jamejamonline
فرهنگی کتاب و ادبیات کد خبر: ۱۲۹۰۷۶۳ ۰۹ آذر ۱۳۹۹  |  ۱۵:۴۲

و دفترچه «چارلز داروین» حاوی طرح درخت زندگی و ایده‌های این زیست‌شناس انگلیسی درباره تکامل، در دو دهه گذشته از کتابخانه دانشگاه کمبریج به سرقت رفته‌اند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا از شبکه سی‌بی‌اس نیوز ، کتابخانه دانشگاه کمبریج هفته گذشته از احتمال به سرقت رفتن دو دفترچه چرمی متعلق به چارلز داروین زیست‌شناس و زمین‌شناس معروف انگلیسی خبر داد. این دو دفترچه پس از بازگشت داروین از سفر علمی- پژوهشی با کشتی اچ‌ام‌اس بیگل در سال ۱۸۳۷ پر شده بودند و میلیون‌ها دلار ارزش داشتند.

کتابخانه بزرگ دانشگاه کمبریج اولین بار در سال ۲۰۰۱ پس از آنکه این دو دفترچه برای عکس‌برداری، از بخش کلکسیون ویژه کتابخانه به ساختمانی جداگانه منتقل شدند، آنها را در فهرست کتاب های گمشده قرار داد.

دو دفترچه معروف داروین به سرقت رفته

 

تا مدت ها تصور می‌شد این دفترچه‌ها طی این جابه‌جایی، در ساختمان مذکور بایگانی شده‌اند. اما طی بزرگترین عملیات جست‌وجو در تاریخ این کتابخانه که امسال انجام شد هم اثری از این آثار پیدا نشد. به این ترتیب متولیان کتابخانه با انتشار بیانیه‌ای احتمال دزدیده شدن این دو دفترچه را مطرح کردند.

طرح درخت زندگی بخشی از گنجینه علمی مفقود داروین است که تا سال ۲۰۰۱ در کتابخانه کمبریج نگهداری می‌شد. درخت زندگی یک نمودار است که روابط تکاملی بین تمام جانداران را نشان می‌دهد. شاخه‌ها نمایانگر این است که چطور گونه‌های متفاوت از یک منشأ مشترک سرچشمه می‌گیرند. این درخت علاوه بر فهمیدن روابط گونه‌های مختلف، به ارزیابی مبدا و دلایل شیوع بیماری‌های واگیردار و یا کشف آنتی بیوتیک های جدید هم کمک می‌کند.

در یکی دیگر از دفترچه‌های مفقود، داروین با تیتر فکر می‌کنم (I think) نموداری کشیده بود که چند احتمال را برای تکامل یک گونه نشان می‌داد. بعدها نسخه پیشرفته‌تری از این نمودار در کتاب خاستگاه گونه‌ها (۱۸۵۹) از وی چاپ شد.

کتابخانه کمبریج حدود ۱۰ میلیون کتاب، نقشه و دست‌نوشته دارد و یکی از مهمترین آرشیوهای آثار داروین در جهان است. دست‌اندرکاران این کتابخانه پلیس محلی را در جریان این مفقودی بزرگ قرار داده و اطلاعات دفترچه‌ها را در بانک اطلاعاتی پلیس اینترپل از آثار هنری ربوده شده، وارد کرده‌اند.

براساس بیانیه کمبریج، جست‌وجو برای این دفترچه‌ها در داخل کتابخانه ادامه پیدا خواهد کرد زیرا اگرچه ظن بر دزدیده شدن آنها می‌رود اما هنوز نمی‌توان گزینه گم شدن در بین بخش‌های مختلف کتابخانه را کاملاً کنار گذاشت. بخش کلکسیون ویژه کتابخانه کمبریج حدود ۲۸ مایل (۴۵ کیلومتر) قفسه دارد و جست‌وجوی تمام این بخش برای پیدا کردن اثری از دفترچه‌های گمشده داروین، دستکم ۵ سال طول می‌کشد.

متولیان کتابخانه کمبریج روز ۲۴ نوامبر (۴ آذر) همزمان با روز تکامل که به مناسبت تاریخ انتشار کتاب خاستگاه گونه‌ها به این نام نامگذاری شده است، از مردم خواستند هرگونه اطلاعات درباره محل نگهداری دفترچه‌های مفقود داروین را با آنها در میان بگذارند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یک پیشرفت خیره‌کننده

یک پیشرفت خیره‌کننده

گمانم سال ۸۷ بود که گزارشی رفته‌بودیم درباره این‌که جایگاه کتاب در سبد خانوارها چقدر است؟ تیتر گزارش از آنهایی بود که به یاد می‌ماند؛ کباب یا کتاب؟ بعد هم قیمت کتاب را ( که آن زمان بسیار ارزان بود) قیاس کرده‌بودیم با خوراکی‌ها.

گره کور کرونایی بر فرهنگ و هنر

گره کور کرونایی بر فرهنگ و هنر

کرونا، گره کوری برفعالیت‌های فرهنگی و هنری جهان انداخت؛ درست مانند گره‌ای که در تاروپود سایر فعالیت‌ها ایجاد شده و در پی تجربه‌اندوزی‌های مکرر و پرحادثه در حال به اثبات رسیدن نسبی است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر