌های موجود، پیشنهادهایی روی میز است که بر مبنای آن‌ها، دستورالعمل جدید بازارگردانی در حال تدوین و نهایی شدن است.

به گزارش جام جم آنلاین و به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه ، جواد عشقی‌نژاد،عضو هیات‌مدیره بورس تهران با اشاره به عملکرد بازارگردان‌ها در بازار سهام اظهار داشت: سرمایه‌گذار حقیقی یا حقوقی که با هدف کنترل قیمت و البته کسب منافع برای خودش با پذیرش ریسک‌ها اقدام به خریدوفروش سهام می‌کند، عملیات بازارگردانی انجام می‌دهد.

به گفته وی آنچه برای بازارگردان مهم است اثراتی است که با عملکرد خود برای بازار سرمایه به همراه دارد که این مورد از اصلی‌ترین اهداف بازارگردانی محسوب می‌شود.

عشقی‌نژاد با تاکید بر اینکه دست‌اندرکاران بازار سرمایه به داشتن بازارگردان برای سهم یا چند بازارگردان برای یک سهم اعتقاد دارند، گفت: اهالی بازار و معامله‌گران هم بعد از وقوع نوسانات سنگین نیمه نخست سال به اهمیت این موضوع پی بردند و با سوابقی که از گذشته وجود داشت، تصمیم به اجرای جدی‌تر این قانون گرفته شد.

دستورالعمل تغییرات بازارگردانی در بورس

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص انتقادهایی که پیرامون روش بازارگردانی‌ها مطرح شده نیز گفت: باید توجه کرد تا پیش از الزام قانونی سازمان بورس برای اجرای دستورالعمل بازارگردانی، ابزارهای کامل آن برای شرکت‌ها مهیا نبود و به همین دلیل هم ممکن است در برخی موارد روال ناسالم گذشته تکرار شود که اثرگذاری منفی بر این روند دارد که قاعدتا از ناحیه تعداد اندکی از سهامداران اعتراض‌ها و انتقادهایی مطرح‌شده اما توجه کنیم که رفتارهای همه بازارگردان‌ها این‌گونه نیست.

وی افزود: نباید به این موضوع کم‌توجهی کرد که بازارگردان وظایفی دارد و درباره اظهارنظر و بررسی انتقادهای سرمایه‌گذار باید نگاهی هم به نظرات بازارگردان‌ها درباره ابهامات دستورالعمل داشت.

عشقی‌نژاد با اشاره به اینکه اعتراض‌ها و پیشنهادهای سرمایه‌گذاران درباره دستورالعمل بازارگردانی طی جلسات متعدد گردآوری شد، گفت: با توجه به این موارد و ضعف‌هایی که مطرح شد، پیشنهادهایی روی میز است که بر مبنای آن‌ها دستورالعمل جدید بازارگردانی در حال تدوین و نهایی شدن است که سازمان بورس با نهایی شدن آن، ابلاغش خواهد کرد.

عضو هیات‌مدیره شرکت بورس با تاکید بر اینکه فراموش نکنیم اجرای بد یک قانون بهتر از نبود قانون است، گفت: به هر حال هرچه‌قدر جلوتر برویم این ضعف‌ها اصلاح شده و بازارگردان‌ها عملکردهای بهتری را به نمایش خواهند گذاشت و در حال حاضر نیز بورس و فرابورس این قانون را خوب اجرایی می‌کنند.

وی به برخی درخواست‌های سرمایه‌گذاران اشاره کرد و گفت: برخی این تقاضا را دارند که بازارگردان صف فروش را جمع کند اما صف خرید را عرضه نکند که چنین درخواست نامتوازنی امکان اجرا ندارد.

عشقی‌نژاد با اشاره به اینکه بازارگردانی با افزایش عمق بازار طی مرور زمان سروشکل بهتری به خود می‌گیرد، گفت: کم‌کم با توجه به عمق بازار به این سمت می‌رویم که دامنه نوسان قیمت سهام تغییر کند و یا به‌جایی برسد که دیگر دامنه نوسان نداشته باشیم که در چنین شرایطی به‌طور طبیعی عملکرد بازار گردان‌ها هم متحول می‌شود.

عضو هیات‌مدیره شرکت بورس با تاکید بر اینکه باید به سمتی رفت که صف‌نشینی از بازار حذف شود، گفت: هدف بازارگردانی افزایش نقدشوندگی است، امروز ارزش صندوق‌های بازارگردانی بازار نزدیک به 55 هزار میلیارد تومان است که حجم بسیار خوبی، این حجم با هدف همراهی با نوسان‌های بازار و افزایش نقدشوندگی برای همه بازار اعم از سهام بزرگ و کوچک ایجاد شده است.

وی در پیش‌بینی روند بازار سرمایه برای سه‌ماهه پایانی سال تاکید کرد: بازار در این دوران زمستانی نخواهد بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

سفر رئیس‌مجلس ایران به روسیه ابعاد مختلفی دارد؛ یک بعدش به روابط دوجانبه ایران و روسیه مرتبط است به این معنا که دو کشور تمایل دارند روابط خود را در عرصه‌های مختلف به‌ویژه در حوزه‌های اقتصادی و همکاری‌های منطقه‌ای توسعه بخشند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر