jamejamonline
فرهنگی کتاب و ادبیات کد خبر: ۱۲۹۱۵۳۳ ۱۲ آذر ۱۳۹۹  |  ۱۵:۲۹

کتابی متفاوت در تحلیل افکار و رفتارهای جوانان و شیوه های اصلاح آنان

به گزارش سرویس فرهنگی جام جم آنلاین ، «شما را به رفتار نیکو با جوانان سفارش می کنم؛ چرا که آنان دل نازک ترند...» این جمله بخشی از وصیت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) است. حقیقتاً چقدر ا پدر و مادران به این حدیث توجه داشته اند ؟ و اگر توجهی هم داشتند ، تا چه اندازه در برخورد با این قشر سنی که پربازده ترین مرحله زندگی انسان است موفق بوده اند ؟

روان شناسان دوره جوانی را دوره ی بحران روانی طولانی و درگیری دورانی شدید بین محرک ها و پاسخ ها می دانند و باجزم به این که جوانان در فضایی آکنده از دلهره و حیرت و سردرگمی و دل پریشی و انفعال قرار دارند با آنان رفتار می کنند. دانشمندان علوم تربیتی معتقدند این بحران همان بحران پایه ریزی ورشد شخصیت است. اما آیا جوانان واقعا در معرض بحران قرار دارند و یا بحران واقعی درک جوانان و رفتارهای آنان است ؟ آیا جوان ذاتا سرکش و پریشان و نا آرام است و یا محیط خانه و اجتماع با رفتار اشتباه و نشناختن روحیه لطیف و نازک جوانان آنها را به سمت تندی و درشتی وادار می کنند ؟ این سوالات و ده ها سوال دیگر انگیزه ای برای معرفی کتاب «دنیای جوان» به شما شده است.

ساختار کلی کتاب

کتاب «دنیای جوان» (به عربی دنیاء الشباب) مجموعه ای است از چند گفت و گو با علامه سید محمدحسین فضل الله که برخی از او به عنوان پدرمعنوی حزب الله لبنان یاد می کنند.آقایان عادل القاضی و احمد احمد مصاحبه گری  این کتاب را بر عهده گرفته اند و  در ایران آقای مجید مرادی به ترجمه کتاب پرداخت.

شناخت و اصلاح افکار دوران جوانی در «دنیای جوان»

 

چاپ اول این کتاب در سال 1374 و از سوی موسسه العارف المطبوعات انجام شده است. مصاحبه های «دنیای جوان» متنوع بوده و یکنواختی مقاله و نوشته های معمول را ندارد. علاوه بر این هرکدام از مباحثی که در این کتاب به چشم میخورد ، در پاسخ به نیازی فکری و عقیدتی طرح شده است. آیت الله فضل الله در  این کتاب مباحثی ارزشمند درباره جوان و شیوه های تربیتی نسل جوان عرضه کرده است

موضوعاتی که کتاب به آنها می پردازد

در آغاز کتاب به بررسی مسئله جوان در پرتو قرآن می پردازد و تربیت ابراهیمی(ع) را به عنوان سرمشق تربیت اسلامی تشریح می کند و تجربه نوح(ع) و فرزندش را در مقابل تجربه ابراهیم(ع) و اسماعیل(ع) ارزیابی می کند. بررسی داستان یوسف(ع) از ابعاد مختلف و بررسی مسئله دوستی و دوستان خوب و بد در فصل نخست کتاب به چشم می خورد.

شناخت و اصلاح افکار دوران جوانی در «دنیای جوان»

 

  فصل های بعدی با عناوین جوانان و نقطه عطف ، جوانان و مسئولیت تربیتی ، جوانان و فعالیت سیاسی - اجتماعی از دید شرع ، جوانان و تجربه علامه فضل الله نام گذاری شده است و در ضمن آنان به مسائل مهمی مثل مبارزه با احساس عاطفی و مبارزه با نفس ، ضرورت تامل ، حقوق دوستان و پدر و مادر ، بلوغ و مراقبت های اسلام در این دوره ، ازدواج موقت ، دخانیات ، تقلید جوانان از هنرپیشگان ، جدایی دین و سیاست ، حجاب زن و نگاه مرد و ده ها موضوع جذاب دیگر می پردازد

بخشی از مقدمه کتاب

از جهتی بید اعتراف کنیم ، مشکل تربیت پسران جوان دریک جانب و مشکل تربیت دختران جوان در جانبی دیگر قرار دارد. متاسفانه در بسیاری از خانواده های  مذهبی نیز نگاه تحقیرآمیز به این موجود لطیف و نازک (دختر) است که شیوه برخورد با اوست، چنان که ترجیح و برتری دادن دختران و پسران حتی در شکست ها و لغزش ها ، همچنان در بعضی از خانه هایی لانه کرده است که از امکانات تکنولوژی مدرن برخوردار و از شیوه ارزش گذاری صحیح و برخورد عادلانه بین دختر و پسر بی بهره است

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یک پیشرفت خیره‌کننده

یک پیشرفت خیره‌کننده

گمانم سال ۸۷ بود که گزارشی رفته‌بودیم درباره این‌که جایگاه کتاب در سبد خانوارها چقدر است؟ تیتر گزارش از آنهایی بود که به یاد می‌ماند؛ کباب یا کتاب؟ بعد هم قیمت کتاب را ( که آن زمان بسیار ارزان بود) قیاس کرده‌بودیم با خوراکی‌ها.

گره کور کرونایی بر فرهنگ و هنر

گره کور کرونایی بر فرهنگ و هنر

کرونا، گره کوری برفعالیت‌های فرهنگی و هنری جهان انداخت؛ درست مانند گره‌ای که در تاروپود سایر فعالیت‌ها ایجاد شده و در پی تجربه‌اندوزی‌های مکرر و پرحادثه در حال به اثبات رسیدن نسبی است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر