jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۲۹۵۱۷۷   ۲۹ آذر ۱۳۹۹  |  ۰۷:۲۳

دلیل خستگی و تنگی نفس هنگام بالا رفتن از پله

چرا پله بالا میرم نفسم میگیره ؟

احساس خستگی موقع بالا رفتن از پله و تنگی نفس پله بالا رفتن را اکثر مردم تجربه کرده اند و برای جلوگیری از این نوع تنگی نفس راه های ساده ای وجود دارد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از نمناک، چند بار پیش آمده است که بعد از یک پیاده روی طولانی، هنگام بالا رفتن از پله های کوتاه نیز نفس تان بگیرد و حتی قادر به صحبت هم نباشید ؟ به نظر می رسد این مشکل هنگام انجام فعالیت های ساده ، خواسته یا ناخواسته برای همه رخ میدهد . با این وجود چند گام ساده وجود دارد که می توانید انجامشان دهید تا دفعه بعد نفس نفس زدن و خستگی کم تری را تجربه کنید .

تنگی نفس پله

تنگی نفس پله

چرا هنگام بالا رفتن از پله ها دچار تنگی نفس میشم و علت این اتفاق چیست؟

آنچه برای شما هنگام بالا رفتن از پله ها رخ می دهد " عدم تحمل تحرک" است . وقتی قصد بالا رفتن از پله را دارید، هنوز گرم نشده اید و ماهیچه هایتان سرد هستند، ضربان قلب شما پایین است و بدن تان آماده حرکت ناگهانی نیست . هنگامی که از پله بالا می روید، اساسا اسکات یک پا را به همراه ورزش هوازی انجام می دهید که موجب بالا رفتن سریع ضربان قلب شده و بدن به طور ناگهانی به اکسیژن بیشتری نیاز دارد و از این جهت احساس از نفس افتادن و تنگی نفس می کنید .

دلیل دیگری که به شدت روی شما تاثیر می گذارد انقباض عضلاتی مانند ماهیچه سرینی است . پیش از این در بخش بهداشت و سلامت کامل گفتیم که با ورزش مداوم می توانید کشش این عضله را تقویت کنید که با عدم تمرین هنگام بالا رفتن از پله ، منقبض خواهد شد و درد و خستگی بیش از حد را به همراه خواهد داشت . 

اگر مرتبا به باشگاه می روید و تمرین می کنید اما هنوز هم با بالا رفتن از پله مشکل دارید نگران نباشید زیرا برای مدیریت میزان سلامت خود می توانید از ضربان قلب یا سایر معیار ها مانند ترکیب بدنی و قدرتی خود آگاه شوید .

خستگی بالا رفتن از پله

وقتی تنگی نفس پله جدی است ؛ کی به پزشک مراجعه کنیم؟

به طور عمده دلیل نگران کننده ی تنگی نفس هنگام بالا رفتن از پله به دو عضو مهم بدن مرتبط است ، قلب و ریه که اگر این احساس تنگی نفس مدام تکرار شود و فرد پس از بالا رفتن از پله مدت نسبتا زیادی را برای نرمال شدن تنفسش زمان نیاز داشته باشد بایستی توسط پزشک متخصص معاینه شود.

یکی از علائم هشدار دهنده اصلی که باید به آن توجه داشته باشید درد قفسه سینه است که هنگام نفس نفس زدن و خستگی ایجاد می شود و ممکن است که نشانه ای از بیماری قلبی یا انسداد کرونر باشد.  در صورتی که مبتلا به انسداد کرونر باشید، پزشک با انجام تست استرس می تواند به شما در رفع آن کمک کند. 

تورم مچ پا و پاها یا سرفه کردن هنگام بالا رفتن از پله ها می تواند نشانه دیگری از وجود یک مشکل قلبی باشد .

یکی دیگر از دلایلی که باید به پزشک مراجعه کنید ؛ زمانی  است که از فعالیت های اساسی زندگی روزمره مانند راه رفتن در مسافت های کوتاه خسته شوید  یا با شروع ورزش  و تمرین بیشتر اوضاع تان بهتر نشود . ممکن است وقت آن رسیده باشد که با پزشک یا فیزیوتراپیست مشاوره ای داشته باشید .

تنگی نفس پله نوردی

چگونه می توان این از نفس افتادن ها هنگام بالا رفتن از پله ها را متوقف کرد؟

اگر نفس نفس زدن و احساس خستگی شما حین بالا رفتن از پله موجب نگرانی تان شده است ؛ مراحلی وجود دارد که می توانید برای کاهش این مشکل امتحان کنید . توصیه می شود قبل از بالا رفتن از پله لحظه ای تامل کنید و خود را گرم کنید . در ادامه چند روش وجود دارد که می توانید خود را سریع تر آماده کنید البته اگر پزشک شما را معاینه کرده و اجازه ی انجام حرکات ورزشی را داده باشد.

ابتدا برای تمرین کردن ، ورزش هایی مشابه با بالا رفتن از پله ها انجام دهید تا به شما برای بالا رفتن از پله ها یاری دهد . برای آماده سازی پا ها و ماهیچه های سرینی ، تمرینات مقاومتی با وزن بدن مانند اسکات و لانگ را انجام دهید تا به مرور زمان این مشکل در شما رفع شود .

اگر سیگار می کشید ، مطمئنا در خستگی شما تاثیر دارد. اگر چه سیگار های الکترونیکی به عنوان یک گزینه سالم معرفی می شوند اما مطالعات اولیه نشان می دهند که بخار آن به ریه های شما آسیب می رساند بنابراین سعی کنید سیگار را ترک کنید تا روز خوبی را برای پیاده روی و بالا رفتن از پله ها شروع نمایید . 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حادثه حماسه‌ ساز

حادثه حماسه‌ ساز

واقعه سال ۶۰ آمل و حمله گروهک تروریستی اتحادیه کمونیست‌ها نقطه‌عطفی در تاریخ تحرکات مسلحانه عناصر ضدانقلاب علیه جمهوری اسلامی ایران بود. بعد از پیروزی انقلاب‌اسلامی برخی مخالفان مشی مذهبی ساختار جدید سیاسی ایران، با توجه به نابه‌سامانی‌های موجود درصدد ایجاد آشوب برآمدند و تلاش کردند حداقل در برخی مناطق‌مرزی و حساس کشور قدرت عمل را به دست گیرند.

گفتگو

بیشتر
راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر