jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۹۴۴۱۸   ۲۴ آذر ۱۳۹۹  |  ۱۱:۳۴

آسیب‌های کرونا تنها مربوط به جسم نیست و گاهی ترکش‌های آن موجب اختلالات روانی می‌شود.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، گویا پرونده این ویروس قصد بسته شدن ندارد و هر لحظه موضوع جدید و قابل توجهی از آن ظهور و بروز پیدا می‌کند؛ بله دقیقا منظور همان کرونا، میهمان ناخوانده‌ای است که همچنان در حال تازیدن و قربانی کردن مردم است و دردسرهایش تمامی هم ندارد.
البته گفتنی است که عواقب و آسیب‌های این ویروس تنها مربوط به جسم نیست و شاخ و برگ‌های آن در روح و روان افراد هم تاثیر قابل توجهی می‌گذارد.

در این راستا، ۱۸ آذر امسال بود که دکتر احمد علی نوربالا روانپزشک خبر داد حدود ۲۰ درصد از مبتلایان به کرونا بعد از سه ماه دچار اختلالات روانپزشکی از جمله اضطراب، افسردگی، بی‌خوابی و... شده‌اند، همچنین بروز این اختلالات در مبتلایان به کووید۱۹ دو برابر بیشتر از بیماران مبتلا به سایر بیماری‌ها در همین دوره بوده است.
 
وی بر این باور است که تغییرات عمده سبک زندگی و احتمال افزایش اختلالات روانی و بیماری‌های روان تنی و آسیب‌های اجتماعی، کاهش مراجعات به سبب ترس از ابتلا به کرونا، ارائه خدمات روانپزشکی کمتر و یا با کیفیت پایین‌تر به سبب تعطیلی مطلب و یا مجازی شدن خدمات، در دسترس نبودن و یا کاهش برخی اقلام دارویی روانپزشکی نیز از جمله عوارض روانی مزمن ناشی از کرونا محسوب می‌شوند.
 
این ویروس هزارچهره حدود ۱۰ ماه است که بی اختیار در میان افراد در تمامی مکان‌ها جولان می‌دهد، اما ممکن است باتلاق آن هر لحظه یک نفر را درگیر خود کند البته کمتر کسی هم فکر می‌کرد این بیماری بتواند چنین اثرات مخربی در حوزه‌هایی همچون روح و روان، اقتصاد، سیاست و... را از خود برجای بگذارد. حتی برخی‌ها این ویروس را تنها یک بیماری گذرا همچون بسیاری دیگر از ویروس‌های شیوع یافته در نسل بشر به‌حساب آوردند که خیلی زود، رفتنی است. اما کم‌کم، ویروس سرکش کرونا، نشان داد به این زودی‌ها قصد مهار شدن ندارد.
 
در ادامه، رضا فریدی روانشناس بالینی و مشاور گفت: مطالعات جدید علمی نشان داده بیش از نیمی از بهبودیافتگان ویروس جدید کرونا یک ماه بعد از ترخیص از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی به اختلال‌های روانی از جمله افسردگی، اضطراب، بی‌خوابی و استرس پس از سانحه دچار می‌شوند. پس خیلی مهم است که بعد از درمان جسمی افراد مبتلا به ویروس کرونا، به موضوع درمان و ریکاوری روحی_روانی آن‌ها هم پرداخت و درمان را فقط منوط به حل مشکلات جسمانی نکرد.
 
این روانشناس بر این باور است که  مبتلایان بعد از گذران دوره درمان به مشاور و روانشناس مراجعه و از پیگیری مداوم اخبار و اطلاعات در خصوص بیماری خودداری کنند، همچنین اقوام و دوستان هم در بازگشت بهبودیافتگان به روزمرگی‌ها و زندگی عادی نقش موثری می‌توانند ایفا کنند.
 
کم‌توجهی به موضوع کرونا و اثرات آن بر روح و روان افراد می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری داشته باشد پس بهتر است که پس از بهبودی حتما با مراجع به مشاوره و روانشناس متخصص، آثار ویروس چموش را از روح و روان خود، از بین ببریم تا در آینده دچار عواقب جبران ناپذیر روحی کرونا نشویم.
 
عده‌ای بر ان باورند که نخستین روش برای پیشگیری ایجاد مشکلات روحی این است که افراد به کرونا مبتلا نشوند تا درگیر عوارض پس از بهبودی آن هم نشوند، مردم نکات بهداشتی را رعایت کرده و فاصله اجتماعی را رعایت کنند اما  البته آمارها نشان می‌دهد که با وجود اذعان کارشناسان و متخصصان درباره عوارض جدی روانی دوران پساکرونا، تا به امروز اقدام عملی از سوی مسئولان وزارت بهداشت برای اتخاذ تدابیری برای جلوگیری از ایجاد تنش روانی بعد از دوره شیوع بیماری انجام نشده است که این موضوع خودش نگرانی بیش از پیش را به همراه دارد و البته باید این نکته را در نظر بگیریم که بیماری‌های روحی پساکرونا واکسن ندارد و نیازمند تدابیر خاص و ویژه‌ای است.
 
فرزین رئیسی روانشناس و مشاور تاکید کرد افرادی که مبتلا به کرونا بودند و بهبود پیدا کردند بهتر است علائق خود را شناسایی و اولویت بندی کنند مثل:کتاب‌خواندن، تماس تلفنی با دوستان و فامیل، وقت گذاشتن برای همسر و فرزندان، آشپزی، تماشای برنامه‌های مورد علاقه و...، یک شیوه از زندگی سالم را انتخاب کنند، به اندازه کافی بخوابند، وعده‌های غذایی خود را مدیریت کنند و فعالیت بدنی و ورزش‌های سبک هم میتواند جزء کار‌های مفرح بخش در منزل برای آنها باشد.
 
حال با توجه به چنین موضوع مهم و حساسی لازم است که تمامی دستورالعمل‌های بهداشتی، فاصله‌گذاری اجتماعی و... را رعایت کنیم تا با مشکل بزرگتری تحت عنوان بیماری‌هی روحی و روانی کرونا مواجه نشویم زیرا روح انسان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و اگر خدشه دار  شود ترمیم آن کار هر قرص و دارویی نیست.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

خوزستان را قرنطینه کنید

خوزستان را قرنطینه کنید

دیروز روز سخت استان خوزستان بود؛ روزی که سه کودک به دلیل ابتلا به ویروس جهش‌ یافته انگلیسی جان خود را از دست دادند.

خطر جهش ویروس و سفر

خطر جهش ویروس و سفر

آخرین آمارها از ابتلای ۲۴ نفر به ویروس جهش‌یافته حكایت دارد. درواقع می‌توان گفت هنوز در روزهای ابتدایی پیك چهارم قرار داریم و‌ ویروس هنوز در تمام كشور گسترده نشده یا دست‌كم ما هنوز نتوانسته‌ایم، این گستردگی را شناسایی كنیم.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش