jamejamonline
حوادث عمومی کد خبر: ۱۲۸۸۰۵۳   ۲۸ آبان ۱۳۹۹  |  ۱۳:۲۷

یکی از تاثر برانگیزترین موضوعاتی که پلیس آگاهی در اجرای ماموریت‌های محوله خود با آن روبه روست رسیدگی به جرائمی است که قربانیان آن، کودکان هستند.

 این موضوع از آن جهت آزاردهنده و دلخراش است که قربانیان آن پرونده‌ها هیچ نقشی در اتفاقات رخ داده نداشته و در واقع هم قربانی رذالت مجرمان و هم غفلت والدین خود شده اند.

به همین خاطر لازم است که والدین مواردی را در نظر داشته باشند و با رعایت آن از قرارگرفتن کودکان در شرایطی که ممکن است با مجرمان روبه رو شده و خسارات روحی جبران ناپذیری بر آنان وارد شود، پیشگیری کنند. همراه داشتن زیورآلات، اسباب بازی های گران بها و دوچرخه های گرانقیمت در کوچه و خیابان برای کودکان دردسرساز است.

این موارد اگر در فضایی به دور از نظارت والدین همراه کودکان باشد، آنان را در معرض آسیب قرار خواهد داد بنابراین لازم است والدین هنگامی که فرزندانشان را برای بازی به پارک برده یا به کوچه و خیابان می فرستند زیورآلات آنها را در خانه نگهدارند و آنان را با زیورآلات گرانبها در کوچه و خیابان رها نکنند.

والدین نباید اجازه دهند که فرزندشان بدون حضور آنان برای بازی به پارک یا کوچه و خیابان برود.

والدین باید در صورت بازی فرزندشان با فرزندان همسایه‌ها در پارکینگ یا محوطه محل سکونت در بازه‌های زمانی مشخص به بهانه های مختلف، به آنها سر زده و آنها را برای ساعات طولانی تنها رها نکنند. همچنین به تغییرات رفتاری و خلقی ناگهانی در فرزندشان بی توجه نباشند.

کودکان نیز باید بدانند که برخلاف تصویرسازی‌های انجام شده تنها ویژگی آدم های بد، ظاهر زشت و کثیف آنها نیست و برخی اوقات افراد مزاحم یا سارقان باظاهری شبیه آدم های مورد اعتماد یا حتی در دامنه سنی پدربزرگ و مادربزرگ نسبت به ربایش کودک یا زیور آلات گرانبهای آنان اقدام می کنند، بنابراین لازم است که از اعتماد به افراد غریبه پرهیز کرده و این موضوع به آنان آموزش داده شود.

کودک باید بداند که تنها افراد مورد اعتماد، والدین و اعضای درجه یک خانواده هستند و در برخورد با سایر افراد باید محتاط بود و کوچکترین مورد ناراحت کننده ای را به والدین یا معلم خود اطلاع دهند.

کودکان باید بیاموزند که از انتقال اطلاعات شخصی و خانوادگی و مسائل مربوط به ساعات حضور یا عدم حضور والدینشان به افراد ناشناس خودداری کنند.

همچنین درصورت رو به رو شدن با مزاحمت افراد غریبه در خیابان یا پارک با ایجاد سروصدا اطرافیان را متوجه خود ساخته و با فریاداعلام کند این فرد را نمی شناسد و از هر حرکتی برای رها سازی خود استفاده کنند چراکه بسیاری از آزارگران انتظار مقاومت از سوی کودک را ندارند و کوچکترین مقاومت و سرو صدا از سوی کودک موجب هراس و فرار فرد مزاحم می شود.

با توجه به این‌که برخی منحرفان در زمان بازگشت دانش آموزان از مدرسه به خانه، سر راه آنان قرار گرفته و با شگرد نشان دادن پرنده یا حیوان کوچک خانگی به کودک و وعده بخشیدن آن به قربانی، او را فریب داده و به داخل منزل خود می کشانند والدین باید به فرزندشان آموزش دهند که هرگز با وعده دیدن پرنده یا حیوانات خانگی مانند گربه و خرگوش با افراد غریبه همراه نشوند.

در پایان از خانواده ها درخواست دارم، در صورتی که مشکلی برای فرزندشان رخ داد از سرزنش کردن کودک خودداری کرده و با روی باز برای حل مشکل وارد شده و موضوع را حتما به پلیس گزارش دهند.

سردار علیرضا لطفی - رئیس پلیس آگاهی تهران / ضمیمه تپش

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
هشدارهای مهم برای خانه تکانی

هشدارهای مهم برای خانه تکانی

به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم و در این روزها تقریبا تمام زنان ایرانی بر اساس یک سنت بسیار پسندیده که به آن خانه تکانی گفته می‌شود، مشغول نظافت و پاکسازی منازل خواهند شد.

بی‌اطلاعی، پاشنه‌ آشیل مدیریت بحران

بی‌اطلاعی، پاشنه‌ آشیل مدیریت بحران

زلزله‌ ها هر ساله رخ می‌دهند و متاسفانه غیر از آثار منفی‌شان دستاوردی ندارند. از زلزله بم ۱۳۸۲ تا زلزله سی‌ سخت ۱۳۹۹ بسیار درس‌ها و آموخته‌هایی بودند که شوربختانه مورد توجه مدیران قرار نگرفته است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر